Posedlý horou. Holeček se vrací tam, kde mu zahynul kamarád

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
25. 6. 2015 17:22
Horolezec Marek Holeček se potřetí pokusí o prvovýstup jihozápadní stěnou na osmitisícový Gasherbrum
Marek Holeček.
Marek Holeček. | Foto: ČTK

Praha - Horolezec Marek Holeček se potřetí pokusí o prvovýstup jihozápadní stěnou na osmitisícový Gasherbrum. S Tomášem Petrečekem odlétají z Prahy do severního Pákistánu 8. července a přibližně o měsíc později se chtějí vydat ke stanovenému cíli.

„Někteří lidé marně hledají hlavní důvod naší výpravy, kterým je intenzivní zážitek a enormní snaha objevovat něco nového,“ zdůraznil účastník 26 expedic do asijských a jihoamerických velehor, včetně Antarktidy.

Proč se vám předchozí dva pokusy o výstup na jedenáctou nejvyšší horu světa 8068 metrů nepodařily?

Oba měly více než dramatický důvod. V roce 2009 nás se Zdeňkem Hrubým zastavily přibližně ve výšce 7500 metrů jeho vážné zdravotní potíže. A předloni stejný výborný horolezec po jinak běžné chybě a zhruba kilometrovém pádu zemřel.

Nepoznamená tato tragédie vaši letošní expedici?

Bude to cesta s příchutí velice smutné vzpomínky na skvělého kamaráda. Nelze na tuto tragedii nemyslet, ale život jde dál a určitě nám odkudsi svrchu bude moc přát, aby se výstup podařil.

Co je základní myšlenkou vaší výpravy?

Není pro mě kouzlo jít už prošlapanou cestou a pouze vylézt na vrchol této krásné hory, což včetně mě dokázaly už desítky horolezců. Daleko důležitější je samotná cesta, poodkrýt nová místa, kam zatím lidská noha ještě nevkročila. Není tedy ani možnost se s někým poradit, využít jeho zkušenosti. Tím je naše expedice výjimečná.

Prvovýstup provedete takzvaným alpským stylem. Můžete ho přiblížit?

Je ve dvou lidech, bez jakékoliv další podpory a bez záchytných výškových táborů. Znamená to vzít na záda batoh štěstí, v němž mít veškeré vybavení pro lezení a přežití, přibližně na devět dní. Za dobrého počasí chceme cestu na vrchol a zpátky zvládnout za šest, maximálně sedm dní. V drsných vysokohorských podmínkách se denně ztrácí až tři čtvrtě kilogramu svalové hmoty denně, takže dlouhodobě se ve výškách nad sedm tisíc metrů žít nedá.

S jakými představami se na vrchol vydáte?

S rizikem, že ani třetí pokus nemusí být úspěšný, koeficient smrtelného nebezpečí se zvyšuje. Ale pokud bychom byli úspěšní, tak by šlo o cosi výjimečného, přesahující hranici naší kotliny. Čechům se totiž podařil prvovýstup na osmitisícový kopec pouze expedičně, nikoliv alpsky a navíc naposledy před 27 lety.

Lze říci, že jste v potřebném stoprocentním zdravotním stavu?

Odjedu přesvědčený, že už jsem v pořádku. Zato loni narušilo mé plány vážné zranění, Při lezení v Prachovských skalách jsem spadl a musel se podrobit operaci paty, která byla doslova rozdrcená. Lékaři do ní vložili sedm drátů a několik zpevňujících šroubů. Po čase jsem začal běhat, bolest ustupovala a dnes už jsem v pohodě.

Nemáte pocit, že horolezectví se pro vás stalo až hazardem?

Je to možné, ale já jsem cestou na Gasherbrum doslova posedlý a ani v dalších letech nechci s horolezectvím přestat. Stále mě baví a dává i smysl života, který přece není o jeho délce, ale o kvalitě prožitých týdnů, měsíců a let.

 

Právě se děje

Další zprávy