Hráčky USK dlouho vedly, nakonec s Jekatěrinburgem padly

5. 11. 2014 20:05
Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily do nové sezony Evropské ligy domácí prohrou 71:77 s Jekatěrinburgem. Velkého favorita soutěže však i v oslabené sestavě trápily.
Archivní foto
Archivní foto | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily do nové sezony Evropské ligy domácí prohrou 71:77 s Jekatěrinburgem. Velkého favorita soutěže však i v oslabené sestavě trápily a tři čtvrtiny vedly a především herně měly navrch. V závěru však doplatily na úzkou lavičku.

Zatímco Jekatěrinburg přijel v plné síle i s hvězdami Dianou Taurasiovou a Albou Torrensovou, trenérka USK Natália Hejková se musela obejít bez obou Američanek Danielle Robinsonové a Kii Vaughnové i srbské posily Ivany Matovičové, které trápí zdravotní potíže.

Pražanky měly dlouho navrch

Jenže na hřišti to dlouho nebylo vůbec poznat. Pražanky si i bez dvou zkušených pivotek dokázaly poradit s podkošovými hvězdami soupeře a Jekatěrinburg trápily kombinovanou obranou, která často připomínala chaos, ale účinný, a Rusky nevěděly, co v útoku hrát.

Navíc v ofenzivě zářila nová posila USK Sonja Petrovičová, která dala už v úvodní čtvrtině 13 bodů. Společně především s Evou Vítečkovou se postarala o to, že USK rychle získal náskok 11 bodů.

Po příchodu na hřiště se chytila i reprezentantka Alena Hanušová (13 bodů) a české mistryně překvapivě hlavního favorita soutěže trápily. Z hvězd soupeře potvrzovala svou pověst jen Američanka Candice Parkerová, autorka 22 bodů, přesto se do poločasu povedlo Jekatěrinburgu alespoň snížit na pět bodů. Na domácích se začala projevovat únava z malé rotace a vysokého nasazení.

Ruský tým strhla Taurasiová

Jenže hráčky USK si o poločase odpočinuly a do druhého poločasu opět nastoupily ve velkém stylu. Znovu odskočily na dvouciferný počet bodů a soupeřky začaly ztrácet nervy. Výsledkem byly dvě technické chyby.

Postupem času se začalo projevovat, že USK má vinou zranění slabší lavičku a hráčkám při vysokém nasazení začaly docházet síly, což se projevilo na úspěšnosti střelby. Jekatěrinburg ucítil šanci, do poslední čtvrtiny nastoupil jak politý živou vodou a šňůrou 9:0 se ujal vedení.

Výborně hrající rozehrávačka Laia Palauová, která neopouštěla palubovku a zaznamenala 11 bodů a 10 asistencí, se snažila ještě USK nabudit k odporu. Na straně Jekatěrinburgu se však chytla Taurasiová, která v poslední čtvrtině dala 13 ze svých 23 bodů a dovedla hosty k vydřenému vítězství.

Evropská liga basketbalistek - 1. kolo:

Skupina A:

ZVVZ USK Praha - Jekatěrinburg 71:77 (23:13, 40:35, 59:51)
Nejvíce bodů: Petrovičová 19, Hanušová 13, Vítečková 12, Palauová 11, Veselá a Burgrová po 8 - Taurasiová 23, Parkerová 22, Grudaová 14, Torrensová 7. Fauly: 23:18. Trestné hody: 13/13 - 27/18. Trojky: 2:5.