French Open, den třetí

Dobrý den, vítám vás u online reportáže z třetího dne 111. ročníku French Open.

Dnes zasáhnou do bojů o postup do 2. kola dvouhry zbývající čeští reprezentanti: Petra Kvitová, Lukáš Rosol, Lucie Hradecká a Klára Zakopalová. Ze zmíněného kvarteta českých tenistů hned po jedenácté hodině na kurt vyběhnou všechny tři ženy. Lucie Hradecká se utká s turnajovou pětadvacítkou Němkou Julií Görgesovou, Klára Zakopalová s Ukrajinkou Lesiou Tsurenkovou a Petra Kvitová s Australankou Ashleigh Bartyovou.

Podrobně budeme nyní sledovat zápas Kvitové s Bartyovou, ze zápasů dalších českých tenistek budeme přinášet změny stavů.

0:0

Zápas začíná, na podání jde Bartyová.

0:1

Hned v prvním gemu se obě hráčky tahaly o jeho zisk pět minut. Nakonec jej získala šestnáctiletá Australanka, která využila svůj třetí gembol. O pět let starší česká hráčka naopak svůj brejkbol nevyužila. Zápas zatím provází spousta nevynucených chyb z obou stran, Bartyová například hned na úvod zahrála tři dvojchyby.

1:1

I když Kvitová prohrávala už 0:30, čtyřmi míči v řadě srovnává stav. Čtvrtá hráčka světa se po úvodních chybách uklidnila, pomohla si servisem a míče umisťovala mimo dosah Australanky.

2:1

Kvitová získává brejk. Vypracovala si vedení 40:15 a tentokrát hned první brejkbol využila. Pomohla jí k tomu tradiční zbraň - agresivní return, jímž zatlačila Bartyovou do obrany.

3:1

Kvitová brejk potvrzuje čistou hrou.

Jedna dobrá a jedna špatná zpráva ze zápasů dalších českých tenistek.

Klára Zakopalová za stavu 1:1 vzala Lesje Curenkovové podání a hned v další hře brejk potvrdila. Navíc nyní Ukrajinku znovu brejkla a vede 4:1.

Naopak Lucie Hradecká přišla proti Julii Görgesové hned o svůj první gem na servisu a nyní prohrává 1:3.

4:1

Kvitová opět bere soupeřce servis. Za stavu 15:40 sice dva brejkboly nevyužila, další brejkovou příležitost však využila.

5:1

Kvitová uhrává pátou hru v řadě. Za stavu 40:0 sice poslala míč do sítě, další gembol však bez potíží využila.

Dobré zprávy z ostatních kurtů.

Zakopalová se pěti vyhranými hrami v řadě dostává do vedení 5:1.

Hradecká třemi vyhranými hrami v řadě srovnává na 3:3.

6:1

Další brejk Kvitové, díky čemuž získává první set v poměru 6:1.

Kvitová za stavu 15:40 proměnila hned svůj první setbol a bez potíží získává šestou hru v řadě.

0:0

Začíná druhý set, na podání jde Kvitová.

0:1

Kvitová poprvé v zápase o svůj servis přichází. Bartyová tak stejně jako v prvním setu získává první hru pro sebe.

1:1

Kvitová si však okamžitě bere ztracené podání zpět a srovnává na 1:1.

2:1

Kvitová tentokrát bez potíží otáčí při svém servisu stav na 2:1.

Pohled na ostatní "české" zápasy.

Klára Zakopalová vyhrává nad Lesjou Curenkovou první set v poměru 6:2.

Lucie Hradecká srovnala stav prvního setu s Julií Görgesovou na 4:4.

2:2

Bartyová poprvé od první hry zápasu získává svůj servis a srovnává na 2:2.

Mladé Australance se poprvé podařilo při svém servisu dostat do výměn a Kvitovou zatlačit.

3:2

Kvitová bezpečně proměňuje další svůj servis a má znovu navrch.

