Hudec emigroval na plachetnici. Dnes vyhrál sjezd SP

4. 2. 2012 15:04
Syn českých emigrantů vyhrál sjezd SP.
Sjezdař Jan Hudec
Sjezdař Jan Hudec | Foto: Reuters

Chamonix - Bylo mu jen deset měsíců, když s ním rodiče emigrovali z tehdejšího Ćeskoslovenska. Jan Hudec ale závodí za Kanadu. A pod její vlajkou dnes vyhrál sjezd SP v Chamonix.

Hudcovi odjeli na dovolenou do Jugoslávie, ovšem s plánem nevrátit se zpátky. Na plachetnici se dostali až k italskému pobřeží. Odtud do Německa a pak do Kanady.

O lyžování čtěte více:

Lyžařské geny po rodičích syn Jan zdědil, dramatické okolnosti spojené s útěkem rodiny za lepším životem se možná obtiskly do jeho schopnosti riskovat. Na sjezdovce v Chamonix mu to přineslo výhru, první v SP od roku 2007.

Rodák ze Šumperka zazářil už na MS 2007

Hudec v únoru 2007 překvapivě získal v Aare stříbro na MS a v následující sezoně triumfoval ve sjezdu SP na domácí trati v Lake Louise. Pak se ale rodák ze Šumperka potýkal se zdravotními problémy a vypadl z elitní společnosti. V Chamonix na sebe už v pátek upozornil šestým místem, což byl jeho nejlepší výsledek za poslední čtyři roky.

Hudec si pochvaloval, že měl skvěle připravené lyže. "Už v pátek jsem tady byl hodně rychlý, ale v poslední zatáčce jsem měl problémy a při minimálních rozdílech z toho bylo až šesté místo. Dnes všechno vyšlo perfektně. Také jsem měl lepší číslo než v prvním závodě," řekl vítěz.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Chamonix (Francie):

Muži - sjezd: 1. Hudec (Kan.) 2:03,25, 2. Baumann (Rak.) -0,53, 3. Guay (Kan.) -0,63, 4. Feuz (Švýc.) -0,75, 5. Thomsen (Kan.) -1,03, 6. Kröll (Rak.) -1,08, 7. Cuche (Švýc.) -1,11, 8. Miller (USA) -1,19, 9. Clarey (Fr.) -1,24, 10. Šporn (Slovin.) -1,28,...56. Krýzl (ČR) -6,19.

Průběžné pořadí sjezdu (po 8 z 11 závodů): 1. Cuche 473, 2. Kröll 437, 3. Feuz 368, 4. Miller 333, 5. Baumann 318, 6. Guay 310.

Průběžné pořadí SP (po 26 ze 43 závodů): 1. Kostelič (Chorv.) 905, 2. Hirscher (Rak.) 825, 3. Feuz 733, 4. Cuche 639, 5. Svindal (Nor.) 581, 6. Ligety (USA) 578,...66. Krýzl 65, 110. Trejbal (ČR) 15.