reklama

Hermafrodit? Jižní Afrika zuří: Nechte Caster na pokoji

Caster Semenyaová Caster Semenyaová autor: Reuters
Semenyaová je žena, říká tamější ministr sportu

Johannesburg - V atletickém světě je zaděláno na pořádný konflikt. Ten se týká pravd a případných lživých informací o jihoafrické běžkyni Caster Semenyaové, která byla v uplynulých týdnech označena za hermafrodita.

Olej do ohně přilil i světový tisk, který měl již v pátek zveřejnit fakta o tom, že testy pohlaví dopadly v neprospěch osmnáctileté mistryně světa v běhu na 800 metrů.

Semenyaová je ovšem ve své zemi nesmírně populární, a tak toto vyjádření vyvolalo v Jižní Africe obrovskou vlnu nevole.

Čtěte také: Test: Semenyaová je hermafrodit. A prý přijde o zlato

„Caster je žena a my ji musíme chránit," uvedl na stránkách BBC tamější ministr sportu Makhenkesi Stofile.

Kdyby se skutečně nařčení ukázala být jako pravdivá, hrozilo by jihoafrické atletce odebrání zlaté medaile. Ministr sportu tak skutečně popustil uzdu svým emocím, a když byl tázán, co se stane, jestliže bude atletka vyloučena, odpověděl bez váhání.

„Myslím, že z toho bude třetí světová válka."

Je atletka žena, nebo muž? Posuďte sami Je atletka žena, nebo muž? Posuďte sami Prohlédněte zde

„Půjdeme si okamžitě stěžovat k nejvyšším orgánům, protože si myslím, že by bylo vyneseno naprosto neférové a nespravedlivé rozhodnutí," vysvětlil.

„Caster ani její rodina si nezaslouží takovéto poníženi. Nikdo z nich neudělal nic špatného. A my budeme žádat o to, aby je nechali na pokoji," dodal.

Přečtěte si také: Žena, nebo muž? Kouč atletky se cítí vinen a odstoupil

Mezinárodní atletická federace IAAF má podle všeho dostupné vzorky stále analyzovat a netají se tím, že by její představitelé se Semenyaovou rádi mluvili.

Ta se však nyní na veřejnosti vůbec neobjevuje a měla zrušit i svou plánovanou účast na závodě v Pretorii.

„IAAF nám tento týden řekla, že testy nejsou ještě průkazné, takže nevím, odkud média vzala tyto informace," snažil se vyhrocenou atmosféru uklidnit prezident jihoafrické atletiky Leopard Chuene. 

Federace poté sama potvrdila, že chce současnou situaci komentovat až 20.11 2009, kdy se v Monaku uskuteční oficiální zasedání.

reklama