Házenkářky se rozloučily s kvalifikací ME výhrou nad Ukrajinou

4. 6. 2016 19:51
Už před zápasem měly reprezentantky jistý postup na prosincový šampionát ve Švédsku | Foto: chf.cz

Most - České házenkářky zvítězily v závěrečném utkání kvalifikace mistrovství Evropy nad Ukrajinou 31:30. Vyrovnaný duel rozhodla v posledních sekundách Veronika Malá. Už před zápasem měly reprezentantky jistý postup na prosincový šampionát ve Švédsku z druhého místa ve skupině.

Ukrajina hrála v Mostě o teoretickou naději na postup jako nejlepší celek z třetích míst. Hostující hráčky proto vlétly do utkání s velkým elánem a ve čtvrté minutě vedly 4:0. Češky ale postupně zlepšily obranu a Knedlíková v desáté minutě srovnala na 6:6.

Skóre se pak přelévalo na obě strany. Od stavu 10:11 nedaly Ukrajinky asi deset minut gól a český celek toho využil k získání tříbrankového poločasového náskoku.

Jenže domácím nevyšel ani druhý vstup do poločasu a Ukrajinky brzy opět srovnaly. Poté byly přesnější v útoku, a když jedenáct minut před koncem nejlepší střelkyně zápasu Glibková ze sedmičky poslal svůj tým do třígólového vedení, zdálo se, že Češky na vítěznou rozlučku s kvalifikací nedosáhnou.

Domácí tým ale bleskově srovnal a v závěru měl více štěstí. Ukrajinská brankářka Jablonská fatálně chybovala při rozehrávce a Malá sedm sekund před koncem rozhodla o české výhře. Srovnat pak ještě mohla Glibková, ale z devítimetrového hodu po vypršení hrací doby trefila jen břevno. České hráčky tak navázaly na podzimní výhru na Ukrajině 24:20.

"Byl to hrozně těžký zápas. Nakonec to bylo se šťastným závěrem pro nás, mohlo to být ale stejně tak opačně. Ukrajinky si možná zasloužily víc než prohrát o jeden gól. Čekal jsem vyrovnaný zápas, bál jsme se, že budou Ukrajinky ještě víc chtít, ale naše holky ukázaly velkou morální sílu," řekl český trenér Jan Bašný.

"Obě družstva měla o co hrát. My jsme si nechtěly nechat ujít vítězství. Po psychické stránce to bylo těžké. Ony chtěly, ale my jsme hrály doma před domácím publikem," podotkla Kateřina Keclíková.

Ženský národní tým postoupil na druhý z posledních tří evropských šampionátů, předtím se na Euru představil v roce 2012. Na velké akci si Češky zahrají poprvé od roku 2013, kdy startovaly na mistrovství světa. Los šampionátu ve Švédsku se uskuteční 10. června.

Utkání kvalifikace mistrovství Evropy házenkářek 2016 v Mostě:

ČR - Ukrajina 31:30 (15:12)

Sestava a branky ČR: Raníková, Müllnerová, Satrapová - Kordovská 2, Knedlíková 4, Keclíková 6, Salčáková 1, Růčková, Ryšánková, Hrbková 5, Malá 5, Jeřábková 8, Adámková, Stellnerová, Janoušková, Weisenbilderová.

Nejlepší střelkyně Ukrajiny: Glibková 10. Rozhodčí: E. Vitaku, A. Vitaku (oba Kosovo). Sedmimetrové hody: 4/4 - 5/5. Vyloučení: 1:2.

Srbsko - Itálie 36:18 (21:10).