Házenkáři prohráli v odvetě v Rusku 21:29 a na MS nepostoupili

12. 6. 2018 14:50
Sborná po celý dnešní zápas v Permu vedla a definitivně rozhodla v závěrečných necelých dvanácti minutách, které vyhrála 6:0.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

Perm - Čeští házenkáři si na mistrovství světa v příštím roce nezahrají. V odvetě play off kvalifikace prohráli v Rusku 21:29, což jim v součtu s páteční domácí výhrou 27:26 k postupu nestačilo. Sborná po celý dnešní zápas v Permu vedla a definitivně rozhodla v závěrečných necelých dvanácti minutách, které vyhrála 6:0.

Český celek nenaváže na lednové úspěšné vystoupení na evropském šampionátu, kde šestým místem vyrovnal nejlepší výsledek v samostatné historii.

Reprezentanti potvrdili, že jim kvalifikace na mistrovství světa nejdou. Mužský národní celek startoval za uplynulých deset let na MS jen v roce 2015 v Kataru a mezi světovou elitou bude podruhé za sebou chybět. S Ruskem Češi vypadli v play off rovněž před šesti lety.

Český celek v prvním zápase v Plzni prohrával v polovině první půle o sedm branek a výhru po obratu vybojoval až gólem čtyři sekundy před koncem. Ani vstup do odvety reprezentantům moc nevyšel a celé úvodní dějství ztráceli. Mezi tyčemi už nemohli trenéři Jan Filip s Danielem Kubešem spoléhat na brankáře Štochla, jenž byl hlavním strůjcem páteční otočky a hned poté ukončil kariéru.

V Permu poslal ve 20. minutě Gorbok ze sedmičky Rusko do vedení 10:6 a stejný hráč o tři minuty později zvýšil už na rozdíl pěti branek. Těsně před pauzou hosté zabrali a Babák dvěma góly snížil na 11:14.

Po přestávce Češi stejně jako doma zabrali a několikrát se přiblížili na rozdíl dvou tref. Víc se ale k soupeři dotáhnout nedokázali. Rozhodnutí přišlo za stavu 23:21 po polovině druhé půle. Poslední českou branku dal ve 48. minutě Horák a od té doby už skórovali jen Rusové. Nekompromisní byl hlavně Žitnikov a hosté už v závěru zcela odpadli.

Český celek nezlomil nepříznivou venkovní sérii. Na soupeřově palubovce v soutěžních zápasech naposledy zvítězil v listopadu 2015 a od té doby tam šest kvalifikačních utkání prohrál.

Odvetné utkání play off kvalifikace mistrovství světa házenkářů 2019 v Permu:

Rusko - ČR 29:21 (14:11)

Sestava ČR: Mrkva, Adamík - Hrstka, Bečvář, Landa, Jurka, Horák, Kotrč, Kašpárek, Babák, Šlachta, Škvařil, Zdráhala, Číp, Mubenzem, Zeman.

Rozhodčí: Pavičevič, Raznatovič (oba Černá Hora). Sedmimetrové hody: 3/3 - 1/1. Vyloučení: 3:4. První zápas: 26:27, postoupilo Rusko.