reklama

Holuša vyhořel v rozběhu, Svoboda kácel překážky

Jakub Holuša Jakub Holuša autor: ČTK
V kvalifikaci skončila své účinkování na šampionátu výškařka Oldřiška Marešová, které výkon 189 cm stačil na dělené devatenácté místo.

Peking - Jakub Holuša nezvládl rozběh závodu na 1500 metrů na MS v atletice v Pekingu a na startu semifinále nebude. Časem 3:43,66 minuty obsadil nakonec třicáté místo.

V semifinále závodu na 110 metrů překážek vypadl Petr Svoboda, který ve svém běhu skončil časem 13,67 osmý. V kvalifikaci skončila své účinkování na šampionátu výškařka Oldřiška Marešová, které výkon 189 cm stačil na dělené devatenácté místo.

Svoboda, který postoupil díky úspěšnému protestu české výpravy proti jeho diskvalifikaci kvůli ulitému startu v rozběhu, semifinálové vystoupení nezvládl.

Držitel národního rekordu kácel jednu překážku za druhou a svým časem zaostal o 23 setin za vlastním letošním maximem. V celkovém pořadí skončil na 23. místě. Nejrychlejším výkonem 13,08 se do finále kvalifikoval světový rekordman Aries Merritt z USA.

"V rozcvičování to vypadalo skvěle, běhal jsem na první překážku strašně rychle, cítil jsem se výborně. Ale jak slyším výstřel, jsem nějaký splašený," kritizoval se Svoboda. "Nevím, co se děje. Hrozně moc si přeju uspět po návratu a to bude asi ten problém," přemítal nahlas. "Každopádně tohle je hodně nepovedené mistrovství světa," prohlásil.

Holušovi došly síly

Holuša platil na MS za finálového adepta, vždyť na halovém mistrovství Evropy v Praze vyhrál a před měsícem na Diamantové lize ve Stockholmu překonal letitý český rekord 3:34,26. Jenomže v dnešním běhu se nechal kolo před cílem zavřít k mantinelu na chvostu startovního pole a i když se do cílové rovinky dokázal dostat na dobrou pozici, ve finiši neměl síly.

"Udělal jsem chybu, propadl jsem se, z osmistovky jsem během tři sta metrů ztratil dobrou pozici. Byl jsem u mantinelu, najednou se to přede mě překulilo a neměl jsem se tam kudy dostat," popisoval Holuša hlavní chybu dnešního závodu. "Tak jsem čekal a jakmile jsem měl prostor, tak jsem šel dopředu, ale možná už to bylo pozdě. Pak jsem na to neměl," přiznal.

Do finále postupovalo prvních šest mužů z každého ze tří běhů a dalších šest časem. Holuša měl smůlu v tom, že byl v prvním rozběhu a mílaři v dalších bězích si pohlídali rychlejší tempo a postup časem. "Když jsem sbíhal jsem do poslední stovky, byl jsem ještě třetí, ale pak jsem zatuhl a už to nešlo," krčil rameny.

V jeho hlavě převládal spíš smutek než vztek. "Jsem zklamaný, kdybych měl svůj den, tak tam jsem. Forma asi nebyla taková, jako jsem měl při rekordu ve Stockholmu. Musím se z toho ponaučit a jít dál," řekl. "Je to mistrovství světa, bylo tady deset silných lidí, poslední kolo se šlo za 53 sekund, kluci byli lepší. Jedeme dál, je to sport, takové věci se stávají," chtěl co nejdřív zapomenout.

Na svém těle má Holuša hned několik tetování, například 08.08.08 jako vzpomínku na den, kdy běžel na olympiádě právě v Pekingu svůj první velký závod. Na hrudi se mu zase vyjímá logo halového ME v Praze, kde senzačně vyhrál. "Za letošní Peking si nic dávat nebudu," uznal Holuša. Z rozběhu si odnesl také několik krvavých šrámů na nohách od treter soupeřů.

Marešové chybělo štěstí

Marešová se o svém místě v české reprezentaci pro MS dozvěděla až na poslední chvíli z dodatečné nominace od mezinárodní federace IAAF a kdyby si vyrovnala osobní rekord 192 cm, do finále by prošla.

"Trošku mě to mrzí, dalo se to skočit. Bylo třeba troška štěstí," povídala Marešová, která se před MS potýkala se zdravotními problémy. "Moc jsem neskákala, techniku jsem honila na poslední chvíli," dodala.

reklama