Berdych zametl s Melzerem. Štěpánka vyřadil Djokovič

Podívejte se na fotogalerii z pátečních zápasů Australian Open.
Rakušana zdolal za 109 minut poměrně snadno 6:3, 6:2, 6:2 a postoupil do osmifinále.
Česká jednička předčila Rakušana ve všech důležitých herních statistikách a nepustila otěže zápasu z ruky.
Tomáš Berdych drtil soupeře také vražedným servisem o maximální rychlosti 214 km/h. Vytěžil z něj v průměru čtyři esa na každý set.
Rodáka z Valašského Meziříčí čeká v dalším kole nenasazený Jihoafričan Kevin Anderson, který se do osmifinále probojoval přes Španěla Verdasca.
Sport Sport, David Procházka
18. 1. 2013 12:00
Tomáš Berdych zůstává posledním zástupcem českého tenisu ve dvouhře na Australian Open.

Melbourne - Po pátečních zápasech zůstává jediným zástupcem českého tenisu v singlu Australian Open Tomáš Berdych.

Světová šestka ve třetím kole smetla šestadvacátého nasazeného Rakušana Jürgena Melzera bez ztráty setu a zatím neochvějně směřuje ke čtvrtfinále s Novakem Djokovičem.

Obhájce titulu a světová jednička dnes z cesty odklidila Radka Štěpánka, který i přes nápaditou hru nedokázal Srbovi sebrat ani set.

Jak Berdych tak Djokovič ale před vzájemným soubojem musí porazit ještě jednoho soupeře: Berdych Jihoafričana Kevina Andersona, Djokovič Švýcara Stanislase Wawrinku.

Ve čtyřhře naopak překvapivě vypadly nasazené dvojky Lucie Hradecká Andreou Hlaváčkovou, naopak Lukáš Dlouhý, Vladimíra Uhlířová a Lucie Šafářová se svými partnery či partnerkami slaví postup.

Berdych nedal manželovi Benešové šanci

Berdych v utkání s Melzerem dominanoval. Svého soupeře ničil tvrdým servisem a přesnou hrou, na kterou Rakušan během utkání nedokázal najít odpověď.

Manžel Ivety Benešové nakonec zápas prohrál za pouhých 109 minut 3:6, 2:6, 2:6. Melzer přitom neměl ani jednu šanci na brejk, naopak Berdych obral Rakušana o podání hned pětkrát.

"Rád hraju na tomhle kurtu, docela mi to tu jde. Dařil se mi servis, který je základem mé hry, takže to bylo dobré," prohlásil Berdych v rozhovoru po utkání.

Soupeř Berdycha v osmifinále bude přeci jen o něco tvrdší oříšek. Dělově servírující Kevin Anderson, který dnes v pěti setech udolal Španěla Fernanda Verdaska, nepatří na Tour mezi oblíbené soupeře.

Bude hrát, jako bych hrál proti sobě

S dvoumetrovým Jihoafričanem má ale český tenista zatím hodně pozitivní bilanci a hlavně čerstvou zkušenost.

Všechny čtyři dosavadní vzájemné duely s ním totiž sehrál loni a všechny vyhrál - včetně zápasů třetího kola loňského Australian Open a French Open.

Každý z těchto zápasů byl ovšem poměrně vyrovnaný a třeba právě loni v Melbourne hned dvakrát musel o vítězi setu rozhodovat dvakrát tie-break.

V Paříži zase Berdych zvítězil nad šestadvacetiletým Jihoafričanem až v pátém setu.

"Anderson skvěle servíruje a vždycky jsem s ním hrál vyrovnané zápasy," prohlásil český tenista na adresu svého příštího soka soupeře. "Mnohokrát mi řikali, že to bude jako hrát proti sobě samému, tak uvidíme, jak se to zítra vyvine."

Štěpánek bavil akrobatickými údery

Čtyřiatřicetiletý Štěpánek nestačil na o devět let mladšího soupeře stejně jako v sedmi předchozích vzájemných duelech, vyhrát dokázal jen ten první před sedmi lety.

Diváci na centrálním kurtu Arthura Ashe se však po celý zápas nenudili, Štěpánek je rozvášňoval svými místy až neskutečnými voleji na síti, Djokovič je zase udivoval parádními prohozy od základní čáry.

Další zápasy naleznete zde!

Za svůj výkon se 31. nasazený hráč stydět určitě nemusí. Přestože Štěpánek ani jednou v zápase nedokázal sebrat soupeři servis, když nevyužil dva brejkboly, ve všech třech setech držel se soupeřem krok, v každém z nich však rozhodl jeden Srbův proměněný brejkbol.

H+H končí už ve druhém kole

Druhý nasazený pár ženské čtyřhry Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká vypadl už ve 2. kole s japonsko-španělskou dvojicí Kimiko Dateová-Krummová, Arantxa Parraová-Santonjaová.

Loňský postup do semifinále tedy neobhájí.

V první sadě byly české tenistky dvakrát vepředu a vedly 3:1 a poté 4:3 a podávaly, přesto první sadu ztratily 5:7.

Ve druhé získaly dvakrát podání soupeřek a srovnaly na 2:2. Ovšem na začátku rozhodujícího setu prohrávaly 0:4 a 1:5 a velké manko už nedohnaly.

Dvaačtyřicetiletá Japonka tedy v Melbourne řádí ve dvouhře i čtyřhře, v obou soutěžích je už ve 3. kole.

Šafářová, Uhlířová a Dlouhý postupují

Naopak z postupu do 3. kola deblu se raduje Lucie Šafářová, která spolu s Ruskou Anastasijí Pavljučenkovou přehrálá osmý nasazený americký pár Raquel Kopsová-Jonesová, Abigail Spearsová.

Podobně se vedlo i Vladimíře Uhlířové, která spolu s Jihoafričankou Natalií Grandinovou postoupila přes maďarsko-srbskou dvojici Melinda Czinková, Bojana Jovanovská.

Do osmifinále postoupil i Lukáš Dlouhý s italským parťákem Daniellem Braccialim, kteří ve dvou setech porazili australský pár Alex Bolt, Greg Jones.

Muži:

Dvouhra - 3. kolo:

Djokovič (1-Srb.) - Štěpánek (31) 6:4, 6:3, 7:5, Berdych (5) - Melzer (26-Rak.) 6:3, 6:2, 6:2.

Čtyřhra - 2. kolo:

Bracciali, Dlouhý (It./ČR) - Bolt, Jones (Aust.) 6:2, 7:6 (6:4).

Ženy:

Dateová-Krummová, Parraová Santonjaová (Jap./Šp.) - Hlaváčková, Hradecká (2) 7:5, 3:6, 6:3, Šafářová, Pavljučenkovová - Kopsová-Jonesová, Spearsová (8-USA) 6:4, 6:2, Uhlířová, Grandinová (14-JAR/ČR) - Czinková, Jovanovská (Maď./Srb.) 6:3, 6:3.