reklama

Hrozivou K2 zdolal, teď Uher málem zemřel na Gerlachu

Transport horolezce k vrtulníku letecké záchranné služby. Transport horolezce k vrtulníku letecké záchranné služby. autor: Horská záchranná služba
Libor Uher, 2. Čech na K2, spadl z Gerlachovského štítu

Poprad - Český horolezec  Libor Uher se loni koncem července nesmazatelně zapsal do dějin horolezectví, když teprve jako druhý Čech zdolal nejtěžší osmitisícovku světa - K2.

Po návratu se věnoval kromě své práce automechanika ve Frýdku-Místku také outdoorovým dobrodružným závodům "Adventure Race".

Vyvázl ze všech riskantních situací, v sobotui však tolik štěstí neměl.

Zkušený lezec vedl tři nováčky coby instruktor na nejvyšší horu Slovenska, Gerlachovský štít (2655 m.n.m.). Výstup se podařil, sestup probíhal z velké části rovněž bez problémů. Až na posledním úseku Batizovské próby zradil  Čechy  materiál.

Uher se vracel pro zaseklé lano, to však v jeho spodní části přesekl valící se kámen.  Horolezec padal 20 metrů dolů. Naštěstí se zastavil na sněhovém poli, čemuž vděčí za svůj život. Nebýt toho, následky mohly být tragické.

Vzhledem ke špatným podmínkám se dostala letecká záchranná služba pouze k  Batizovskému plesu. Pod Batizovskou próbu se proto vydali členové horské záchranné služby a zraněného po ošetření přetransportovali k vrtulníku.

Český dobrodruh byl po setmění převezen do popradské nemocnice se zlomenou pravou nohou a osmi zlomenými žebry a čekal na převoz do olomoucké fakultní nemocnice.

reklama