reklama

Fraška, továrna na peníze. McGregor se zesměšní, míní legendy. Budete v šoku, kontruje irský rebel

Floyd Mayweather Jr. a Conor McGregor na tiskové konferenci. Floyd Mayweather Jr. a Conor McGregor na tiskové konferenci. autor: Reuters
Mayweather vs. McGregor. Kontroverzní duel je tady. "K vidění bude krev, pot i slzy," slibuje Američan. "Vyřídím Floyda ve druhém kole, to mi věřte," tvrdí Ir. Především jde ale o plné bankovní účty všech zainteresovaných.

Las Vegas - Málokterá událost rozděluje svět sportu tolik, jako sobotní duel rváčů a milionářů. Floyd Mayweather, dosud neporažený boxer, který před téměř dvěma lety ukončil kariéru, přijal výzvu Conora McGregora, žijící legendy MMA.

Irský rebel nastoupí ke svému debutovému boxerskému duelu v roli naprostého outsidera. Jeho nafouklé ego ale veškeré odborné prognózy hovořící o jeho jednoznačné porážce nedokáže (nebo záměrně nechce) přijmout. 

Kličko o odvetu s Joshuou nestojí. Boxerský král ukončil hvězdnou kariéru Kličko o odvetu s Joshuou nestojí. Boxerský král ukončil hvězdnou kariéru Čtěte zde

"Nikdo v téhle hře zvané box netuší, co právě přichází. Vejdu tam a celý zatracený svět ze mě bude v šoku. To mi věř," křičel před časem McGregor na renomovaného boxerského novináře Dana Rafaela, když se náhodou potkali na jiném utkání.

Rafael, stejně jako další experti, má totiž úplně jasno. Irský bijec nemá mezi provazy žádnou šanci.

"Podívej se mi do očí, je mi osmadvacet let, mám sebevědomí jako kráva. Jsem nebezpečný oběma rukama. Věř mi, Floyda zastavím a vy všichni si svá slova můžete nacpat zpátky do pusy. Celý svět si je tam nacpe," pokračoval 175 centimetrů měřící borec.

Zda je těžko pochopitelné sebevědomí jen pózou a snahou očekávaný duel co nejlépe prodat, není až tolik podstatné. Všichni totiž dobře ví, o co tu jde především. O peníze. A že je jich pořádná spousta.

Pojďme si shrnout některá finanční fakta. Oba borci by si měli rozdělit hříšnou sumu 700 milionů dolarů, s tím, že Mayweather v každém případě dostane minimálně dvojnásobek toho, co jeho soupeř a pravděpodobně se stane vůbec prvním boxerským miliardářem.

Boxovat se bude také o unikátní "Money Belt", pás pro šampiona. Ne, tohle není obyčejná trofej.

Pás je pokrytý 3360 diamanty, 600 safíry, 160 smaragdy a více než kilogramem a půl čtyřiadvacetikarátového zlata. Na reklamních produktech by mohl zápas vydělat až 2 miliony dolarů. Sponzoři by měli nasypat podle odhadů až 22 milionů dolarů. Důvod je prostý. 

Mayweather vs. McGregor Pás pro vítěze utkání Mayweather vs. McGregor. Foto: Reuters

"Tady se projeví fakt, že jde o střet dvou sportů. Každý, kdo stojí za Floydem v boxu i za Conorem v UFC, bude chtít být u toho. A řekl bych, že i řada dalších," prohlásil marketingový expert Ben Sturner.

U televizních obrazovek by takzvaný "Money Fight" měly sledovat desítky milionů diváků. Výdělek za televizní práva by mohl činit astronomických 475 milionů dolarů. 

Promo a propagace je pečlivě dělaná tak, aby měli fanoušci pocit, že McGregor maká jako o život, zatímco Mayweatherova příprava je řekněme mnohem línější. 

Opak je ale pravdou. Čtyřicetiletému Američanovi jde o hodně. Jeho bilance 49 výher a žádné porážky bere dech a Mayweather rozhodně nechce nic podcenit a riskovat ztrátu prestiže. Navíc, pokud 173 centimetrů vysoký Floyd dosáhne padesátého vítězství, o jednu výhru předežene legendárního Rockyho Marciana a stane se historicky nejúspěšnějším boxerem všech dob. 

Video: Kazašský dvojník McGregora oklamal v L.A. stovky dychtivých fanoušků Video: Kazašský dvojník McGregora oklamal v L.A. stovky dychtivých fanoušků Čtěte zde

Drtivá většina osobností předpovídá, že se tak opravdu stane. A některá vyjádření nejsou vůči Irovi vůbec lichotivá. Své si řekl třeba i někdejší absolutní král těžké váhy Mike Tyson.

"McGregor je bez šanci. Pokud nastoupí, bude vypadat směšně. Každému musí být jasné, že je to o ničem. Maximálně sám sebe zesměšní," prohlásil Tyson. Nesouhlasil ale s některými radikálními hlasy, podle kterých tenhle duel může zničit box jako takový. "To si nemyslím. Je to jen jeden zápas, o nic nejde," řekl.

"Něco takového prostě nemůžete brát vážně, je to komické," nechal se slyšet slavný Brit Lennox Lewis.

Jedním z radikálnějších odpůrců duelu je americká legenda Oscar de la Hoya. Nynější promotér vidí za podobnými "fraškami a cirkusovými duely" velké nebezpečí.

Podivný duel Mayweather vs. McGregor se hvězdám nelíbí. Cirkus kvůli penězům, říká Golovkin Podivný duel Mayweather vs. McGregor se hvězdám nelíbí. Cirkus kvůli penězům, říká Golovkin Čtěte zde

"Všichni, kdo se toho účastní, myslí jen na své bankovní účty. Tohle může náš sport totálně zničit. Chápu pohnutky těch, kteří to podporují. Ale hlavní motivací jsou peníze. Oni je zinkasují, i když jejich duel skončí katastrofou. A on skončí. Floyd odejde do důchodu a Conor se vrátí do UFC. Už náš sport nebudou potřebovat," vyjádřil se De la Hoya.

"Je to čisté vítězství pro ně. Prohra pro nás všechny," dodal bývalý boxer a vyzval všechny milovníky boxu k bojkotu.

Neuspěl. I když jde jen a pouze o peníze, skoro každý je nakonec zvědavý na to, co vlastně dva z nejúspěšnějších bojovníků dějin v ringu předvedou.

"Půjde o jednoznačnou záležitost. Věřte mi, o tom není nejmenších pochyb. Na druhou stranu, já se na ten zápas ráda podívám," shrnula přístup většiny boxerka a dcera Muhammada Aliho Laila. Duel vypsaný na dvanáct kol má začít v neděli ve 3:00 severoevropského času. Přímým přenosem ho vysílají stanice Nova Sport a Voyo.

reklama