Ragby je oproti fotbalu o 15 let napřed. Díky videu

Luděk Mádl Jindřich Šídlo, Luděk Mádl
23. 9. 2015 6:04
Zatímco ve fotbale je použití videa stále ještě spíše neotřelá novinka a má velmi omezené využití, v ragby se používá už od roku 2001. Před osmi lety videorozhodčí dokonce rozhodl finále mistrovství světa. Rozvoji videa ve fotbale brání konzervativní kruhy v čele s Michelem Platinim. Jak by asi dopadl sobotní šlágr Premier League mezi Arsenalem a Chelsea, kdyby mohl fauly posuzovat videorozhodčí?
Podívejte se na diskutovanou pětku Marka Cueta z MS 2007 | Video: Youtube.com

Londýn - Jedno město, jeden víkend, dva zápasy, dva stadiony. A hlavně dva populární mužné sporty, které se od sebe liší v mnoha věcech, ale v jedné úplně zásadně, až tak, že to rozhoduje největší světové zápasy: v používání videa ve sporných situacích.

A tak v sobotu odpoledne útočník Chelsea Diego Costa v londýnském derby s Arsenalem mohl na stadionu Stamford Bridge nafackovat stoperovi Gunners Laurentu Koscielnemu a ještě ho pak bez míče hrudí poslat k zemi, aniž by si toho rozhodčí na hřišti všiml. Místo Costy byl nakonec vyloučen oplácející stoper Arsenalu Gabriel a Chelsea zápas vyhrála 2:0.

Teprve v pondělí začala Costovo hrubě nesportovní chování vyšetřovat anglická fotbalová asociace a v úterý večer Costovi nakonec udělila trest, distanc na tři soutěžní utkání. Nicméně výsledek derby to už nezmění.

To Richie McCaw, kapitán novozélandského ragbyového týmu a jeden z nejlepších ragbistů všech dob, měl v neděli večer na londýnském stadionu Wembley smůlu.

Nenápadného podkopnutí soupeře, které si frustrovaný McCaw sedící na zemi neodpustil na konci první půle zápasu proti Argentině, si nejdřív nikdo nevšiml. A tak chyba argentinského hráče Juana Martína Fernándeze Lobbeho, jemuž vzápětí při přihrávce vypadl míč z ruky směrem dopředu, vypadala až dětsky naivně.

Ale jen do chvíle, kdy si hlavní sudí Wayne Barnes vyžádal konzultaci videorozhodčího. Bylo to rychlé. Za pár vteřin už McCaw spořádaně po žluté kartě opouštěl na 10 minut hřiště. A zápas dostal úplně jiný průběh, než před jeho začátkem většina diváků i expertů očekávala: obhájci titulu All Blacks sice nakonec argentinské Pumy porazili 26:16, jenže na vítězství se nadřeli mnohem víc, než plánovali.

Co všechno zkoumá videorozhodčí

Ragby má v používání videa před fotbalem skoro patnáctiletý náskok. Poprvé se videorozhodčí (Television Match Official – TMO) v mezinárodních a špičkových ligových zápasech, které přenáší televize, objevil už v roce 2001. A od té doby se jeho "pravomoci“ stále rozšiřují – letos se na šampionátu navíc poprvé objevila i technologie "jestřábího oka“ známá třeba z tenisu.

A ještě jedna věc je tu úplně jiná než ve sportech, které už video užívají: Rozhodčí vede konverzaci se svým TMO zcela "veřejně“, jeho slova přenáší mikrofon, který má připnutý na dresu. A opakované záběry mohou sledovat ve stejném čase i diváci na velkoplošných tabulích na stadionu.

"Ze začátku se mohl rozhodčí zeptat videorozhodčího jen na to, zda byla v souladu s pravidly položena pětka,“ vysvětluje mezinárodní ragbyový rozhodčí Matěj Rázga. "Dnes už se může jednat i o situace při kopech, jestli míč opravdu prošel mezi tyčemi branky, o situaci těsně před pětkou, tedy jestli nebyla porušena pravidla při dvou posledních fázích před ní. A i při nebezpečné hře. O konzultaci může požádat rozhodčí nebo jej na sporný moment může upozornit i sám videorozhodčí.“

Video rozhodlo i finále

Možná nejslavnější – a dodnes nejdiskutovanější – příklad použití videotechniky zažilo světové ragby v roce 2007, při finále světového šampionátu mezi Anglií a Jižní Afrikou v Paříži.

Anglie na začátku druhé půle za stavu 3:9 položila pětku. Jenže rozhodčí Allain Rolland si nebyl jist, jestli se anglický křídelník Mark Cueto ještě předtím, než přiklepl míč na zem v brankovém území Springboks, nedotkl v pádu po souboji nohou postranní čáry. Pětka by pak nemohla platit.

