reklama

Harrachov zasáhly zmatky a vítr. Nedolétalo se

Pršelo a závod v letech byl navíc zrušen Pršelo a závod v letech byl navíc zrušen autor: Reuters
Problém byl v podmínkách, řekl ředitel závodu

Harrachov - Dvanáct tisíc diváků bylo pod obřím harrachovským můstkem zvědavo, jak si skokani na lyžích poradí s jejich nejatraktivnější disciplínou. Nedočkali se. Závod byl kvůli špatnému počasí a čím dál větší tmě zrušen.

Mamutí můstek v Harrachově sice halila od samého začátku závodů mlha, ale povětrnostní podmínky byly dobré. První let za dvou set metrovou hranici předvedl německý reprezentant Martin Schmitt.

Ten se dlouho držel na první příčce, z níž jej veleskokem dlouhým 213 metrů sesadil švýcarský reprezentant Simon Ammann. Předvedl jen o metr a půl kratší pokus, než jaký je rekord harrachovského můstku!

Okamžitě po Švýcarově pokusu však zasedla jury, kterou délka jeho letu pravděpodobně vystrašila natolik, že i když na můstku zbývalo jen šest závodníků, bylo první kolo zrušeno.

Obávala se především o zdraví dalších startujících. Nahoře byla připravena opravdu světová elita a riziko dlouhých letů a tedy i nebezpečí zranění značně vzrostlo.

Čtěte také: Lyžařským králem se v Hahnenkammu stal Cuche

Jury zmatkovala a překvapila ji tma

Do druhého kola jury snížila z bezpečnostních důvodů nájezd a lety byly rázem podstatně kratší. Jury závod přesto opět přerušila a po sérií jednáních, ve kterých se organizátoři radili co dál, bylo nakonec zrušeno i druhé kolo.

Zklamání dali najevo i někteří závodníci, zvláště Ital Andrea Morassi si neodpustil několik gest, když se mu nepovedl druhý skok.

Z českých skokanů vyzařovaly smíšené pocity. "Na jednu stranu je to dobře, protože závod byl opravdu neregulérní. Ale na druhou stranu nás to hodně mrzí," prohlásil Antonín Hájek.

Čtěte také: Mamut ožívá. Harrachov je připraven na Světový pohár

Sobotní program se má v případě dobrých povětrnostních podmínek opakovat v neděli dopoledne, druhý závod by se měl normálně konat odpoledne. Ovšem podle předpovědi má být ještě horší počasí...

"Můstek byl výborně připravený. Problém byl ale v podmínkách, které se hodně měnily. Navíc se začalo stmívat, proto jsme se rozhodli závod zrušit," řekl České televizi ředitel závodu Walter Hofer.

Vývoj v Harrachově určitě nepotěšil diváky, kteří vytvořili i přes kontroverzní výroky jury výbornou atmosféru. Zítřek ukáže, zda-li jich po dnešním nezvládnutém závodě k harrachovským můstkům přijde podobné množství.

reklama