Házenkáři Dánska rozdrtili Nory suverénně 31:22 a získali první zlato z MS

27. 1. 2019 19:21
Házenkáři Dánska porazili ve finále světového šampionátu na domácí půdě v Herningu Norsko v exhibičním tempu 31:22 a získali poslední velké zlato, které jim ve sbírce chybělo. Úřadující olympijští šampioni a mistři Evropy z let 2008 a 2012 si vytvořili už do poločasu sedmibrankové vedení a v druhém dějství náskok ještě zvýšili. V souboji o bronz zvítězili obhájci titulu Francouzi nad Německem 26:25 gólem uzdraveného Nikoly Karabatice sekundu před koncem.
Házenkáři Dánska slaví zlato na MS
Házenkáři Dánska slaví zlato na MS | Foto: Reuters

Dány zastihl šampionát, který hostili spolu s Německem, ve skvělé formě a vyhráli všech deset zápasů. Na čtvrtý pokus se konečně dočkali vytouženého světového titulu. Naopak Norové stejně jako předloni s Francií finále nezvládli a na první velké zlato nedosáhli.

Dánové porazili Norsko už v základní skupině 30:26 a finále bylo ještě jednoznačnější. Domácí celek si přenesl pohodu ze semifinále, v němž rozdrtil obhájce zlata Francouze 38:30, a postupně navyšoval vedení.

Mezi tyčemi zářil dánský gólman Niklas Landin, jenž si připsal 12 úspěšných zákroků. Domácí v útoku nápaditě kombinovali a už během prvního poločasu si vypracovali náskok 18:11.

Po přestávce favorit nepolevil a závěr před bouřící vyprodanou halou pro 15 tisíc diváků proměnil v exhibici, během níž se dostali na palubovku i náhradníci. Sedmi góly přispěl k triumfu nejlepší střelec šampionátu Mikkel Hansen, Norům naopak nestačilo ani deset branek Magnuse Jöndala.

Německo začalo souboj zklamaných semifinalistů o poznání lépe a v první půli si vytvořilo čtyřgólový náskok. Francie ale po pauze zpevnila obranu a v 37. minutě vyrovnala.

Přetahovanou o každý gól rozhodla dramatická závěrečná dvouminutovka. Portugalští sudí k velké nevoli vyloučili německého kapitána Gensheimera, jeho spoluhráči i tak v oslabení ubránili soupeřův útok a sami mohli rozhodnout. Jenže přišli o míč a rychlý brejk zakončil těsně před koncem Karabatic, který se během šampionátu uzdravil ze zranění nohy.

Francie po dvou zlatých medailích z předchozích dvou světových šampionátů tentokrát získala bronz a navázala na loňské třetí místo z Eura. Naopak Němci protáhli čekání na cenný kov z MS už na 12 let, naposledy slavili zlato v roce 2007 na domácí půdě.

Český celek na mistrovství světa nestartoval, v baráži ho vyřadilo Rusko.

Mistrovství světa házenkářů v Německu a Dánsku:

Finále: Norsko - Dánsko 22:31 (11:18)

Nejvíce branek: Jöndal 10/1, Sagosen 4/1, Johannessen 3 - M. Hansen 7/2, Lauge a Olsen po 5, Mensah 4. Rozhodčí: Gubica, Miloševič (oba Chorv.). Sedmimetrové hody: 4/2 - 3/2. Vyloučení: 3:3. Diváci: 15.000 (vyprodáno).