Hokejové překvapení, Američanky končí

ČTK
17. 2. 2006 20:02
Turín - Švédské hokejistky se postaraly o největší překvapení turnaje na olympijských hrách v Turíně, když v dnešním semifinále porazily Spojené státy americké 3:2 po samostatných nájezdech.
Švédská hokejistka Maria Roothová oslavuje vítěznou branku v rozhodujícím nájezdu při semifinálovém klání s USA. | Foto: Reuters

Američanky, úřadující mistryně světa, tak neobhájí stříbro ze Salt Lake City a na velkém turnaji budou chybět ve finále vůbec poprvé. Švédsko se o titul utká s Kanadou, která zdolala v druhém semifinále Finsko snadno 6:0. Finále je na programu v pondělí od 20:30.

Favorizované Američanky, které mají na kontě zlato z olympiády v Naganu, získaly díky využitým přesilovým hrám dvoubrankové vedení. Ve 12. minutě otevřela skóre Kingová a v úvodu druhé části tečovala puk před jinak skvělou brankářkou Martinovou po střele Wallové Stephensová.

Jenže dvě chyby za vlastní brankou favoritky o náskok připravily. V 27. minutě toho poprvé po přihrávce O'Konorové využila efektním bekhendem Roothová. Stejná hráčka těžila dokonce v oslabení z práce Holstové a připsala si pátý gól na turnaji. Švédky mohly děkovat za nerozhodný stav své brankářce, která pochytala 37 střel. Američanka Gunnová čelila jen 15 pokusům.

V závěru normální hrací doby se naskytla Seveřankám šance rozhodnout, ale 24 sekund trvající početní převahu pěti proti třem nevyužily. Zámořské hráčky zase promarnily přesilovku na konci prodloužení.

V nájezdech ale uspěly jen Roothová a Winbergová a více než pět a půl tisíce diváků v hale Palasport Olympico bylo svědky nejen obrovské radosti Švédek a zklamání Američanek, ale i zápisu do historie. Na dosavadních dvou olympiádách a devíti světových šampionátech vždy USA bojovaly ve finále o zlato s Kanadou.

Naopak Kanaďanky jsou na nejlepší cestě obhájit zlato ze Salt Lake City, protože už v základní skupině si vychutnaly Švédky po výsledku 8:1. Proti Finkám využily pět přesilovek a bez potíží postoupily do finále, kde se budou snažit obhájit své postavení suverénní velmoci.

Dosud na ně vyzrály ve finále jen Američanky v Naganu a na loňském mistrovství světa až po nájezdech. Finky se dnes držely do 18. minuty, kdy skórovala Weatherstonová. Pak se trefily v početní převaze i Appsová, Wickenheiserová a Ouelletteová. Výsledek dovršila v závěrečné části dvěma góly Piperová.

Rusky zvítězily nad Švýcarskem 6:2 a budou hrát v pondělí o konečné páté místo. Hattrickem a jednou asistencí se na vítězství podílela Larisa Mišinová. Zápas řídila jako hlavní česká rozhodčí Kateřina Ivičičová. V posledním vystoupení na turnaji narazí Rusky na vítězky Němky.

Ty zdolaly v dalším duelu o 5. až 8. místo domácí Itálii 5:2. V úvodních minutách se konala přestřelka. Němky díky trefám Beckerové a Seilerové vedly 2:0, ale v 7. minutě dvěma trefami během 41 vteřin vyrovnala Leitnerová. Za necelou minutu opět získala náskok Německu Holmesová, v závěrečné části ještě potvrdily vedení Beckerová a Ritterová. Italky se utkají se Švýcarskem o sedmou pozici.

Semifinále:

USA - Švédsko 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0), nájezdy 0:2
Branky: 12. Kingová, 22. Stephensová - 27. a 30. Roothová, rozhodující sam. nájezd Winbergová. Rozhodčí: Tottmanová (Brit.) - Mattilaová, Subanová (obě Fin.). Vyloučení: 6:11. Využití: 2:0. Diváci: 5654.

Kanada - Finsko 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)
Branky: 48. a 55. Piperová, 18. Weatherstonová, 20. Appsová, 35. Wickenheiserová, 37. Ouelletteová. Rozhodčí: Howardová - Piacentiniová (oba USA), Quagliatto (ČR). Vyloučení: 7:8. Využití: 5:0. Diváci: 7306.

O 5.-8. místo:

Rusko - Švýcarsko 6:2 (1:1, 4:1, 1:0)
Branky: 27., 30. a 40. Mišinová, 3. Trefilovová, 26. Burinová, 53. Kapustinová - 11. Rochatová, 32. Lehmannová. Rozhodčí: Ivičičová (ČR) - Bonifaceová (Fr.), Flödénová (Švéd.). Vyloučení: 8:6. Využití: 2:0. Diváci: 2800.

Německo - Itálie 5:2 (3:2, 0:0, 2:0)
Branky: 1. a 43. Beckerová, 6. Seilerová, 8. Holmesová, 56. Ritterová - 7. a 7. Leitnerová. Rozhodčí: Ustinovová (Rus.) - Hove (Nor.), Zítková (ČR). Vyloučení: 11:8. Využití: 1:0. Diváci: 2750.