4:2

Kvitová bere své soupeřce servis a je už jen dvě hry od postupu do druhého kola.

Pohled na vedlejší kurty.

Zakopalová hned na úvod druhé sady soupeřku opět brejkla a nyní vede 3:1.

Hradecká musela za stavu 4:5 odvracet setbol soupeřky, nyní je stav 6:6 a o vítězce prvního setu musí rozhodnou tie-break.

5:2

Kvitová brejk potvrzuje a je jedinou hru od postupu. Bartyová nyní bude podávat na záchranu v setu.

6:2

Kvitová za 55 minut poráží Bartyovou 6:1 a 6:2 a postupuje do druhého kola.

Za stavu 15:40 využila hned první svůj mečbol a snadno tak postupuje dál.

Ve druhém kole nastoupí proti Polce Urszule Radwaňské, která porazila Francouzku Pauline Parmentierovou 6:4 a 6:3.

Rychle se nyní přesuňme na kurt číslo 7, kde hraje Lucie Hradecká proti pětadvacáté nasazené Němce Julii Görgesové.

Bohužel první set prohrála v tie-breaku v poměru 7:1.

0:0

Začíná druhý set, na podání jde Hradecká.

1:0

Görgesová sice dokázala hru dotáhnout na shodu, pak si ale Hradecká pomohla dvakrát svou největší zbraní - dělovým servisem.

Po postupu Kvitové je tu další dobrá zpráva.

Do druhého kola postupuje i Klára Zakopalová, která porazila Ukrajinku Lesju Curenkovou 6:2 a 6:1.

V další fázi se utká s Ruskou Mariou Kirilenkovou, která porazila Francouzku Victorii Larriereovou 6:1 a 6:2.

1:1

Hradecká si sice při podání Němky vypracovala brejkbol, ten však nevyužila, naopak Görgesová třemi vyhranými míčky v řadě srovnává na 1:1.

2:1

Hradecká však nyní při svém servisu nedala Němce šanci, díky třem přímým bodům ze servisu uhrála čistou hru.

2:2

Tentokrát neměla na svém servisu problémy ani Görgesová. Hradecké povolila jediný fiftýn.

2:3

Hradecká bohužel podruhé v zápase přichází o své podání. Sice vedla 40:30, po třech nevynucených chybách se však Görgesová radovala z brejku. Hradecké teď navíc nepodrželo podání, udělala totiž hned dvě dvojchyby.

2:4

Görgesová brejk potvrzuje, i když si Hradecká vypracovala dva brejkboly. Češka však příliš riskovala a vždy poslala míč do sítě. Nyní si musí na udržení naděje na výhru své podání udržet.

3:4

Velice důležitou hru Hradecká po 10 minutách získala. Vypracovala si hned 6 gembolů, Němka sice stačila pět odvrátit, pošesté se jí to však už nepodařilo.

4:4

Hradecká získává brejk a vrací se do zápasu. V prvním případě sice brejkbol nevyužila, ve druhém jí však pomohla chybou soupeřka. Bohužel Hradeckou sužuje zranění prstu na ruce a stehna, za nějž se čím dál více drží.

4:5

Bohužel to, co získala, velmi snadno ztratila. Dvěma dvojchybami a zbytečně vyhozenými míči Hradecká opět svůj servis ztrácí a Görgesová bude nyní podávat na postup do 2. kola.

4:6

Görgesová využívá druhý ze tří nabízených mečbolů a po výhře 7:6 a 6:4 postupuje do druhého kola. Hradecká, která se o lepší výsledek připravila hned dvanácti dvojchybami, se nyní bude moci soustředit na čtyřhru, kde po boku Andrey Hlaváčkové obhajuje titul.

Pojďme si připomenout, že dnes bude ve hře o postup do druhého kola ještě Lukáš Rosol, který po třetí hodině nastoupí proti Argentinci Carlosi Berlocqovi.

