reklama

Italské eso Pianeta: porazil rakovinu, chce složit i Klička

Vážení Vladimira Klička a Franceska Pianety Vážení Vladimira Klička a Franceska Pianety autor: Reuters
Ukrajinského obra Vladimira Klička čeká dnes večer další obhajoba pěti titulů mistra světa v těžké váze proti neznámému Němci s italskými kořeny Francesku Pianetovi.

Mannheim – Dnes večer se pozornost boxerského světa obrátí do německého Mannheimu. Nejlepší těžká váha současnosti a šampión WBA (super), WBO, IBF, IBO a Ring Magazine Vladimir Kličko se postaví dalšímu vyzývateli - relativně neznámému Němci s italskými kořeny Francesku Pianetovi.

Píše se rok 2010 a Francesco Pianeta má zcela jiné myšlenky, než na to, jak skolit soupeře v ringu. Není mu dobře a proto navštěvuje lékaře. Po několika vyšetření přichází krutá diagnóza: rakovina varlat!

Nejtěžší bylo říct o rakovině rodičům

„Byl to nejtěžší okamžik mého života, ale ještě těžší bylo to později říct rodině, před kterou jsem vše dlouho tajil. Na chvíli, kdy jsem to řekl matce, nikdy nezapomenu,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro deníky Aktuálně.cz a Profiboxing.cz nyní osmadvacetiletý muž.

Kromě nemoci se navíc musel vypořádat i s lidmi ve svém okolí, které vyvrcholili přestupem ze stáje Sauerland Event do SES Boxing. „O tom bych nerad veřejně mluvil, každopádně je to pro mě zkušenost rozpoznat, komu mohu věřit a komu nikoliv,“ pronesl Pianeta, který přitom ještě před třemi lety mluvil o kouči stále ještě nejsilnější německé stáje Ulli Wegnerovi jako o své druhém otci.

Pianeta ví, jak na Klička

Nyní už pod vedením Dirka Dzemského hodlá zaskočit téměř devět let neporaženého ukrajinského světového šampióna WBA (super), WBO, IBF, IBO a Ring Magazine. „Vím, jak na něj, ale taktiku si nechám zatím pro sebe,“ nehodlá odkrýt karty obdivovatel George Foremana a Lance Armstronga.

„Toho ale jen za jeho úspěšný boj s rakovinou, jeho kniha mi hodně pomohla, nyní se ale od něj distancuji,“ připomíná dopingový stín kdysi opěvovaného cyklisty muž, který touží získat tituly i pro svého synka, který příští týden oslaví sedmé narozeniny. „Tati, těch pět pásů bude mých?“ zeptal se malý Luciano ve středu na tiskové konferenci otce, který se na něj pousmál a pokýval hlavou.

Zatímco se Kličko připravoval podle svých zvyklostí v podhůří Alp v malebném hotelu Stanglwirt, Pianeta se svým týmem zamířil na pobřeží Baltského moře, aby zde po vzoru filmového Rockyho trénoval na plážovém písku. S legendárním boxerem jej kromě přezdívky některých médií „Italský hřebec“ a kořenů na Apeninském poloostrově pojí ještě dva faktory.

Kličko loni vyhodil Pianetu z tréninkového tábora

Je levák a touží ohromit svět tím, že zdolá vysokého favorita! Je jasné, že na rozdíl od postavy ztvárněné hercem Sylvestrem Stallonem to bude muset dokázat napoprvé. „Pro mě je to životní šance, dám do toho všechno,“ opakuje stále dokola bijec, který loni připravoval šampióna na levorukého Američana Tonyho Thompsona.

Po týdnu jej ale Kličko poslal domů. Důvod? Podle zákulisních informací proto, že byl příliš dravý, příliš se chtěl se s mladším z bratrské ukrajinské dvojice prát. A to Kličkovi i s ohledem na styl amerického veterána nevyhovovalo. „Když jsme spolu spárovali, viděl jsem na něm obrovskou chuť, přišlo mi, že ten chlapec nezná slovo strach,“ přiznal ostatně tyto zvěsti i sám „Dr. Steelhammer“.

Podle bookmakerů je Pianeta bez šance

Tomu navíc v pátek váha ukázala v kariéře rekordních 114 kilogramů, Pianetovi pak o pět kilo méně, italský Němec se navíc pochlubil nejlepší muskulaturou v kariéře!

Pokud se všechny tyto niance a informace potvrdí, mohou se fanoušci těžké váhy těšit v sobotní noci na parádní boxerské představení. Není tajemstvím, že jasným favoritem je ukrajinský obhájce, na jehož triumf se vlastně ani nevyplatí plýtvat penězi a sázet (1,1 ku 1, Pianeta má kurz 13 ku 1). U supertíhy však více jak u jiných vah platí stará pravda, že rozhodnout může jeden úder.

A i podzimní zápas Vladimira s obrovitým Polákem Mariuszem Wachem dokázal, že jeho brada je zranitelná. Na druhou stranu, Kličko od porážek se Sandersem a Brewsterem dospěl a i následnou zatěžkávající zkoušku s bombarďákem Samem Peterem dokázal zvládnout, ač od něj inkasoval hodně ostré údery.

Naváže Pianeta na senzace minulosti?

Přesto Pianeta, jeho stáj SES Boxing a třeba i parťák Lukáš Konečný věří, že může favorita zaskočit a napodobit tak senzační triumfy Jamese Douglase nad Mikem Tysonem či Olivera McCalla nad Lennoxem Lewisem.

„Rakovina byla těžším soupeřem než Vladimir Kličko!“ Toť heslo italského rodáka, který ovšem od šesti let žije v Německu. Potvrdí se dnes krátce před půlnocí v ringu mannheimské SAP Arény?

reklama