reklama

Hráčky USK jsou po výhře nad Krakovem blízko postupu do play off

Basketbalistky USK Praha. Basketbalistky USK Praha. autor: Zlata Vostrá
Basketbalistky pražského USK jsou po triumfu v Krakově tři kola před koncem základní části Euroligy blízko jistotě postupu do play off. Pražanky přitom v minulosti na půdě polského celku vždy prohrály.

Krakov - Basketbalistky ZVVZ USK Praha poprvé v historii vyhrály na hřišti Wisly Krakov, když po jednom z nejlepších výkonů v sezoně zvítězily 78:57. Obhájkyně titulu tak mají na dosah jistotu postupu do play off Evropské ligy.

Tři kola před koncem mají na nepostupová příčky náskok dvou výher. Stále navíc drží naději na druhé místo ve skupině, na které ztrácejí jediné vítězství.

Prokletí polské palubovky prolomeno

Pražanky v minulosti v Krakově vždy prohrály, včetně minulé mistrovské sezony. Tentokrát však od začátku soupeře přehrávaly. Hned v úvodu získaly sebevědomí šňůrou 10:0, o kterou se starala především velmi dobře hrající Candice Dupreeová, autorka 10 bodů z první čtvrtiny.

"Začaly jsme velmi dobře, v obraně i v útoku. Navíc se chytly i střídající hráčky. Byl to od nás opravdu dobrý zápas," řekla Dupreeová.

"Candice znovu ukázala, jakou je posilou. Přináší ohromný klid do hry, počká si na svůj moment. Navíc vytváří i pozice pro ostatní, což není pro Američanku úplně typické. Jsem ráda, že ji tu máme. Hraje se mi s ní opravdu dobře," konstatovala Kateřina Elhotová.

Už v první části si tak obhájkyně titulu vypracovaly vedení o 12 bodů. Navíc v poslední sekundě úvodní desetiminutovky trefila Elhotová střelu z půlky hřiště.

"To bylo štěstí. V poslední sekundě jsem to prostě hodila na koš a spadlo to tam. Dnes se to táhlo ve znamení naší dobré střelby a celkově velké pohody, ale důležitá byla i obrana. Bez ní to mohlo vypadat jinak. Vždy když hrajeme dobře v obraně, tak se to promítá pozitivně i do útoku. Dobře jsme si to dávaly z ruky a nacházely jsme volné pozice," uvedla Elhotová.

Vidět byly i další české reprezentantky. Rozstřílela se Alena Hanušová, velmi dobře bránila Tereza Vyoralová, která přibrzdila nejnebezpečnější hráčku domácích Yvonne Turnerovou.

Hráčky USK vedly až o 30 bodů

Pražanky přesně střílely a náskok narostl až na 30 bodů. Krakovu navíc chyběly španělská reprezentantka Cristina Ouvinaová a česká křídelnice Kateřina Zohnová a v menší rotaci neměla Wisla sílu na to vrátit se do zápasu. Alespoň však domácí hráčky zlepšily obranu a zastavily nápor soupeře.

Až polevení USK a prostřídání opor dovolilo Krakovu porážku zmírnit, ale české mistryně už důležitou výhru nepustily.

"Panuje se zápasem velká spokojenost, hlavně s náskokem. Nečekala jsem, že by to bylo o tolik bodů. Jim chyběly některé hráčky a nehrály úplně v pohodě. Od začátku to bylo jasně v náš prospěch. Hodně pozitivní je, že si zahrála celá lavička, dokonce jsem si chvíli zahrála se ségrou, za což jsem moc ráda. Všichni z toho můžeme mít dobrý pocit," řekla Kateřina Elhotová. Její sestra Karolína nastoupila v Eurolize teprve podruhé.

"Druhý poločas už byl kostrbatý, protože se na hřišti sešla sestava, která spolu v Eurolize nehraje. Ale jsem ráda, že si mohly zahrát i hráčky, které toho zatím tolik neodehrály," dodala Hejková.

Utkání 11. kola skupiny B Evropské ligy basketbalistek:

Wisla Krakov - ZVVZ USK Praha 57:78 (14:25, 26:46, 35:63)

Nejvíce bodů: Turnerová 16, Žurowská-Cegielská 12, Szottová-Hejmejová 10 - Dupreeová 16, Kateřina Elhotová a Petrovičová po 12, Hanušová 11. Fauly: 14:18. Trestné hody: 13/12 - 4/3. Trojky: 1:9. Doskoky: 24:42.

reklama