Pojďme si zkompletovat výsledky ostatních dnešních dohraných zápasů.

Dál postupuje světová dvojka Maria Šarapovová z Ruska, která porazila Rumunku Alexandru Cadantuovou.

Do druhého kola postoupila i loňská finalistka a předloňská vítězka Francesca Schiavoneová z Itálie, která porazila japonskou veteránku Kimiko Dateovou Krummovou 6:3 a 6:1.

Do druhého kola jdou i Japonka Ajumi Moritaová a Britka Heather Watsonová, Ruska Anastasia Pavjučenková a Nizozemka Arantxa Rusová.

V mužské části do 2. kola postoupil například osmý hráč světa Janko Tipsarevič ze Srbska, který porazil Američana Sama Querreyho v poměru 2:6, 6:4, 7:6, 6:3.

Dál postoupil i šestý hráč žebříčku ATP Španěl David Ferrer, který porazil 6:3, 6:4 a 6:1 Slováka Lukáše Lacka.

Postoupili také Francouzi Jeremy Chardy a Richard Gasquet, Němec Florian Mayer, Rus Dmitrij Tursunov, Argentinec Eduardo Schwank, Bulhar Grigor Dimitrov a Ukrajinec Sergej Stachovskij, který v dohrávaném zápase ze včerejška porazil svého krajana Alexe Dolgopolova.

Na kurtu číslo 5 se už začínají rozvičovat Lukáš Rosol a Carlos Berlocq, zápas začne v 15:25.

0:0

Začíná první set, na podání jde Berlocq.

1:0

Rosol hned na úvod bere Berlocqovi podání. Výborným returnem si vypracoval vedení 40:30 a hned svůj první brejkbol v zápase proměnil.

2:0

A český tenista brejk potrvrzuje. Berlocq sice dotáhl hru dvěma vítěznými míči na shodu, Rosol však svůj třetí gembol využil.

2:1

Argentinec odpověděl na svém podání čistou hrou a snižuje.

3:1

Rosol je však při svém servisu bezchybný. Za stavu 30:30 nedal dvěma dobrými servisy Berlocqovi šanci.

3:2

Berlocq další čistou hrou opět snižuje na rozdíl jednoho bodu.

4:2

Rosol však stále své podání drží. Prohrával sice 0:30, pak ale uhrál čtyři míče, když hru získal parádním bekhendovým úderem.

4:3

Rosol si vypracoval brejk, bohužel jej však nevyužil a Berlocq poté hru získal.

5:3

Rosol však komplikace nepřipouští a svou první čistou hrou v zápase se přibližuje k zisku prvního setu. Na udržení v něm jde nyní podávat Berlocq.

5:4

Tak to je obrovská škoda. Rosol vedl 40:0, ani jeden ze svých tří setbolů nevyužil, naopak Berlocq se pěti vyhranými míči v řadě udržel ve hře o zisk setu. Nyní však bude na vítězství v první sadě podávat Rosol.

6:4

Lukáš Rosol vyhrává po půlhodině hry první sadu v poměru 6:4.

Rychle se otřepal z předchozího vývoje a druhou čistou hrou za sebou potvrzuje svou dnešní suverenitu na servisu.

0:0

Začíná druhý set, začínat bude opět Berlocq.

0:1

Berlocq na rozdíl od prvního setu vstoupil do sady vyhraným servisem, vypracoval si vedení 40:15 a poté proměnil druhý gembol.

0:2

Rosol bohužel poprvé přichází o svůj servis. Berlocq si za stavu 30:40 vypracoval svůj první brejkbol v zápase, který hned poté proměnil.

1:2

To je odpověď jako hrom. Rosol si čistou hrou bere výhodu podání zpět.

2:2

Rosol brejk potvrzuje a srovnává na 2:2. Tentokrát neměl při svém servisu problém, Berlocqovi totiž povolil jediný fiftýn.

