reklama

Rozstřílený kamion, zdechlina i chudoba. Mistra světa Tunku v přípravě zarazilo po-olympijské Rio

Ondřej Tunka v akci Ondřej Tunka v akci autor: Kanoe.cz
Kajakář Ondřej Tunka, který loni senzačně získal titul mistra světa, má za sebou pestrou přípravu, včetně návštěvy Ria de Janeira, kde s ebude konat MS letos. "Po velice kvalitní zimní přípravě chci potvrdit, že zlato z loňského šampionátu ve Francii nebylo náhodné,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Vraťme se nejprve k loňské sezoně. Předpokládám, že ji hodnotíte jako ve všech směrech povedenou?

To říci nemohu. Po čtyřech tradičních nominačních závodech sice převládala spokojenost, protože se mi podařilo ve velké domácí konkurenci protlačit do reprezentační trojice, která měla otevřené dveře na evropský i světový šampionát. Výsledky ze závodů Světového poháru i z mistrovství Evropy mě však moc nepotěšily, někdy jsem se nevešel ani do elitní desítky.

Zato na mistrovství světa ve francouzském Pau jste doslova zazářil…

Usmálo se tam na mě velké štěstí. Po semifinálové jízdě jsem se s odřenýma ušima dostal do finále a tuto jízdu mohu bez nadsázky označit jako famózní. A co se objevilo na výsledkové tabuli bylo něco neuvěřitelného: stal jsem se s náskokem dvou setin vteřiny mistrem světa!

Teď už se ale chystáte na novou sezonu, máte za sebou dlouhou přípravu. Byla v něčem výjimečná?

Především svojí pestrostí. Při dobrém finančním zabezpečení jsem si na začátku letošního roku dovolil s menší skupinou vodáků zajímavou cestu na Nový Zéland, pak následovalo soustředění v Austrálii a nakonec ještě reprezentační v Brazílii. Po těchto třech pobytech vstupuji do sezony s pozitivními dojmy.

Na Novém Zélandu vám šlo spíš o zábavu a odpočinek?

Kdepak, i když jsem tam byl bez trenéra. Protože jsme však bydleli v karavanu u vody, tak jsme si ji všichni užili. Náš program byl velice pestrý. Cestovali jsme po řekách i nádhernými kaňony, jezdili na kole, zkoušel jsem hrát golf - prostě bylo to úplně něco jiného, než na co jsem zvyklý z obvyklé přípravy.

A jak jste si užil šest týdnů v Austrálii?

Tam už na golf moc času nebylo (smích). Celá naše početná skupina trávila ve dvoufázových trénincích hodně času na vodě a zúčastnil jsem se i jednoho závodu. Nebyl jsem tam poprvé a mohu říci, že je opravdu zážitek trénovat v tak výborných podmínkách.

Jaký dojem na vás udělalo Rio de Janeiro, kde se před dvěma lety konala olympiáda?

Celý desetidenní pobyt jsem prožíval se smíšenými pocity. Hned při cestě z letiště byl vidět rozstřílený a hořící kamion. Z hezké pobytové čtvrti bylo blízko na pláž, kde nám nabízeli různé drinky. Stačilo však ujet kilometr ke kanálu a už jsme se vyhýbali hořícím odpadkům, objížděli jsme mrtvého koně a všude kolem převládala obrovská chudoba.

Pokud jde o olympijská sportoviště, tak u některých jsem měl dojem, že se moc nevyužívají. Lze tedy říci, že velice často nás něco překvapovalo, ale náš záměr mířil jiným směrem. Chtěli jsme se seznámit s tratí, na které se koncem září představíme na mistrovství světa.

V nejbližších deseti dnech vás čekají domácí nominační závody, ale vy máte díky loňskému zlatu z MS už dveře do reprezentace otevřené. Čím tedy pro vás za této situace budou?

Pojedu oba o tomto víkendu v Trnávce i za týden v pražské Troji a budu si je užívat. Mezi kajakáři se čeká dramatická bitva o jediné volné třetí místo, a to nejen mezi Hradílkem a Prskavcem, ale i několika dalšími slalomáři. Mám na mysli například Cvikla a Hilgerta. Mně půjde hlavně o to, aby se po mých jízdách neříkalo, že by si nominaci zasloužil někdo jiný.

Emiráty? Je to na hlavu, kromě pádlování se tam nedá nic dělat, říká vicemistryně světa Fišerová Emiráty? Je to na hlavu, kromě pádlování se tam nedá nic dělat, říká vicemistryně světa Fišerová Čtěte zde
reklama