Extrémně těžké hřiště, řekl vítěz US Open Simpson

18. 6. 2012 8:13
Webb Simpson vyhrál na náročném hřišti v San Francisku golfové US Open.
Webb Simpson doprovázen policejní eskortou s pohárem pro vítěze golfového US Open | Foto: Reuters

San Francisco - Webb Simpson vyhrál na náročném hřišti v San Francisku golfové US Open a poprvé v kariéře získal titul kategorie major. Šestadvacetiletý Američan měl po čtyřech kolech na kontě ránu nad par.

O druhé místo se na hřišti Olympic Club podělili s odstupem rány za Simpsonem jeho krajan Michael Thompson a Graeme McDowell ze Severního Irska.

Extrémně náročné hřiště

"Bylo to o nervy, protože hřiště bylo extrémně náročné. Snažil jsem se hrát co nejlépe a během posledních tří jamek jsem se modlil asi nejvíc v životě," řekl Simpson, loňský vítěz dvou turnajů PGA, který získal za titul 1,44 milionu dolarů.

Simpson ztrácel před finálovým kolem čtyři rány na vedoucí duo Jim Furyk z USA a McDowell. Oba ale v neděli chybovali. Simpson zvládl zamlžený den se skóre 68, dvou ran pod par, což ho posunulo k nečekaném triumfu na turnaji major.

Finální pat s manželkou u televize

McDowell měl šanci posunout turnaj k rozstřelu, ale jeho pat, který Simpson sledoval s manželkou v televizi v klubovně, jen těsně minul jamku. "Mám teď smíšené pocity, jsem zklamaný, ale z druhého místa i spokojen," řekl Severní Ir.

Trojnásobný vítěz US Open Tiger Woods, který se po dvou kolech dělil o vedení a měl šanci na další major, víkend nezvládl. V sobotu zahrál pět ran nad par, v neděli tři a klesl na konečné dělené 21. místo. "Cítil jsem se skvěle na greenech, ale měl jsem špatný start," litoval Woods, který ve finále na obávaných úvodních šesti jamkách zahrál +6 a třemi birdie ve zbytku dne už pouze výsledek korigoval.

Nejhorší finále na US Open zahrál ze svého pohledu Američan Phil Mickelson, který měl 78 a propadl se na dělené 65. místo s +17. Obhájce titulu Rory McIlroy ze Severního Irska neprošel cutem a skončil až na 109. příčce. Ještě hůře dopadl první hráč světa Luke Donald z Anglie, který se ve výsledcích našel až na 140. místě.