VIDEO Nové pravidlo. Hekání tenistek se bude trestat

Sport Sport
27. 6. 2012 10:19
Šarapovová s Azarenkovou mohou být v klidu, WTA nehodlá předělávat současné hvězdy.
Maria Šarapovová doprovází každý svůj úder hlasitým výkřikem. | Video: Sport

Londýn - Co spojuje dvě nejlepší hráčky světa Rusku Mariu Šarapovovou a Bělorusku Victorii Azarenkovou? Kromě toho, že předvádějí skvělý tenis, mají společný jeden zlozvyk, který otravuje diváky i řadu soupeřek. Jsou totiž těmi nejhlasitějšími tenistkami na okruhu.

A hned první den letošního Wimbledonu, poté co Šarapovová svým křikem rozčísla obvyklý klid v londýnském All England Clubu, se v zákulisí strhla diskuse o tom, zda by nešlo příliš hlasité tenistky poněkud utišit, napsala ve svém zpravodajství z Wimbledonu CNN.

„Je na čase, abychom se přehnané ječení pokusili z našeho sportu odstranit. Hlavně směrem k budoucím generacím,“ uvedla ředitelka WTA Stacey Allasterová. Naznačila tak, že současné hvězdy, které se takto naučily hrát už v mládí, se budou jen těžko předělávat.

Zařízení na kurtu bude sledovat hodnoty hluku

Přesto dali tvůrci tenisových pravidel do pohybu řetězec akcí, které by měly učinit z přílišného řevu věc minulosti. Jednou z možností je zavedení zařízení, které by sledovalo hodnoty hluku. Pak by mohli rozhodčí nadměrný křik trestat.

„Chceme vymýtit nadměrné ječení, ale zároveň se chceme postarat o to, že nevyřadíme ze hry naši současnou generaci hráček, které byly naučeny hrát tímto způsobem,“ píše ve svém prohlášení WTA.

Vláda nad ženským tenisem doslova dychtí po vymýcení neoblíbeného jekotu, ale je opatrná, aby pravidla neměla negativní dopad na hvězdy typu Šarapovové.

Experti mají jasno, jekot škodí soupeřkám

 „Podle expertů je jasné, že to má evidentně škodlivý efekt na výkon existující generace. Zabere to ale nějaký čas,“ dodala Allasterová s tím, že musí být nejprve proveden podrobný výzkum. Projekt už byl oficiálně schválen.

„Co je příliš hlasité a co je příliš dlouhé? Musíme dát nejprve rozhodčím nástroj, jak tohle změřit,“ připomenula ředitelka, že pravidlo, které hlasitý řev omezuje, už existuje, ale prakticky vůbec se nevyužívá. Subjektivně totiž hodnoty jekotu měřit nejde. „Dokážete si představit, že při rozhodujícím míčku řekne rozhodčí: „Myslím si, že jste byla příliš hlasitá.“ To by nebylo fér vůči sportovcům,“ poznamenala Allasterová.

Šarapovová: Nelíbí se mi to, ale je to pro mě automatické

Maria Šarapovová o svém zlozvyku ví. Sama ale říká, že je pro ni těžké něco měnit. „Takhle si prostě pomáhám už odmalička. „Ne, že by se mi to zrovna líbilo, když se koukám na televizi, ale je to pro mě prostě automatické,“ uvedla ruská kráska, které naměřili při podání jekot o intenzitě zhruba 110 decibelů. Takový zvuk se dá srovnat například se sirénou sanitky.

Také Victoria Azarenková tvrdí, že přestat nemůže. "Dělám to už od svých deseti let. Nikdy jsem nebyla moc silná a tohle mi pomáhalo zrychlit a hrát míče tvrději. Nemůžu to změnit, pomáhá mi to," uvedla běloruská tenistka.

Mezi velké kritiky jekotu patří legendární Martina Navrátilová. Ta považuje takové chování za podvod, protože protihráčka neslyší míček opouštět raketu.

 

Právě se děje

Další zprávy