Hirscher má po super-G na dosah velký křišťálový glóbus

19. 3. 2015 11:08
Poslední superobří slalom sezony vyhrál v Méribelu překvapivě Kanaďan Dustin Cook, další nečekaný výsledek přidal i čtvrtý Rakušan Marcel Hirscher
Vítěz super-G Dustin Cook
Vítěz super-G Dustin Cook | Foto: Reuters

Méribel - Poslední superobří slalom sezony vyhrál v Méribelu překvapivě Kanaďan Dustin Cook, další nečekaný výsledek přidal i čtvrtý Rakušan Marcel Hirscher, jenž díky tomu uhájil vedení v průběžném pořadí Světového poháru před Kjetilem Jansrudem. Nor, jenž měl vítězství v hodnocení disciplíny jisté už z předchozího závodu v Kvitfjellu, dojel ve Francii druhý.

Další křišťálový glóbus do sbírky přidala ve čtvrtek v Méribelu Američanka Lindsey Vonnová, jež opanovala superobří slalom. Třicetiletá lyžařka, jenž ve čtvrtek ovládla pořadí sjezdu, dnes ve Francii zvítězila před Annou Fenningerovou a v pořadí disciplíny před Rakušankou uhájila těsný náskok.

Hirscher: Ještě není rozhodnuto

Útok na velký křišťálový glóbus ale Jansrudovi nevyšel a nyní má k jeho zisku blíž Hirscher, již trojnásobný celkový vítěz SP. Specialista na točivé disciplíny v super-G překvapil, za vítězem zaostal jen o devět setin a před Jansrudem vede o 34 bodů.

O víkendu navíc přijdou na řadu jeho oblíbené závody v obřím slalomu, v němž už má jistý malý glóbus, a slalomu. V nich Jansrud obvykle neboduje a do slalomu nejspíš ani nenastoupí.

Pětadvacetiletý obhájce trofeje překvapil svou jízdou i sám sebe. "Neuvěřitelné, šílený výsledek," prohlásil Hirscher, jenž může jako první lyžař ovládnout celkové pořadí SP počtvrté za sebou. "Rozhodně je to hodně blízko, hotové ale ještě nic není," mírní definitivní soudy.

Jansrud, jenž ve čtvrtek přidal k trofeji za super-G i malý glóbus za sjezd, má ale jasno. "Celkové pořadí už je vyřízené. Marcel na mě udělal ohromný dojem. Jel jako pravý závodník super-G, to musím smeknout," pochválil soupeře, jenž se v této sezoně postavil na start superobřího slalomu teprve počtvrté.

Vicemistr světa Cook vytěžil ve slunečném a teplém počasí, v němž trať rychle měkla, stejně jako Hirscher maximum z nižšího startovního čísla. Olympijského vítěze Jansruda porazil o pět setin a připsal si premiérové vítězství ve Světovém poháru.

Dvanáctým místem uzavřel bohatou závodní kariéru Didier Defago. Švýcar, jenž ve čtvrtek obsadil ve sjezdu druhé místo, se v 37 letech loučí jako olympijský vítěz ve sjezdu. Nejcennější trofej vybojoval v roce 2010 ve Vancouveru.

Fenningerová sahá po velkém glóbu

Vonnová porazila Fenningerovou, před níž vedla před posledním super-G sezony o osm bodů, o 49 setin a zajistila si už 19. křišťálovou trofej v kariéře. Popáté dokázala získat double za triumf v obou rychlostních disciplínách.

"Anna mě dostala hodně pod tlak. Věděla jsem, že vede, když jsem startovala, tak jsem musela jet, jak jen to šlo," řekla Vonnová. "Rozhodně jsem byla na hranici svých možností, ve spodní pasáži určitě. Prostě jsem útočila, neměla jsem co ztratit," dodala Vonnová, jež byla na prvním mezičase jen o jedinou setinu rychlejší.

Celkově 67. vítězstvím v kariéře Vonnová znovu vylepšila rekord v počtu výher ve Světovém poháru. Do čela historického pořadí před legendární Annemarii Moserovou-Pröllovou (62) se dostala v této sezoně, v níž se naplno vrátila po téměř dvou letech poznamenaných zraněními kolena.

Fenningerová se nyní bude soustředit na obhajobu velkého křišťálového glóbu za vítězství v celkovém pořadí. V něm zvýšila náskok před dnes třetí Slovinkou Tinou Mazeovou o dalších 20 bodů a před víkendovými točivými disciplínami vede o 32 bodů.

Sama ale patří spíše mezi specialistky na rychlostní závody a zatím nechává otevřené, zda se pokusí bodovat ve slalomu, v němž v SP naposledy startovala v roce 2011. V obřím slalomu, v němž má na dosah celkové vítězství, mezi brankami určitě chybět nebude.

Finále SP ve sjezdovém lyžování v Méribelu (Francie):

Muži - superobří slalom:

1. Cook (Kan.) 1:06,04, 2. Jansrud (Nor.) -0,05, 3. Roger (Fr.) -0,08, 4. Hirscher (Rak.) -0,09, 5. Caviezel (Švýc.) -0,11, 6. Franz (Rak.) -0,27, 7. Theaux (Fr.) a Reichelt (Rak.) oba -0,36, 9. Feuz (Švýc.) -0,41, 10. Pinturault (Fr.) -0,43.

Konečné pořadí superobřího slalomu SP (po 7 závodech): 1. Jansrud 556 b., 2. Paris (It.) 353, 3. Mayer (Rak.) 274, 4. Reichelt 243, 5. Cook 239, 6. Kriechmayr (Rak.) 196, ...38. Bank (ČR) 26.

Průběžné pořadí SP (po 35 z 37 závodů): 1. Hirscher 1298, 2. Jansrud 1264, 3. Pinturault 924, 4. Neureuther (Něm.) 816, 5. Reichelt 760, 6. Paris 745, ...38. Bank 199, 118. Krýzl 18, 140. Vráblík (oba ČR) 7.

Ženy - superobří slalom:

1. Vonnová (USA) 1:07,70, 2. Fenningerová (Rak.) -0,49, 3. Mazeová (Slovin.) -0,80, 4. Weiratherová (Licht.) -1,20, 5. Hospová (Rak.) -1,39, 6. Marsagliaová -1,49, 7. Brignoneová (obě It.) -1,52, 8. Hütterová -1,61, 9. Schmidhoferová (obě Rak.) -1,80, 10. E. Fanchiniová (It.) -1,84.

Konečné pořadí super-G (po 7 závodech): 1. Vonnová 540, 2. Fenningerová 512, 3. Mazeová 390, 4. Hütterová 286, 5. Gutová (Švýc.) 261, 6. Hospová 255, ...41. Křížová (ČR) 12.

Průběžné pořadí SP (po 30 z 32 závodů): 1. Fenningerová 1453, 2. Mazeová 1421, 3. Vonnová 1042, 4. Shiffrinová (USA) 900, 5. Hospová 658, 6. Görglová (Rak.) 638, ...19. Strachová 331, 92. Křížová 19, 104. Dubovská 9, 114. Pauláthová (všechny ČR) 5.