Videorozhodčí Stuart Dickinson zkoumal záznam nekonečně dlouhé tři minuty. Jak poté vzpomínal, kvůli mizerné angličtině francouzské režie si nemohl nechat záznam zastavit v rozhodující vteřině, ale nakonec rozhodl: Cueto se dotkl lajny, pětku nelze uznat. Anglie zápas nakonec prohrála 6:15. Anglické noviny druhý den napsaly, že rozhodčí rozhodl správně.

Fotbal dlouho odolával

Což by rozhodně v Anglii ani kdekoliv jinde na světě nikdo neřekl o gólu, který konečně po mnoha letech tuhého odporu přiměl k užívání videa i světový fotbal. Stalo se před pěti lety, v osmifinále mistrovství světa Německo – Anglie.

Němci vedli na konci první půle 2:1, když anglický záložník Frank Lampard napřáhl a jeho bomba se od břevna odrazila dolů – za brankovou čáru. Sudí branku neuznali, neviděli prý, že se balon celým objemem ocitl za brankovou čarou. Jenže on tam byl. "Nejmíň o půl metru,“ připustila i německá legenda Franz Beckenbauer. Celý svět viděl díky televizní technice, že Angličané byli okradeni. A nakonec prohráli 1:4.

Skandál tak jen volně navázal na nejslavnější gól tohoto druhu, z finále MS 1966, kdy se utkala stejná dvojice soupeřů. A siru Geoffu Hurstovi tehdy rozhodčí naopak uznali spornou rozhodující branku na 3:2, u níž se dodnes vedou dohady, jestli při odrazu od břevna skončil balon na brankové čáře, nebo za ní.

Platini video blokuje

Dnes už tyto situace ve fotbale sporné nejsou, protože na MS 2014 v Brazílii FIFA videotechnologii umožňující zkoumat právě tento problém vpustila. Branková čára je sledovaná soustavou kamer a systém umí se stoprocentní jistotou vyhodnotit, zda byl balon plným objemem za ní. Rozhodčímu se pak na speciálních hodinkách rozsvítí hlášení, zda branky bylo, či nebylo dosaženo. Podobný systém už využívá například i anglická Premier League.

"Ale pozor, video hlídá jen brankovou čáru,“ zdůrazňuje Sepp Blatter, prezident FIFA, který využití technologií ve fotbale léta odmítal.

O využití videa pro posuzování ofsajdů či faulů uvnitř šestnáctky se zatím spíš jen mluví. A třeba i o možnosti, že by trenéři měli možnost rozporovat takové situace například dvakrát za poločas. Tuhle inspiraci tenisem zvažuje i ragby.

Zásadním odpůrcem použití videotechnologie ve fotbale je ale Michel Platini, prezident UEFA a muž, který dost možná Seppa Blattera, zprofanovaného korupčními aférami, v únoru v čele světového fotbalu vystřídá. Platini dává přednost "lidskému prvku“ i se všemi jeho chybami. Zavedl proto v Lize mistrů dva brankové rozhodčí, kteří vlastníma očima hlídají obě brankové čáry. Tento model využívá v důležitých zápasech i česká liga, naposledy při utkání Jablonec - Sparta.

Trvá to moc dlouho, stěžují si kritici

Ale ani v ragby nemá v užívání videa jen samé příznivce. Objevuje se kritika, že zkoumání videa zápasy nesnesitelně zdržuje, často i proto, že se rozhodčí na TMO obracejí i v situacích, kdy by měli mít odvahu rozhodnout sami. V prvním zápase šampionátu Anglie – Fidži zabralo zkoumání videa 28 procent přerušení hry.

Což není úplně mnoho, ale není také úplně obvyklé, aby si rozhodčí žádal konzultaci po třech položených pětkách. (Videorozhodčí dvě, pro každý tým jednu, potvrdil a jednu, fidžijskou, správně neuznal.) Vedení turnaje proto už ujistilo veřejnost, že udělá všechno pro to, aby čas „ztracený“ při práci videorozhodčích byl co nejkratší.

"Je to ale opravdu nesmírně užitečná pomoc,“ říká rozhodčí Rázga, i když v českých poměrech samozřejmě můžeme na pomoc videorozhodčího zapomenout. "Ragby je nesmírně rychlý sport, kde je občas velmi obtížné rozhodnout, který si ale přitom zakládá na tom, že vyhraje opravdu ten lepší, a ne ten, komu pomohou, i když třeba neúmyslně, rozhodčí.“

 

Právě se děje

Další zprávy