reklama

Fury má kvůli rasistickým urážkám na krku policii. Hodně fandů za ním ale stojí

Tyson Fury s manželkou Paris. Tyson Fury s manželkou Paris. autor: Reuters
Britský boxer těžké váhy Tyson Fury toho stihl říct v posledních několika dnech po zisku titulu mistra světa výhrou nad Ukrajincem Vladimirem Kličkem skutečně hodně. Naštval tím už kdekoho, dokonce jej vyšetřuje manchesterská policie, přesto stále zůstává nad věcí a se solidní podporou fanoušků v zádech.

Manchester – Před necelými dvěma týdny šokoval boxerský svět mezi šestnácti provazy. To když dokázal porazit ve dvanácti kolech dle mnohých "nevybodovatelného" Ukrajince Vladimira Klička. To ale ještě nebylo nic proti tomu, co kolem sebe rozpoutal britský obr Tyson Fury poté.

Fury perlil už před zápasem

Před soubojem o tituly WBA (Super), WBO, IBF, Ring Magazine a IBO prohlásil, že je proti homosexuálním svazkům, pedofilům a potratům. Svého ukrajinského protivníka označil za "Ďábla" a "Zlo", které nikdy nemůže vyhrát nad dobrem, tedy jím.

Už tyto výroky vzbudily velké pozdvižení mezi britskou veřejností. Stejně jako prohlášení o tom, že by měl být ve sportu legalizován doping. Ostatně podobně mluvil před dvěma lety – tehdy před odvetou s Davidem Pricem – jiný bijec těžké váhy, který má do postavy kulturisty daleko, Američan Tony Thompson.

Ten na rozdíl od Furyho na Klička nevyzrál. Dokonce dvakrát. Sedmadvacetiletý rodák z Manchesteru se ale po senzačním triumfu nestáhl, nezačal si užívat tituly a více jak 30 milionů vydělaných liber. Nikoliv, jen ještě více rozproudil svůj hbitý a ostrý jazyk.

Klidně vyhodí pás do popelnice

"Glazkov? Ten mě nezajímá," odmítl s předstihem případnou povinnou obhajobu titulu IBF, kterou před něj, i pro mnohé experty překvapivě, tato federace postavila. Přitom ve stejnou chvíli oznámil Kličko, že využívá klauzule ve smlouvě, o které věděly i všechny federace, a že bude odveta. "Klidně jim uděláme tu ostudu, že pás před kamerami vyhodíme do popelnice," přidal se ostře jindy klidný Furyho trenér a strýc v jedné osobě Peter.

Následně jej BBC nominovala na prestižní ocenění Největší britská sportovní osobnost roku 2015 (Britský sportovec roku). Vedle Chrise Frooma, Lewise Hamiltona nebo Andyho Murrayho. "Je to pro mě čest, ale nepočítám, že bych ostatní porazil, a ani o to nestojím, dejte ji někomu, kdo ji bude chtít," vzkázal pořadatelům.

To byla ale ta mírnější slova, která od něj v posledních dnech zazněla. "Jessica Ennis-Hillová? To je běžkyně? Ta ujde, vyhrála už pár medailí. Šmajdá docela dobře. Když má na sobě šaty, vypadá i celkem snesitelně," zaperlil poprvé na adresu olympijské vítězky v desetiboji, která pořádně pobouřila ostrovy.

Proti němu se postavil i Joshua

Své krajanky a kamarádky se zastal mimo jiné i neporažený talent těžké váhy Anthony Joshua: "To, co řekne, poslouchají všichni od dětí až po důchodce. Proto by měl trochu přemýšlet o tom, co říká. Zamyslet se, než něco řekne. Nemyslím ale, že by se měl změnit. Mistrem světa se nestal díky tomu, jaký je člověk, ale protože má talent. Jenže se ziskem titulu se pojí i jistá odpovědnost. Chci ho do ringu, myslím, že jsem připraven se mu postavit a porazit ho!"

Další ostrovní bijec, který byl navíc také známý svojí výřečností, David Haye přidal: „Ano, taky jsem byl zlým, ukecaným chlapem. Ale Fury by měl už podobné věci přestat říkat. Jednoduše už buď zticha, chlape! Je hloupé a špatné říkat podobné věci, protože to navíc škodí boxu. Stačilo, radši po zápasech zpívej, to ti fakt jde!“

Bývalý král křížové váhy a šampion WBA v těžké váze už reagoval na další vyjádření svého krajana. "Když chodí ženy po ringu a zvedají čísla, jsou fajn. Mám je vlastně celkem rád. Jsou mojí inspirací, když jsem třeba už po nějakém devátém, desátém kole unavený," pokračoval totiž ve svém "slovopádu" Fury.

Furyho se zastala manželka

A následně dodal: "Žena patří do kuchyně, to je můj osobní názor. Každý si může dělat, co chce. Muž může chodit do práce a stejně tak i žena. Ale když dorazím domů, když vydělávám peníze, čekám, že bude o mne postaráno." V tu chvíli přispěchala na pomoc i jeho manželka Paris, se kterou vychovávají dvě děti.