3:2

Rosol opět bere Berlocqovi servis a po třetí vyhrané hře v řadě se dostává do vedení. Vypracoval si vedení 40:15 a hned svůj první brejkbol využil.

4:2

Rosol čistou hrou brejk potvrzuje a přiblížil se výhře ve druhém setu.

4:3

Berlocq se po čtyřech prohraných gemech v řadě čistou hrou vrací do boje o zisk druhé sady.

5:3

Rosol však zvrat nepřipouští. Berlocqovi povolil jeden fiftýn a je už jen jednu hru od zisku druhého setu.

5:4

Berlocq si udržel naději na zisk setu, snižuje na 4:5. Na výhru v druhé sadě však nyní bude podávat Rosol.

5:5

Bohužel. Rosol druhý set k výhře nedopodával. Vypracoval si sice setbol, třemi chybami v řadě však nabídl Berlocqovi brejk.

6:5

Rosol však své zaváhání odčinil rebrejkem a opět nyní bude podávat na výhru ve druhém setu. Dostal se do vedení 40:15 a hned svůj první brejkbol proměnil.

7:5

Rosol vyhrává druhý set v poměru 7:5 a je už jen jednu sadu od postupu do 2. kola. Za stavu 15:30 si dvakrát pomohl na servisu a druhý setbol v tomto setu pak tentokrát bezpečně proměnil.

0:0

Začíná třetí set, na podání jde opět jako první Berlocq.

1:0

Rosol pokračuje na vítězné vlně a podruhé v řadě bere Berlocqovi servis. Dostal se do vedení 40:0, a i když první brejkbol nevyužil, podruhé už byl úspěšný.

2:0

Rosol kráčí nezadržitelně za postupem, čistou hrou brejk potvrzuje.

2:1

Berlocq rovněž kontruje čistou hrou a chytá se poslední šance na obrat.

3:1

Rosol však kontruje třetí čistou hrou v řadě.

3:2

Rosol sice dokázal snížit na 30:40, Berlocq však v důležitém gemu šanci na zvrat udržel.

4:2

Český tenista však zůstává v tomto setu na podání stoprocentní, Berlocqovi povolil jen bod a už je jen dvě hry od postupu.

4:3

Berlocq opět snižuje, i když měl Rosol dobře nakročeno k brejku. Vedl už 30:0, Argentinec však poté vyhrál čtyři míče v řadě.

5:3

Rosol je jednu hru od postupu. Vytvořil si vedení 40:0 a poté druhý gembol proměnil. Berlocq jde nyní podávat na udržení se v zápase.

5:4

Berlocqovi se daří snížit, nyní však bude Rosol podávat na vítězství v zápase.

5:5

Bohužel, Rosol stejně jako ve druhém setu dopodávat set, a tím i zápas, do vítězného konce nedokázal. Berlocq mu opět v desáté hře bere servis, když se dostal do vedení 40:15 a druhý brejkbol pak proměnil.

6:5

Historie se opakuje. Rosol stejně jako ve druhém setu bere Berlocqovi servis poté, co sám nedopodával na výhru. Ve druhém setu se mu reparát povedl, podaří se mu dopodávat set, a tím získat zápas, i tentokrát? Prohrával sice 0:30, ale čtyřmi vyhranými míči v řadě se nasměroval za postupem.

6:6

Ne. Rosol ani tentokrát nedokázal dopodávat zápas do vítězného konce, a o vítězi třetího setu tak bude muset rozhodnout tie-break. Berlocq se stejně jako před tím dostal do vedení 40:15 a opět dokázal proměnit druhý brejkbol.

6:6

1:4. Berlocq získal za stavu 1:1 minibrejk a při svém podání jej stále drží.

6:6

2:5 a další minibrejk pro Argentince. Pokud oba své servisy promění, vyhraje.

6:6

4:5. Rosol oba Berlocqovy servisy získal a oba minibrejky soupeře umazal.

6:6

4:6. Dva setboly pro Argentince.

