Zlato neobhájily, ale mají bronz. Hokejbalistky přejely Slovensko. Muži jsou čtvrtí

22. 6. 2019 12:56
Čeští hokejbalisté podlehli na mistrovství světa v Košicích v utkání o 3. místo Kanadě 2:3 v prodloužení a na třináctém šampionátu skončili teprve podruhé bez medaile. Rozhodl o tom v čase 47:30 svým druhým gólem v utkání Danick Martel. České hráčky získaly bronz, když porazily domácí Slovensko 5:0.
Před dvěma lety v Pardubicích (na snímku) české hokejbalistky MS ovládly, letos mají bronz.
Před dvěma lety v Pardubicích (na snímku) české hokejbalistky MS ovládly, letos mají bronz. | Foto: Stanislav Souček / www.pardubice2017.com.

Svěřenci trenéra Jiřího Mašíka, kterým se po páteční porážce s Finskem rozplynul sen o prvním zlatu od roku 2011, museli proti Kanadě dohánět ztrátu. V osmé minutě při Hrabárově trestu vypálil za pravým kruhem kanonýr Martel a Šimara inkasoval.

Potom český tým odolal při vyloučení Špačka, který ve 13. minutě hned 10 sekund po návratu z trestné lavice vyrovnal. Po Kručkově přihrávce propasíroval míček za Yarhama.

Po bezbrankovém druhém dějství otočil ve 41. minutě stav ve prospěch českého výběru po Zvonkově přihrávce zpoza branky Kruček. Prodloužení si vynutil 92 sekund před koncem základní hrací doby Szolga.

Stejně jako v pátek prožili Češi v nastavení zklamání a po Martelově gólu nerozšířili sbírku tři zlatých, pěti stříbrných a tří bronzových medailí. Cenný kov nezískali také v roce 2005 v Pittsburgh, kde neprošli přes čtvrtfinále a skončili pátí.

"V hlavě se mi těsně po konci zápasu honí negativní emoce, protože jsme ani jednou neprohráli po základní hrací době a jedeme domů se čtvrtým místem. Je to pro mě obrovské zklamání. Nyní nedokážu vyhodnotit zápas, proč tohle vzniklo, ale zklamali jsme. Nezískali jsme medaili a je to pro nás ohromně těžké," uvedl Mašík.

Titul získali počtvrté za sebou Slováci, kteří zdolali ve finále Finsko 4:3. Jako jediní mají medaile ze všech 13 šampionátů a s pěti zlaty vyrovnali rekord Kanady.

České hokejbalistky i na svém sedmém šampionátu získaly medaili. Bronz mají popáté, na minulém MS v roce 2017 v Pardubicích vybojovaly zlato a o dva roky dříve ve švýcarském Zugu stříbro.

Nejdříve týmu získala dvoubrankový náskok koučova dcera Lucie Manhartová, prosadily se i Palová a Patočková. Ve 43. minutě završila výsledek Radová.

"Chtěli jsme za každou cenu urvat medaili. Holky podaly od první do poslední minuty výborný výkon, jsem na ně hrdý. Teď nás čekají oslavy, pak se uvidí co dál, zda budeme s kolegy u týmu pokračovat," uvedl kouč Karel Manhart.

Mistrovství světa v hokejbalu v Košicích:

Muži:

Finále:

Slovensko - Finsko 4:3 (0:0, 2:1, 2:2)

Branky: 6. Martinusík, 26. Božík, 36. Oravec, 42. Teplický - 29. Vuorenmaa, 38. Lampo, 45. L. Viitanen.