reklama

Házenkářské hvězdy se sjely do Prahy. Na Štvanici připomenou úspěchy české házené

Filip Jícha a další světové hvězdy se sjeli do Prahy na házenkářskou exhibici. Filip Jícha a další světové hvězdy se sjeli do Prahy na házenkářskou exhibici. autor: Pavel Lebeda/chf.cz
Na štvanickém centrkurtu se ve středu odehraje házenkářská exhibice Hvězdy pro legendy. Představí se bývalý nejlepší házenkář světa Filip Jícha a spolu s ním například Francouzi Daniel Narcisse, Thierry Omeyer nebo Srb Momir Ilič.

Praha - Magické sedmičky připomene sešlost házenkářských velikánů na štvanickém centrkurtu. V Praze se ve středu v rámci exhibice Hvězdy pro legendy představí bývalý nejlepší házenkář světa Filip Jícha a spolu s ním například Francouzi Daniel Narcisse, Thierry Omeyer nebo Srb Momir Ilič.

Házenkáři zakončili úspěšnou kvalifikaci debaklem v Makedonii Házenkáři zakončili úspěšnou kvalifikaci debaklem v Makedonii Čtěte zde

Akce připomínající největší úspěchy české házené odstartovala už v pondělí. Vyvrcholí ve středu od 16:00 ženským a od 18:15 mužským zápasem mezi výběry světa a týmem složeným z českých a slovenských hráčů a hráček.

Vedle Jíchy, vládce světové házené roku 2010, se z nejlepších hráčů roku představí ještě třeba Francouzi Jackson Richardson a Bertrand Gille, Němci Daniel Stephan a Henning Fritz, Polák Slawomir Szmal a Maďar László Nagy.

"Žiju v Praze a jsem nadšený, že všechny můžu přivítat v našem krásném městě a zemi. Jsem šťastný, že tady mám všechny velké hráče a trenéry, kteří pro mě hodně znamenají, a doufám, že na tuhle akci budou rádi vzpomínat," řekl Jícha.

"Máte prázdniny, přesto jste přijali pozvání na exhibici, což je pro nás ctí," přivítal hvězdy Karel Nocar, manažer českých reprezentačních týmů. "Je to pro nás jako díkůvzdání. Mít tady hvězdy, které v současnosti propagují házenou, jak to nejlépe jde, je nejlepší možnou oslavou naších úspěchů," řekl šéf svazu Radek Bendl.

České házenkářky zvládly i barážovou odvetu v Turecku a postupují na mistrovství světa České házenkářky zvládly i barážovou odvetu v Turecku a postupují na mistrovství světa Čtěte zde

České úspěchy z minulosti se vážou k sedmičkám v letopočtech. V roce 1957 vyhrála ženská reprezentace MS, o deset let později získali zlato muži. Před 60 lety Dukla Praha premiérově triumfovala v tehdejším Poháru mistrů evropských zemí a před 45 lety vybojoval mužský celek stříbro na olympiádě v Mnichově.

"Jsem nadšený, že tady můžu být a podílet se na oslavách. Musíme si uvědomit, co tahle země pro historii házené udělala," řekl Narcisse. "Bude zajímavé hrát na venkovním stadionu," dodal při pohledu na Štvanici z hotelu Hilton.

Mužský tým povedou slavní trenéři Francouz Claude Onesta a Alfred Gíslason z Islandu, který vedl Jíchu v Kielu. Ženský výběr pak Morten Soubak s Heinem Jensenem, kteří budou mít k dispozici šest hráček vítěze Poháru EHF Rostova.

"Je ctí tady být. Jako mladík jsem proti československým týmům mockrát hrával. Házenou Češi zpočátku tvořili a rád jsem přijel oslavit jejich výročí," řekl Gíslason. "Československá házená byla velkou značkou ve své době, pro nás to byl mladý sport a všechno tady pro Francii vlastně začalo," řekl Onesta, který dovedl Francii k zisku všech velkých trofejí - olympijskému, světovému i evropskému zlatu.

Před hlavními exhibicemi se odehraje od 14:00 utkání osobností, v němž se představí herci Ladislav Hampl a Jakub Kohák, basketbalista Jiří Welsch či bývalí fotbaloví reprezentanti Vladimír Šmicer, Ladislav Vízek a Patrik Berger.

reklama