Mizerné sedmičky a červená za střelu do hlavy. Házenkáři skončí už ve skupině ME

Aktualizováno 13. 1. 2024 22:23
Čeští házenkáři prohráli na mistrovství Evropy v Německu v druhém ze tří utkání základní skupiny v přímém souboji o postup s Portugalskem 27:30 a po večerním vítězství Dánska ztratili šanci na účast v další fázi turnaje.
Vít Reichl v zápase Česka s Portugalskem na ME v házené 2024.
Vít Reichl v zápase Česka s Portugalskem na ME v házené 2024. | Foto: Reuters

Svěřenci španělského trenéra Xaviera Sabatého zůstali po dvou zápasech bez bodu a v pondělí se rozloučí s účinkováním na šampionátu soubojem s Řeckem o konečné třetí místo v tabulce. Dvě postupová místa zaujmou Dánsko a Portugalsko.

Český celek v Mnichově proti Portugalcům nabral rozhodující ztrátu už v první půli, kterou po trápení v útoku a čtyřech neproměněných sedmičkách prohrál 7:13. Národnímu mužstvu nepomohl ani návrat brankářského veterána Martina Galii, jenž už vloni ukončil reprezentační kariéru. Osm gólů zaznamenal Matěj Klíma, na portugalské straně hned jedenáctkrát skóroval nejlepší střelec utkání Martim Costa.

Český tým při premiéře na velké akci pod vedením Sabatého prohrál i druhý zápas, ve čtvrtek utrpěl očekávanou porážku od mistrů světa Dánů. Národní celek na Euru podruhé za sebou vypadl už v úvodní fázi. Předloni na Slovensku ještě pod vedením trenéra Rastislava Trtíka v základní skupině s pozdějšími finalisty Švédy a Španělskem nepostoupil pouze o gól a obsadil 13. místo.

"Portugalci vyhráli zaslouženě, celkově byli lepší než my. My jsme nedokázali dosáhnout na tu top úroveň, kterou potřebujete k tomu, abyste porazili takový tým jako Portugalsko," řekl na tiskové konferenci Sabaté.

"Trenér je ten, kdo musí převzít zodpovědnost. Hrozně mě to mrzí kvůli hráčům i fanouškům, kterých dorazilo nějakých pět tisíc. Bylo to, jako bychom hráli doma. Nedosáhli jsme na náš cíl projít do další fáze. Ale to je sport," doplnil sedmačtyřicetiletý trenér, který převzal českou reprezentaci předloni na konci února po Trtíkovi.

Stejně jako ve čtvrtek proti Dánům se v nominaci na zápas s Portugalskem nedostalo na Mořkovského. Naopak do reprezentace se nečekaně vrátil čtyřiačtyřicetiletý trenér brankářů Galia, kterého česká výprava dopsala na soupisku. Mezi tyčemi nicméně začal Mrkva.

"Galia je stále aktivní, hraje na klubové úrovni za Karvinou. Snažili jsme se prostě nasadit to, co nám přišlo v tu chvíli nejlepší pro tým. Martin má nejen sportovní kvality, ale i charisma. Je to lídr," uvedl Sabaté.

V hale v Mnichově hnaly český tým proti mírnému favoritovi a účastníkovi posledních olympijských her vpřed více než čtyři tisíce fanoušků, jejich počáteční nadšení ale s průběhem první půle klesalo. Zatímco při čtvrteční porážce 14:23 od Dánska dal národní celek po přestávce jen pět branek, tentokrát mu pro změnu v útoku hrubě nevyšlo úvodní dějství.

Skóre sice otevřel Hrstka, ale od té doby už český tým ani jednou nevedl. Především díky spojce Klímovi držel krok do 14. minuty a stavu 5:5, pak ale Portugalci zaznamenali šest gólů po sobě a to se nakonec ukázalo jako rozhodující.

Národní celek se mohl několikrát přiblížit, ale v útoku se nevídaně trápil. Jen za první půli Češi neproměnili čtyři sedmimetrové hody, při tom závěrečném minutu před pauzou navíc Solák trefil brankáře do hlavy a od německých rozhodčích dostal podle pravidel červenou kartu.

"Naším největším problémem bylo, že jsme zahodili příliš mnoho šancí. To nás stálo zápas. Nedat čtyři sedmičky za poločas je katastrofální číslo. Je to škoda. Ale Portugalci byli lepší. Musíme se poučit a koukat do budoucna," citoval web EHF Galiu.

"Po vyrovnaném úvodu přišlo nevydařených druhých 15 minut prvního poločasu. To je příliš dlouho trvající špatná fáze utkání. Najednou jsme prohrávali o šest gólů, nedařilo se nám především ze sedmiček. Celkově jsme v zápase proměnili jen dvě ze sedmi, to je strašně málo," řekl Sabaté.

Mezi tyče se v závěru úvodního dějství dostal Galia, jenž si připsal dva zákroky a v průběhu druhé půle pustil zpět do branky Mrkvu. Sabatého svěřenci se po změně stran zlepšili a snažili se výrazné manko dotáhnout.

Češi několikrát útočili na snížení na rozdíl čtyř gólů, povedlo se to až v 53. minutě Pirochovi. Více zdramatizovat závěr ale národní mužstvo nedokázalo a Portugalci už si klíčové body v boji o postup ze základní skupiny pohlídali. Na jejich vítězství již nic nemohla změnit ani branka staršího z bratrské dvojice Patzelových Vojtěcha, jenž v posledních sekundách upravil na 27:30.

"Ve druhém poločase jsme zkoušeli cokoliv. Hráči tam nechali absolutně všechno, nemůžu jim nic říct. Ale museli bychom hrát po celý zápas velmi dobře, pokud bychom chtěli vyhrát nad takovým týmem, jako je Portugalsko. Je to opravdu silný soupeř. Jsou dlouho pospolu, za poslední čtyři pět let ukázali, že rostou," řekl Sabaté.

Český tým se Eura účastní počtvrté za sebou a poosmé z posledních devíti šampionátů. Maximem reprezentace jsou šesté příčky z let 1996 a 2018.

Utkání skupiny F mistrovství Evropy házenkářů v Mnichově:

Česko - Portugalsko 27:30 (7:13)

Sestava a branky Česka: Mrkva, Galia - Hrstka 1, Piroch 6, J. Patzel, Štěrba 4, Kašpárek 1, Reichl 2, Babák 2, Trkovský, Havran 1, Klíma 8, V. Patzel 2, Solák, Zeman, Režnický.

Nejvíce branek Portugalska: M. Costa 11, Nazaré 4. Rozhodčí: Schulze, Tönnies (oba Něm.). Sedmimetrové hody: 7/2 - 4/4. Vyloučení: 2:7. ČK: 39. Solák (Česko). Diváci: 12 128 (vyprodáno).

Řecko - Dánsko 28:40 (13:20).

1. Dánsko 2 2 0 0 63:42 4
2. Portugalsko 2 2 0 0 61:51 4
3. Česko 2 0 0 2 41:53 0
4. Řecko 2 0 0 2 52:71 0