reklama

Groth házel vzteky raketou. Hrál špatně, shodli se Češi

Lucka Š. přinesla štěstí, Češi utekli hrobníkovi z lopaty Čerstvá vítězka turnaje v Kataru Lucie Šafářová se dnes v klíčové čtyřhře Davis Cupu s Austrálií ukázala jako talisman, který českým tenistům přinesl důležitou výhru Foto: Dalibor Sosna
Samuel Groth kazil jeden míček za druhým, pak zlostí rozsekal raketu na polovinu. Čechům v tu chvíli blesklo hlavou, že jsou na dobré cestě za prvním bodem v Davis Cupu s Austrálií.

Ostrava - Nešlo mu podání, které má být jeho největší předností. K tomu často chyboval, v závěru zápasu už dokonce nebyl schopný přes síť vrátit jediný míček, a tak vzteky roztřískal raketu o zem a zlámal jí na dvě poloviny. 

Samuel Groth ve čtyřhře neunesl špatně se vyvíjející stav zápasu, a i když se ho Lleyton Hewitt snažil na kurtu neustále uklidňovat, jeho nervy stály Austrálii možná klíčový bod v souboji s Českou republikou v prvním kole Davisova poháru

Groth byl pořád horší a horší

Adam Pavlásek a Jiří Veselý, noví čeští tenisoví hrdinové, v průběhu zápasu totiž tuhle slabinu objevili a začali hrát míček hlavně přes nervózního Grotha, který s nezvykle často chyboval. 

"Chtěli jsme si podržet vlastní servis, co nejvíce returnů vracet pod nohy. A hlavně to hrát více přes Grotha na síti. ten byl pořád horší a horší, dělal stále více nevynucených chyb. A tuhle taktiku jsme nakonec dokázali udržet," prohlásil v euforii Jiří Veselý.

Výsledkem byl totiž senzační obrat v pětisetové bitvě, po které je stav 1:2 a Češi doplnění zdravou dávkou sebevědomí znovu oprášili myšlenky na postup do druhého kola Davisova poháru. 

Rozlámaná raketa trofej pro české mladíky

Oba tenhle zápas označili jako životní, a připomínat jim ho bude zajímavá relikvie. Realizační tým jim totiž po zápase do kabiny přinesl obě poloviny rozlámané Grothovy rakety.

Méně známý australský tenista jí vší silou mrštil o zem v rozhodujícím pátém setu, když Češi stvrdili druhý brejk a odskočili na zlomových 5:2. "Jenom jsem slyšel ránu, jak to křuplo a pak jsem viděl, jak to zahodil. Blesklo mi hlavou, že jsme na dobré cestě," řekl o momentu největšího psychického rozpoložení soupeře Pavlásek. 

"Já to viděl celé. Byla to z jeho strany frustrace z toho, jak byl špatný v tom pátém setu," řekl Veselý.

Výsledek, jaký nikdo nečekal

A možná také logické vyústění toho, že se v Ostravě zrodil výsledek, jaký nikdo nečekal a tím spíš si ho nepřipouštěli ani do té doby sebevědomí Australané na druhé straně kurtu. Lleyton Hewitt je legendou tenisu a bývalou světovou jedničkou, který salátovou mísu v Davis Cupu vyhrál už dvakrát. Poprvé, když oběma mladým Čechům bylo teprve pět let a tenis ještě ani nehráli.

Samuel Groth zase drží s rychlostí 263 km/h absolutní rekord v rychlosti tenisového podání. Ani on si určitě nepřipouštěl, že jej v Davis Cupu vyškolí dva neznámí čeští mladíci. Tím spíš, když to bude z velké míry kvůli jeho chybám.

Hrát přes Grotha, dnes evidentně slabšího z australské dvojice, byl plán kapitán Jaroslava Navrátila, který se v jeho hlavě objevil až v průběhu ne zrovna dobře rozehrané zápasu. 

Považte: První set Češi za necelou půlhodinu ztratili 1:6, v tom druhém prohrávali 0:3 a ztráceli dva brejky. Přesto se z prekérní situace i díky Grothovi dokázali vysekat. 

Navrátil: Groth byl strašně špatný

"Pro mě to byl úplně jiný zápas. Když hraje čtyřhru Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem, moc je koučovat nemusím. Nejpodstatnější bylo, že si kluci dali říct. Neztratili hlavu, začali být aktivní a na konci čtvrtého setu a během toho pátého už je Groth vůbec nereturnoval," prohlásil kapitán Navrátil, co vedlo k nečekanému obratu

"Ze začátku byli Australané skvělí a nedělali skoro vůbec žádné chyby ani na síti. Až pak jsme našli recept hrát přes Grotha. Byl strašně špatný, v průběhu zápasu nejhorší na hřišti a Hewitt to sám nedokázal udržet," všiml si Navrátil. 

reklama