reklama

Hejnová a osmistovka? Trenér v tom vidí budoucnost

Zuzana Hejnová Zuzana Hejnová autor: Reuters
Osmistovka není zrovna specialitou Zuzany Hejnové, její trenér v tom ale vidí velký potenciál. A tak to překážkářka zkusí už během HME.

Praha - Osmistovka, to může být v budoucnu halová specializace Zuzany Hejnové, mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek. Zprvu se jí bránila a ani dnes není přesvědčena, že to je dobrý nápad, ale poslouchá svého kouče Dalibora Kupku. A ten v Hejnové pro tuto trať vidí velký potenciál. První ostrý test podstoupí Hejnová před domácím publikem na halovém mistrovství Evropy v Praze, které dnes v O2 areně začne.

Na začátku byla sázka před minulou halovou sezonou. Pokud Kupka zhubne pod sto kilo, Hejnová v hale poběží čtyři dvousetmetrové okruhy naplno. Trenér svůj cíl splnil, ale Hejnová si zlomila zánártní kůstku a z plnění sázky sešlo.

Překážkářka se zraněními laborovala celou sezonu, takže původní plány se oprášily až loni na podzim. "Poběží to (osmistovku) v rámci tréninku na začátku přípravy a ne za každou cenu," plánoval tehdy kouč. Pomalu pak ale Kupka Hejnové dávkoval přemlouvání k přechodu na delší trať.

Dlouhá pauza se navíc projevila na rychlosti a trenér tlačil dál. Hejnová běžela osmistovku v Linci a těsně prohrála se specialistkou Lenkou Masnou v času 2:03,60. "Nechám to na ní," řekl Kupka o rozhodování nad startem v Praze. "Ale říkal, že osmistovka bude lepší i pro letní sezonu," podotkla Hejnová. "Tak jsem ho poslechla," řekla.

I když ještě teď pochybuje. Vždyť mezi přihláškami na čtyřstovce je podle letošních výkonů dvanáctá z 29 závodnic, zatímco na osmistovce až 18. z 21. Podle osobních rekordů je na kratší trati dokonce první, zatímco na osmistovce třetí od konce. "Kdo by nepochyboval. Je to zvláštní, takové sebetrýznění," pokrčila rameny Hejnová.

A další dávku trenérova přesvědčování si překážkářka vyslechla v posledních dnech. V příští sezoně je totiž halové mistrovství světa v Portlandu, kde by měla běžet osmistovku. A hlavně - už by na ni měla speciálně trénovat. "Takže tady mám nabrat nějaké zkušenosti. Aspoň to bude mít náboj, bude to zajímavé," řekla Hejnová.

Žádné cíle si neklade, jen ví, že to bude bolet. "Kdyby nebylo halové mistrovství Evropy v Praze, tak bych nezávodila, nemám přehnané očekávání," upozornila Hejnová. Ani taktiku žádnou nemá, i když se o ní bavila s mílařem Jakubem Holušou a trenérem Josefem Vedrou. "To se pilovat nedá, to se musí vyběhat, řídit pocity," poznamenala. Držet se ale hodlá v popředí. "Ale vím podle tréninku, že jsem schopna běžet slušně," věřila.

Zda se ale v jejím případě skutečně jedná o krok ke změně disciplíny, to ukáže čas. I když ani překážky nebyly zprvu její hlavní disciplínou, zpočátku kariéry koketovala také s vícebojem. Příští léto na nich ale bude obhajovat titul mistryně světa. "Doufám, že trenéra něco nepopadne v létě, chci zůstat u překážek," přála si Hejnová. Silným argumentem kouče Kupky může být její výsledek na HME v Praze. A ten nemusí být špatný.

reklama