6:6

5:6. První setbol Rosol při svém servisu odvrátil. Nyní však bude podávat Berlocq.

6:6

6:6. Rosol odvrátil i druhý Berlocqův setbol.

6:6

6:7. Argentinec si vypracoval další setbol. Rosol jej bude odvracet při svém podání.

6:7

6:8. Bohužel. Třetí setbol Berlocq proměnil a snižuje stav zápasu na 1:2 na sety.

0:0

Začíná čtvrtý set, začínat na podání bude dnes poprvé Rosol.

1:0

I když musel Rosol odvracet jeden Berlocqův brejkbol, dokázal se ze ztráty třetího setu oklepat a podání si udržel.

2:0

Rosol se oklepal skvěle, opět bere v úvodu setu Berlocqovi servis. Sice nevyužil za stavu 0:40 tři brejkboly, pak si však vypracoval další, a ten už proměnil.

2:1

Rosol bohužel přichází v nejdelší hře zápasu o svůj servis. Rosol měl dva gemboly, Berlocq si vypracoval dva brejkboly, a ten poslední proměnil v zisk brejku a bere si tedy výhodu podání zpět.

3:1

Rosol však odpovídá dalším rebrejkem. Podání se zdá být v této fázi spíš nevýhodou. Dostal se do vedení 40:30 a brejkbol hned využil.

4:1

Rosol tentokrát získaný brejk potvrdil a je už jen dvě hry od postupu do druhého kola. Tentokrát musel odvracet Argentincovo vedení 40:15 a poté i další jeho brejkbol, přesto to zvládl a sám svůj první gembol využil.

4:2

Rosol vedl už 30:0, Berlocq však čtyřmi hrami v řadě udržel naději na zvrat.

5:2

Rosol je opět jedinou hru od postupu. Podaří se mu proměnit jeden ze tří pokusů?

6:2

A Rosol vítězí. Za tři hodiny a pět minut vyhrává 3:1 na sety a postupuje do 2. kola.

Za stavu 15:40 si vypracoval první mečbol v zápase a hned poté jej využil.

Ve druhém kole se utká s Argentincem Juanem Monakem, který porazil Francouze Guillauma Rufina 6:2, 2:6, 6:2, 7:6.

Pojďme se podívat, kdo další postoupil do 2. kola.

Postoupil obhájce titulu Rafael Nadal ze Španělska, který porazil Itala Simoneho Bolelliho v poměru 6:2, 6:2 a 6:1.

Vedle světové dvojky postoupila dál i čtyřka - Brit Andy Murray, který porazil Japonce Tacumu Ita 6:1, 7:5, 6:0.

Dál postoupili i Francouzi Benoit Paire a Julien Benneteau, Fin Jarkko Nieminen, Španěl Nicolás Almagro, Uzbek Denis Istomin, Nizozemec Robin Haase, Němec Tommy Haas, Kypřan Marcos Baghdatis a Rus Michail Južnyj.

V ženské části dál postoupila Bulharka Cvetana Pironkovová, Španělka Lourdes Dominguezová Linová, Maďarka Melinda Czinková, Estonka Kaia Kanepiová, Rumunka Irina Beguová, Slovenka Jarmila Gajdošová a Číňanka Šuaj Peng.

Na French Open vybuchla první postupová bomba.

Největší favoritka na titul Serena Williamsová podlehla domácí tenistce Virginii Razzanové 6:4, 6:7 a 3:6 a končí na turnaji už po prvním kole.

Do dalšího kola naopak postoupila jiná bývalá světová jednička Caroline Wozniacká z Dánska, která porazila Řekyni Elini Daniilidouovou 6:0 a 6:1.

Serena Williamsová gratuluje domácí tenistce Virginii Razzanové k postupu do 2. kola French Open. | Foto: Reuters

Tímto se s vámi loučím a zítra se těším na shledanou u online reportáže ze čtvrtého dne turnaje.