Házenkáři vyhráli v Bělorusku a jsou blízko postupu na ME

14. 4. 2019 17:38
Čeští házenkáři zvítězili ve čtvrtém z šesti zápasů kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2020 v Bělorusku 26:24 a soupeři oplatili středeční domácí porážku o gól v Plzni. Reprezentanti si připsali třetí výhru ve čtyřčlenné skupině a jsou blízko postupu na šampionát.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

Český celek navázal na podzimní vítězství doma s Finskem a v Bosně a Hercegovině a vede tabulku o dva body před Běloruskem a Bosnou, která ještě dnes hraje s Finskem. Na šampionát v příštím roce postoupí první dva týmy z každé skupiny a čtyři nejlepší celky ze třetích míst. Na turnaji bude poprvé v historii startovat 24 účastníků.

Reprezentanti, kteří obhajují nečekané šesté místo z posledního mistrovství Evropy, zakončí kvalifikační skupinu v červnu zápasy ve Finsku a doma s Bosnou.

Český celek hrál od úvodu mnohem lépe a soustředěněji než v Plzni, kde gólem v poslední minutě prohrál 30:31. Reprezentanti dobře bránili, mezi tyčemi se dařilo Mrkvovi a po několika rychlých brejcích šli hosté brzy do tříbrankového vedení.

Soupeř ještě do přestávky snížil na 12:13 a v úvodu druhého poločasu se oba celky střídaly ve vedení. Bělorusové, kteří na posledních dvou evropských šampionátech skončili desátí, pak měli chvíli navrch, ale poslední desetiminutovka patřil Čechům.

V brance předvedl několik důležitých zákroků druhý gólman Galia, domácí jednou trefili tyč a Zdráhala následně poslal národní celek do vedení 23:21. Češi si v závěru udržovali dvoubrankové vedení a definitivně pak rozhodl Petrovský trefou na 26:23. Osmi brankami pomohl hostům k vítězství Kašpárek.

Utkání skupiny 5 kvalifikace o postup na ME 2020 házenkářů v Minsku:

Bělorusko - ČR 24:26 (12:13)

Sestava a branky ČR: Mrkva, Galia - Hrstka 4, Bečvář 1, Horák 3, Kašpárek 8, Babák 4, Číp 1, Petrovský 4, Vančo, Zdráhala 1, Patzel, Solák, Užek, Mubenzem, Zeman.

Nejvíce branek Běloruska: Baranov 5, Jurynok 4. Rozhodčí: Andorka, Hucker (oba Maď.). Sedmimetrové hody: 4/4 - 3/2. Vyloučení: 2:3.

17:00 Bosna a Hercegovina - Finsko.

1. ČR 4 3 0 1 112:102 6
2. Bělorusko 4 2 0 2 111:106 4
3. Bosna a Hercegovina 3 2 0 1 80:80 4
4. Finsko 3 0 0 3 73:88 0