Hrdina Bauer září dál. V Lahti byl devátý na 15 km

Aktualizováno 8. 3. 2015 12:53
Týden po heroickém výkonu v maratonu na mistrovství světa doběhl lyžař Lukáš Bauer v Lahti devátý v závodu na 15 km klasicky a vybojoval nejlepší výsledek v této sezoně.
Lukáš Bauer.
Lukáš Bauer. | Foto: Reuters

Lahti - Týden po heroickém výkonu v maratonu na mistrovství světa doběhl lyžař Lukáš Bauer v Lahti devátý v závodu na 15 km klasicky a vybojoval nejlepší výsledek v této sezoně Světového poháru.

Poprvé v kariéře vyhrál jednadvacetiletý Ital Francesco De Fabiani, jehož maximem v elitním seriálu dosud bylo sedmé místo.

"Naprostá spokojenost. Zatím jsem stále přesvědčený, že to bylo moje poslední Lahti a být do desítky je super. Jsem rád, protože se mi tu většinou dařilo," řekl sedmatřicetiletý Bauer.

Mezi ženami na 10 kilometrů klasicky triumfovala už jistá držitelka velkého křišťálového glóbu Norka Marit Björgenová, která v sobotu vyhrála i sprint. Druhou v pořadí krajanku Heidi Wengovou porazila o více než 17 vteřin a připsala si 92. vítězství v závodech SP. Česká reprezentantka Eva Vrabcová-Nývltová obsadila 18. místo se ztrátou minuty a 50 vteřin na vítězku.

Český lyžař si odpočinul a opět zářil

Bauer si v týdnu užil doma na Božím Daru oslavy stříbrné medaile z klasické padesátky na šampionátu ve Falunu a ve Finsku dnes ukázal, že si dál drží dobrou formu. Navázal na sedmou příčku z patnáctky na MS, kde se běželo volnou technikou. Do elitní desítky ve Světovém poháru se dostal téměř přesně po roce.

Na lyže se v minulých dnech po úspěchu ve Falunu moc nedostal a sobotní trénink přímo v Lahti protrpěl. "Jezdilo se mi hrozně, dneska před závodem taky. Když jsem šel do startovní brány, měl jsem pocit, jako kdybych už měl po závodě. Motal jsem se, měl jsem pocit, že se mi podlamují nohy," přiznal.

V boji s únavou běžcům nepomohlo ani počasí. "Docela silně mrholilo, bylo mokro a tím, že jsme tady blízko vody, tak ani moc nemohli používat sůl. Takže bylo spoustu hlubokých míst, nejelo to. I servismani měli dost práce," popsal Bauer.

Bauer jej dvě kola s vítězem De Fabianim

Na nečekaného vítěze De Fabianiho, který byl před závodem v průběžném pořadí SP na 29. místě, ztratil Bauer 20 sekund. "Nevím, jestli bylo štěstí, nebo smůla, že jsem první dvě kola jel s Fabianim. On jel teda za mnou a já byl trošku překvapený, že mu nemůžu ujet. Ale jak je vidět podle závěrečných výsledků, on jel naprosto výborně a byť mi v cíli děkoval, že se za mnou vyvezl, tak je to jeho výsledek," dodal uznale.

Od třetího Fina Samiho Jauhojärviho dělilo českého lyžaře necelých 16 sekund. Na desátém místě 1,2 sekundy za Bauerem skončil vedoucí muž Světového poháru Martin Johnsrud Sundby, který sice prohrál i se svým nejbližším pronásledovatelem krajanem Petterem Northugem, přesto už v předstihu obhájil velký Křišťálový glóbus.

Body si připsal i třiadvacátý Martin Jakš. Bauer zakončí sezonu za týden padesátkou na legendárním Holmenkollenu.

SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko):

Muži - 15 km klasicky: 1. De Fabiani (It.) 34:51,2, 2. Poltoranin (Kaz.) -3,0, 3. Jauhojärvi (Fin.) -4,6, 4. Nyenget (Nor.) -6,5, 5. D. Cologna (Švýc.) -9,7, 6. Nöckler (It.) -13,0, 7. P. Northug -15,3, 8. Rönning (oba Nor.) -16,9, 9. Bauer (ČR) -20,3, 10. Johnsrud Sundby (Nor.) -21,5, ...23. Jakš (ČR) -1:01,7.

Průběžné pořadí SP (po 26 z 28 závodů): 1. Johnsrud Sundby 1244, 2. P. Northug 922, 3. D. Cologna 921, 4. Halfvarsson (Švéd.) 842, 5. Krogh (Nor.) 775, 6. Bělov (Rus.) 759, ...53. Jakš 109, 69. Bauer 78, 79. Kožíšek (ČR) 55.

Ženy - 10 km klasicky: 1. Björgenová 25:27,8, 2. Wengová (obě Nor.) -17,3, 3. Kallaová (Švéd.) -25,3, 4. Jacobsenová -32,6, 5. Johaugová (obě Nor.) -32,7, 6. Niskanenová (Fin.) -34,4, 7. Carlová (Něm.) -58,3, 8. Saarinenová (Fin.) -1:07,5, 9. Hagaová (Nor.) -1:10,3, 10. Rydqvistová (Švéd.) -1:23,0, ...18. Vrabcová-Nývltová (ČR) -1:49,7.

Průběžné pořadí SP (po 26 z 28 závodů): 1. Björgenová 1968, 2. Johaugová 1248, 3. Wengová 1181, 4. Östbergová 834, 5. Hagaová 696, 6. Fallaová (všechny Nor.) 545, ...18. Vrabcová-Nývltová 316, 58. Nováková (ČR) 79.