Medailový sen se rozplynul. České házenkáře čeká po remíze souboj o páté místo s domácími Chorvaty

Aktualizováno 24. 1. 2018 22:16
Čeští házenkáři remizovali v posledním zápase skupiny na mistrovství Evropy v Chorvatsku se Slovinskem 26:26. V pátek si zahrají o páté místo s domácím výběrem.
Česká republika remizovala se Slovinskem na ME v házené.
Česká republika remizovala se Slovinskem na ME v házené. | Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

Varaždín - Čeští házenkáři v závěrečném utkání čtvrtfinálové skupiny na mistrovství Evropy v Chorvatsku remizovali se Slovinskem 26:26 a ztratili naději na postup do semifinále. V pátek v Záhřebu si od 15:30 zahrají o páté místo s domácím výběrem.

Český celek sahal ve Varaždínu po dalším nečekaném skalpu. Proti bronzovým medailistům z loňského světového šampionátu většinu času vedl, v první půli až o pět branek, a za nerozhodného stavu měl výhodu posledního útoku. Stanislav Kašpárek ale trefil tři sekundy před koncem břevno.

Reprezentanti na Euru v Chorvatsku nejprve v základní skupině senzačně porazili Dánsko, poté Maďarsko a ve čtvrtfinálové fázi v úterý udolali Makedonii. V šestičlenné tabulce se posunuli na druhé místo, ale minimálně jeden z dvojice Německo, Španělsko je večer předstihne.

Reprezentace hraje na mistrovství Evropy čtvrtfinálovou fázi poprvé od roku 2010, kdy obsadila osmé místo. Českým maximem je šestá příčka z roku 1996.

V české brance v úvodu nastoupil hrdina úterního vítězného obratu s Makedonií Mrkva a reprezentanti začali tak, jak minulé utkání skončili. V osmé minutě díky Bečvářově trefě vedl národní tým 6:3 a tentýž hráč upravil po deseti minutách už na 8:4.

Mezi tyčemi předváděl neuvěřitelné věci Mrkva, který likvidoval jednu vyloženou šanci za druhou a za úvodní dějství nasbíral nevídaných 13 zákroků. V 21. minutě po Kašpárkově ráně vedli Češi už o pět gólů 12:7. V té chvíli už ale nebyl na palubovce Stehlík, jenž dostal červenou kartu.

Portugalští rozhodčí Fonseca se Santosem byli k českému týmu stejně jako sudí v předchozích zápasech přísnější a za první půli jej čtyřikrát poslali do oslabení, zatímco Slovince ani jednou. Navíc na startu poslední minuty dostal rovnou červenou kartu i Petrovský.

Češi se od 21. minuty začali trápit v útoku, do poločasu už neskórovali a Slovinci šňůrou čtyř branek stáhli na rozdíl jediné trefy. Hned po pauze pak bronzoví medailisté z loňského světového šampionátu vyrovnali na 12:12 a v 36. minutě je poslal poprvé do vedení Zarabec.

Reprezentanti se ale nenechali zdeptat a Číp se Zdráhalou sérií pěti gólů otočili stav ve 44. minutě na 20:16. Jenže český tým se znovu začal trápit v ofenzivě a Slovinci čtyřmi brankami srovnali.

Skóre se pak chvíli přelévalo a v 55. minutě soupeř po Zarabecově trefě vedl 25:23. Dvě minuty před koncem ale Hrstka dotáhl na 26:26. V dramatickém závěru se mezi tyče postavil Galia, vytáhl výborný zákrok a Češi měli 22 sekund na poslední útok. Dobře zakombinovali, ale Kašpárkovu střelu zastavilo břevno.

Mistrovství Evropy házenkářů v Chorvatsku:

Čtvrtfinálová skupina I (Záhřeb):

Bělorusko - Srbsko 32:27 (16:11), Norsko - Švédsko 28:25 (12:11), Francie - Chorvatsko 30:27 (19:13).

Slovinsko - ČR 26:26 (11:12)

Sestava a branky ČR: Galia, Mrkva - Horák 1, Kašpárek 4, Hrstka 1, Zdráhala 9/2, Číp 5, Šlachta, Bečvář 2, Stehlík, Petrovský, Mubenzem 3, Zeman 1, Landa, Kotrč, Sviták.

Nejvíce branek Slovinska: Kavtičnik 6/1, Zarabec 5. Rozhodčí: Fonseca, Santos (oba Portug.). Sedmimetrové hody: 4/3 - 2/2. Vyloučení: 2:6. ČK: 19. Stehlík, 30. Petrovský (oba ČR).

Dánsko - Makedonie 31:20 (12:12), Španělsko - Německo 31:27 (14:13).

1. Dánsko 5 4 0 1 140:123 8
2. Španělsko 5 3 0 2 142:118 6
3. Česko 5 2 1 2 113:131 5
4. Slovinsko 5 1 2 2 134:133 4
5. Německo 5 1 2 2 124:126 4
6. Makedonie 5 1 1 3 114:136 3