Hrozí vyloučení z her v Riu kvůlli dopingu i Keni?

11. 11. 2015 10:35
Keňští sportovci jsou podle člena vyšetřovací komise WADA Dicka Pounda pod drobnohledem, šéf keňského olympijského výboru Kipchoge Keino si myslí, že dokonce reálně hrozí vyloučení keňských altetů z olympiády v Riu. "Není to jen hrozba. Oni jsou opravdu přesvědčeni, že se u nás doping zametá pod koberec. Musíme rychle jednat. Naše vláda to bohužel nebere vážně," citovala dvojnásobného olympijského vítěze agentura Reuters.
Joyce Zakaryová (vpravo) letos dopingovým sítem neprošla.
Joyce Zakaryová (vpravo) letos dopingovým sítem neprošla. | Foto: Reuters

Nairobi - Vyloučení z účasti na olympijských hrách v Riu de Janeiro hrozí i keňských atletům, pokud tato africká země urychleně nezmění svůj přístup k boji s dopingem. Někdejší slavný běžec a současný předseda národního olympijského výboru Keni Kipchoge Keino to řekl agentuře Reuters.

V pondělí zveřejněná zpráva Světové antidopingové agentury o systematickém užívání zakázaných látek v ruské atletice obsahuje jen první část informací, které komise WADA ve svém vyšetřování shromáždila. Další hodlá zveřejnit do konce roku a šéf komise Kanaďan Dick Pound na pondělní tiskové konferenci v Ženevě naznačil, že další ostře sledovanou zemí je právě Keňa.

Keino, který byl v roce 1968 v Mexiku jedním z prvních keňských olympijských vítězů, to potvrdil. WADA podle něj vážně zvažuje, že navrhne zákaz startu atletům z této východoafrické země v Riu. "Není to jen hrozba. Oni jsou opravdu přesvědčeni, že se u nás doping zametá pod koberec. Musíme rychle jednat. Naše vláda to bohužel nebere vážně," citovala dvojnásobného olympijského vítěze agentura Reuters.

Keňští atleti byli letos na mistrovství světa v Pekingu nejúspěšnější výpravou se šestnácti medailemi včetně sedmi zlatých. Sbírali je nejen tradičně v bězích, ale i v hodu oštěpem. Během posledních tří let však mělo 35 keňských atletů pozitivní dopingový nález a podle německé televize ARD, jejíž zjištění současný dopingový skandál letos v srpnu odstartovalo, to byla jen špička ledovce.

Z 800 atletů, kteří měli podle tohoto zdroje podezřelé výsledky krevních testů, bylo 77 Keňanů. Hůře na to bylo právě jen Rusko. Osmnáct z 92 keňských medailí na vrcholných soutěžích v letech 2001 až 2012 tak mohlo být získáno s nedovolenou podporou. I v Keni se v souvislosti s utajovaným dopingem hovoří o korupci.

Keňský atletický svaz všechna podezření odmítá, tvrdí, že všechny případy prošetřuje a že například letos suspendoval dva zahraniční trenéry, jejichž svěřenci měli pozitivní test. Antidopingová agentura však považuje boj s dopingem v zemi za nedostatečný. Tamní agentura prý existuje jen na papíře a dvě atletky přistižené na MS v Pekingu dosud vůbec nebyly potrestány.

 

Právě se děje

Další zprávy