reklama

Ital šokoval: Doping nezastavíme, povolme ho!

Floyd Landis. Floyd Landis. autor: Reuters
S Italem Torrim souhlasí také Floyd Landis.

Praha - Svět cyklistiky se otřásá v základech. Sotva odezněly hromy způsobené dopingem trojnásobného vítěze Tour de France Alberta Contadora, přišel další šok.

Způsobil ho italský antidopingový vyšetřovatel Ettore Torri. Podle zkušeností osmasedmdesátiletého muže je doping v cyklistice tolik rozšířený, že dopují prakticky všichni. Ještě větší pozdvižení ale způsobil Torriho návrh, jak dopingu čelit. Nebo spíše nečelit. Ital by totiž zakázané látky nejraději povolil. 

„Čím déle se touto problematikou zabývám, tím víc žasnu, jak moc je doping rozšířený. A myslím, že nelze vymýtit. Existují nové a nové látky, na které neexistují testy," poznamenal Torri pro agenturu AP.

Vědci: Contador si při dopingu mohl pomáhat transfúzí
Šampion Contador dopoval. Jeho alibi je vratké
Cyklisté hájí Contadora. Doping? Celé je to nafouklé

Podle jeho názoru není fér potrestat vždy jen jednoho hříšníka ze sta. Alternativou by tak bylo legalizovat doping, ale pouze v případě, že to neohrozí zdraví cyklistů.

Italovo svědectví o rozšířenosti dopingu navíc potvrdil na konferenci v Austrálii americkýcyklista Floyd Landis. Sportovec, který kvůli dopingu přišel o titul z Tour de France v roce 2006, uvedl, že více cyklistů by mělo být upřímných a mluvit o dopingu.

Šampaňské, úsměvy a pohoda. Takový byl závěr Tour de France Šampaňské, úsměvy a pohoda. Takový byl závěr Tour de France Prohlédněte zde

Torriho tvrzení se však setkalo také s ostrou kritikou jiných funkcionářů. "Proč neukáže jmenné seznamy těch hříšníků? Je zkrátka povrchní tvrdit, že všichni dopují, tohle jen poškozuje náš sport. My proti dopingu bojujeme, musí ale dojít k celkové změně smýšlení," prohlásil šéf italského cyklistického svazu Renato di Rocco.

„Nejsem jediný, kdo to tvrdí. V poslední době mi všichni cyklisté, které jsem vyslýchal, říkali že každý dopuje," kontroval Torri.

 

reklama