Házenkáři udělali proti Islandu velký krok na cestě na ME

14. 6. 2017 19:57
Češi mohou už ve čtvrtek s předstihem slavit postup na evropský šampionát. Potřebují k tomu vítězství Makedonie na půdě Ukrajiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Alex Wipf/chf.cz

Brno - Čeští házenkáři zvítězili v předposledním pátém utkání kvalifikace mistrovství Evropy nad Islandem 27:24 a udělali výrazný krok k účasti na šampionátu v příštím roce. Reprezentanti si připsali třetí výhru ve čtyřčlenné skupině, pojistili si první místo v tabulce a už ve čtvrtek mohou s předstihem slavit postup. Potřebují k tomu vítězství Makedonie na půdě Ukrajiny.

Pokud Ukrajina neprohraje, rozhodne se až v posledním hracím dnu v neděli, kdy se český celek představí na horké půdě v Makedonii. Na šampionát postoupí z každé skupiny první dva týmy a doplní je nejlepší celek z třetích míst.

"Poslední minuta byla hektická. Byl jsem nervózní, cítil jsem, že jsme neměli momenty v náš prospěch. Island nás tlačil, ale díky Babákovi jsme měli fantastické akce. Nejen v poslední minutě. Fantastický výkon podali i naši brankáři, to myslím rozhodlo," řekl novinářům trenér Daniel Kubeš.

Český tým vedl v průběhu dnešního utkání v Brně o šest branek, Island necelých šest minut před koncem snížil na rozdíl jedné trefy, ale závěr zvládli lépe domácí.

Díky výhře o tři branky navíc Češi získali na svou stranu bilanci ze vzájemných soubojů, neboť úvodní zápas kvalifikace na severu Evropy vloni prohráli jen o gól 24:25.

Češi chyběli na posledním evropském i světovém šampionátu a v obou případech jim vystavila stopku na závěrečný turnaj porážka v posledním kvalifikačním utkání v Makedonii. Naposledy si reprezentanti na velké akci zahráli v roce 2015 na MS v Kataru.

Utkání kvalifikace mistrovství Evropy házenkářů v Brně:

ČR - Island 27:24 (14:9)

Sestava a branky ČR: Galia, Mrkva - Hrstka 2, Bečvář 1, Jurka 1, Motl, Sobol 1, Horák 2, Stehlík 5, Babák 8, Petrovský 4, Škvařil, Hanisch, Kašpárek, Šlachta 3, Landa.

Nejvíce branek Islandu: Sigurdsson 10, Palmarsson a Smarason po 3. Rozhodčí: Mazeika, Gatelis (oba Litva). Sedmimetrové hody: 1/1 - 5/5. Vyloučení: 4:1.

1. ČR 5 3 0 2 141:128 6
2. Makedonie 4 2 0 2 114:111 4
3. Island 5 2 0 3 129:137 4
4. Ukrajina 4 2 0 2 99:107 4