reklama

Hrozivé číslo: Podle WADA dopovala před šampionátem v Tegu až třetina atletů

Taťjana Černovová přišla kvůli dopingu o titul z MS v Tegu Taťjana Černovová přišla kvůli dopingu o titul z MS v Tegu autor: ČTK
Podle dlouho odkládané studie Světové antidopingové agentury WADA mohla před mistrovstvím světa 2011 v Tegu dopovat až třetina atletů. Většina pozitivních dopingových nálezů ale nebyla odhalena.

Paříž - Studie, kterou tento týden zveřejnil časopis Sports Medicine, vychází z anonymního dotazníku, jehož se zúčastnilo celkem 2168 atletů. Ti měli odpovědět na otázku, jestli v posledních 12 měsících před šampionátem porušili antidopingová pravidla.

Atletická federace IAAF prověřuje tři dopingové případy z MS Atletická federace IAAF prověřuje tři dopingové případy z MS Čtěte zde

Zatímco ohledně MS v Tegu odpovědělo kladně zhruba 30 procent sportovců, u souběžně zkoumaných Panarabských her z téhož roku to bylo dokonce 45 procent dotazovaných.

"Je to jen odhad, ale docela přesný, podle mne v řádu deseti procent ve srovnání s tehdejší realitou," komentoval výzkum nizozemský vědec Olivier de Hon, který se zkoumáním dopingu zabývá. Zároveň věří, že nyní je doping díky modernějším metodám odhalování mnohem méně rozšířený než před šesti lety.

reklama