Hirscher vyhrál v Beaver Creeku i obří slalom, Krýzl opět bodoval

6. 12. 2015 22:16
Po sobotním překvapivém triumfu v super-G ovládl Rakušan Marcel Hirscher v americkém Beaver Creeku také nedělní obří slalom, tedy závod, ve kterém se s jeho triumfem naopak počítalo.
Marcel Hirscher (uprostřed) slaví triumf v obřím slalomu v americké Beaver Creeku | Foto: Reuters

Beaver Creek - Rakouský lyžař Marcel Hirscher si v Beaver Creeku po sobotním překvapivém vítězství v super-G dnes dojel pro více očekávanou výhru v obřím slalomu. Český reprezentant Kryštof Krýzl získal díky 27. místu čtyři body do Světového poháru.

Hirscher vedl už po prvním kole a třetí nejrychlejší druhou jízdou náskok ještě zvýšil na téměř sekundu. Druhý Francouz Victor Muffat-Jeandet na šestadvacetiletého Rakušana ztratil 98 setin sekundy, třetí Nor Henrik Kristoffersen už 1,31.

Hirscher měnil historické zápisy

Čtyřnásobný celkový vítěz SP Hirscher si dojel pro 33. pohárové vítězství v kariéře, čímž se dotáhl na sedmého nejlepšího lyžaře historie Bodeho Millera. Patnáctým triumfem v obřím slalomu se zase v historické tabulce odpoutal od krajanů Hermanna Maiera i Benjamina Raicha a vyrovnal slavného Itala Alberta Tombu.

Hirscherovi ubyl už v prvním kole velký soupeř Ted Ligety, jenž příliš riskoval a upadl. Američan šel do závodu z pozice největšího favorita, neboť na této sjezdovce vyhrál včetně letošního MS pět posledních obřích slalomů. První kolo nedokončil ani třetí muž z OH a MS Alexis Pinturault z Francie.

Krýzl prošel do druhého kola jako poslední a v druhé jízdě svůj výsledek mírně vylepšil. Devětadvacetiletý pražský rodák, jenž v sobotu díky 29. pozici poprvé v kariéře bodoval v super-G, se o třicátý postupový čas v prvním kole podělil s Norem Rasmusem Windingstadem. V druhém kole Krýzl Nora porazil a po výpadcích dvou soupeřů a pozdější diskvalifikaci dalšího se ještě posunul. Na Hirschera ztratil celkem 4,31 sekundy.

Kotzmann narozdíl od Krýzla nebodoval

Do druhého kola nepostoupil Adam Kotzmann, jenž v první jízdě obsadil s odstupem téměř pěti sekund 51. pozici. Ondřej Bank na sjezdovce, kde měl letos na MS v kombinačním sjezdu hrozivý pád, první kolo nedokončil.

Do závodu vůbec nenastoupil vedoucí muž SP Aksel Lund Svindal. Norského vítěze úvodních tří rychlostních závodů v sezoně trápí horečka a žaludeční problémy, jež ovlivnily i jeho výkon v super-G, v němž byl až jednadvacátý. Dvaatřicetiletý Svindal oznámil, že ještě vynechá příští týden závody ve Val d'Isére a do seriálu se vrátí před Vánoci ve Val Gardeně.

SP v sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - obří slalom: 1. Hirscher (Rak.) 2:32,58 (1:16,93+1:15,65), 2. Muffat-Jeandet (Fr.) -0,98 (1:17,45+1:16,11), 3. Kristoffersen (Nor.) -1,31 (1:17,45+1:16,44), 4. Myhrer (Švéd.) -1:32 (1:17,27+1:16,63), 5. Neureuther (Něm.) -1:49 (1:17,64+1:16,43), 6. Eisath (It.) -1,53 (1:17,89+1:16,22), 7. Faivre (Fr.) -1,61 (1:17,72+1:16,47), 8. Tonetti (It.) -1,62 (1:18,34+1:15,86), 9. Schörghofer -1,65 (1:18,10+1:16,13), 10. Leitinger (oba Rak.) -1,67 (1:18,90+1:15,35), ...27. Krýzl -4,31 (1:19,19+1:17,70), v 1. kole 51. Kotzmann 1:21,87, Bank (všichni ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 2 závodech): 1. Hirscher 160, 2. Muffat-Jeandet 106, 3. Kristoffersen a Ligety (USA) oba 100, 5. Neureuther 85, 6. Fanara (Fr.) 80, ...37. Krýzl 4.

Průběžné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Svindal (Nor.) 317, 2. Hirscher 260, 3. Ligety 180, 4. Fill (It.) 177, 5. Ganong (USA) 172, 6. Jansrud (Nor.) 167, ...72. Krýzl 6.