reklama

Házenkářky zvládly vstup do kvalifikace s Ázerbájdžánem

České házenkářky zvládly vstup do kvalifikace České házenkářky zvládly vstup do kvalifikace autor: Alex Wipf|chf.cz
České házenkářky porazily v Olomouci v úvodním utkání kvalifikační skupiny o postup na mistrovství světa 2015 Ázerbájdžán 38:26.

Olomouc - České házenkářky porazily v Olomouci v úvodním utkání kvalifikační skupiny o postup na mistrovství světa 2015 Ázerbájdžán 38:26. Po rozpačitém úvodním poločase rozhodly o jednoznačném vítězství drtivým nástupem po změně stran. V neděli se český tým střetne od 11:00 o postup do play off s Litvou.

Nejlepší střelkyní českého týmu byla Michaela Hrbková se sedmi góly, po šesti brankách zaznamenaly Hana Kutlvašrová a Kristýna Salčáková.

"V úvodu jsme se trápili, protože naše obrana nebyla dostatečně agresivní. Sváděl k tomu styl hry Ázerbájdžánek. Bylo potřeba zkvalitnit obrannou hru. Potom už byl zápas jen otázkou času a skóre," řekl trenér Jan Bašný.

Bez zraněné hlavní opory Luzumové vstoupily české hráčky do utkání hodně nervózně, role favoritek jim viditelně neseděla. Nic na tom nezměnila skutečnost, že po 27 sekundách Knedlíková otevřela skóre.

Hru soupeřek české hráčky příliš neznaly, v přípravě měly k dispozici pouze videozáznam z utkání Ázerbájdžánu, které se hrálo před více než dvěma lety. "Ale takový tým není potřeba znát, neměli bychom se s nimi trápit. Rozdíl sedmi až deseti gólů jsme si měli vytvořit už v prvním poločase," tvrdil Bašný, který byl po celý zápas relativně klidný. "Soupeřky nás neměly za celých šedesát minut čím přehrát. Bylo to jen otázkou bránění," dodal kouč.

Problémy měly domácí házenkářky zejména s obranou, kde si nevěděly rady s dravou Tankaskajovou, která byla s osmi góly nejlepší střelkyní zápasu. Její průniky zastavovaly jen za cenu faulů, po dvou sedmimetrových hodech v rychlém sledu hráčky Ázerbájdžánu otočily stav a téměř celý úvodní poločas si udržovaly dvoubrankový náskok.

Ázerbájdžán ztratil na síle

V útoku chyběla českým hráčkám větší nápaditost, jen s obtížemi se prosazovaly středem hřiště. Většinu branek střílela z levého křídla hbitá Salčáková a z pravé strany úspěšně zakončovala spojka Hrbková. Obě vstřelily v úvodním poločase po čtyřech brankách, přesto Ázerbájdžán vedl 16:15.

Signál ke zvratu dala po změně stran dvěma rychlými góly po brejcích Kutlvašrová. Po získání třígólového náskoku se české hráčky uklidnily, zpřesnily kombinace a zvýšily důraz v defenzivě. Na rozdíl od úvodního poločasu naopak házenkářky Ázerbájdžánu ztratily na útočné síle a odpadly i fyzicky.

Ve 42. minutě už měly české hráčky šestigólový náskok 25:19 a vývoj utkání už nepustily z rukou. Své soupeřky ve druhém poločase převyšovaly ve všech směrech.

"Ukázaly jsme, že jsme favoritem tohoto turnaje. Ve druhém poločase jsme zvýšily agresivitu, což jsme měly udělat už v prvním poločase. Začaly jsme pomáhat více brankářce, což nám vyneslo jednoduché góly. Těžily jsme z rychlých protiútoků a také jsme už útočily do nezorganizované obrany. Takto jsme měly hrát od začátku. Jak jsme zvýšily agresivitu, tak soupeřkám ubývaly síly," poznamenala Salčáková.

Kvalifikace mistrovství světa 2015 házenkářek v Olomouci:

ČR - Ázerbájdžán 38:26 (15:16)
Sestava a branky ČR: Müllnerová, Raníková - Knedlíková 4, Keclíková, Salčáková 6, Ručková, Kutlvašrová 6, Hrbková 7, Štěrbová 1, Malá, Crhová 5, Selucká 2, Adámková 1, Marcíková 3, Jeřábková 3.

Nejvíce branek Ázerbájdžánu: Tankaskajová 8, Pecheová 6, Gasimovová 5. Rozhodčí: Nastaseová, Stancuová (obě Rum.). Sedmimetrové hody: 6/5 - 3/3. Vyloučení: 4:6. Diváci: 450.

reklama