"Někdy mluví hodně, zní žoviálně, drze, ale je to pouze otevřený člověk. Je hodně výřečnou osobností, ale není zlý," řekla žena, se kterou randil Tyson od šestnácti a před sedmi lety se vzali. "Není arogantní. Pomáhá mi doma, umyje nádobí, složí si vyprané oblečení. Stará se o naše děti, brečí u romantických filmů, miluje Disney kanál," přidala šestadvacetiletá Paris Furyová.

Marně. Už před těmito slovy se do něj pustil labouristický člen britského parlamentu Chris Bryant, který jej odsoudil a zároveň inicioval petici za to, aby byl Fury vyřazen z výše zmíněného seznamu pro Britského sportovce roku. Do dnešního dne ji podepsalo přes 90 tisíc odpůrců krále těžké váhy.

BBC ale zatím odmítla podlehnout nátlaku. A to i poté, co se Fury rozpovídal ve svém prvním veřejném vystoupení v sobotu na galavečeru v Surrey, kde se radoval z osmnáctého triumfu profesionální kariéry jeho jednadvacetiletý bratranec a tréninkový parťák Hughie.

Fury se nechal vytočit

"Upřímně mne příliš nezajímá, co o mně moji kritici říkají. Ať si tvrdí, co chtějí. Nikdo z nich ale nemůže snížit moje úspěchy. Porazil jsem muže, kterého nedokázal porazit nikdo. Takže dokud ho zase někdo neporazí po jeho dvaadvaceti úspěšných obhajobách, tak mi mohou všichni kritici lízat rozkrok. Jsem Tyson Fury, 'Gypsy King', mistr světa, to je všechno, co jsem chtěl říct!"

Reakce? Další nenávist z řad fanoušků. A nejen od nich. V pondělním telefonickém rozhovoru neudržel nervy na uzdě redaktor BBC Clive Myrie, který se pustil do 206 centimetrů vysokého obra pěkně zostra, respektive vulgárně. Vysloužil si ovšem pouze mastnou pokutu od svého zaměstnavatele, který i nadále stojí za Furyho nominací.

On sám zatím vše řeší s nadhledem a skoro se zdá, že si negativní popularitu užívá. "Poslouchejte, já jsem šampionem v těžké váze a lidé ke mně vzhlíží. Každá žena vypadá krásně v šatech. To už mě budou kritizovat i v případě, že někoho pochválím? A co se týče názorů na homosexuály: Mým pánem je Ježíš Kristus. Vše, co učí, je láska. Nikdy jsem neřekl, že je nenávidím. Nepronásleduji homosexuály, na rozdíl od jiných. Jen jsem řekl, co si myslím. Tyson Fury miluje celý svět!"

Žárlí Lewis na Furyho, nebo naopak?

S tím by ale až tak nesouhlasil jistý Lennox Lewis, před Furym poslední absolutní šampion z britských ostrovů v těžké váze. Oba muži spolu večeřeli před zápasem s Kličkem, jenže v pondělí se mladší z dvojice do svého předchůdce otevřeně pustil: "Nemá mě rád. Je to starý žárlivec, protože na něj všichni už zapomněli, zatímco já jsem na vrcholu. Byl mistrem světa, což je skvělé, ale už je starý. Takže pokud se chce vrátit, jsem tu, abych mu ukázal, kdo je nejlepší britský bijec historie!"

Devětačtyřicetiletý Lewis posléze kontroval několika statusy na Twitteru. "Mrzí mě to, co říká. Prý chce, abych se vrátil, že ho nenávidím a žárlím na něj. Nevím, ale z jeho slov mám pocit, že je to spíše opačně... Neudělal nic, proč bych na něj měl žárlit nebo ho nenávidět... Každopádně za mých dob bylo zvykem respektovat legendy. Mým idolem byl Ali, respektoval jsem Holyfielda i Mika Tysona, měl jsem vlastně jen vzájemný problém s Riddickem Bowem," znělo v nich.

Tak či onak toto kočkování je ve své podstatě – stejně jako ostrá slova do klece o tom, že by zbil kohokoliv z UFC, kdo je ochotný bojovat v postoji, nikoliv se válet na zemi jako opice – maličkostí oproti výše zmíněnému.

Fury má stále velkou podporu

Poté, co totiž Bryant zjistil, že s peticí proti Furyho nominaci na cenu BBC nejspíše neuspěje, zavolal dle deníku Mirror manchesterské policii, kde si postěžoval na jeho sexistická a rasistická prohlášení. Policejní mluvčí poté prohlásil, že se vyšetřovatelé pustili do práce a zjišťují, zda se Fury dopustil trestného činu a zda by s ním měli zahájit trestní řízení.

A v tu chvíli by bylo vyřazení z několikrát zmíněné ankety pro Furyho ten nejmenší problém. Mimochodem, zatímco petici pro jeho odvolání podepsalo přes 90 tisíc lidí, v anketě deníku Mirror je 56 procent hlasujících proti jeho vyřazení. Není navíc bez zajímavosti, že britského Sportovce roku z vybraného seznamu volí veřejnost, nikoliv experti jako například v Česku.

Ač to může být na první pohled absurdní, Tyson Fury má na své straně možná více zastánců, než by se mohlo zdát. Samozvaný "Gipsy King" totiž až vyjma jednoho výše citovaného rozhovoru na rozdíl od svých kritiků volí sice ostrá a štiplavá slova, ovšem vyhýbá se jakýmkoliv osobním a vulgárním atakům.

reklama