reklama

Jak za Soukalovou do Finska? Za půlku MS zaplatíte 12 tisíc

Kdo se vydá z Čech na biatlon až do Finska? Kdo se vydá z Čech na biatlon až do Finska? autor: CPA Eduard Erben
Vrchol biatlonové sezony se rychle blíží, už za dva týdny se celá špička stále oblíbenějšího zimního sportu sejde ve finském Kontiolahti.

Praha - Vrchol biatlonové sezony se rychle blíží, už příští čtvrtek se celá špička stále oblíbenějšího zimního sportu sejde ve finském Kontiolahti. Na nohou v období světového šampionátu ale rozhodně nebude pouze země tisíce jezer, další etapa biatlonové horečky znovu udeří i v České republice.

A mnozí tuzemští fanoušci, namlsaní z nedávného SP v Novém Městě, jistě budou zvažovat výlet do Kontiolahti za dramatickými boji o medaile, v nichž, jak doufají, budou hrát jednu z hlavních rolí Češi v čele s Veronikou Vítkovou, Ondřejem Moravcem, Michalem Šlesingrem či Gabrielou Soukalovou. Chcete vědět vše potřebné o výletu za špičkovým biatlonem? Tak čtěte.

Fanoušci z Jilemnice jedou dodávkou

Ve Finsku nebude chybět třeba parta fanoušků z Jilemnice. Nadšenci, kteří objíždějí už léta světové biatlonové akce, už mají cestu naplánovanou. Pojedou v sedmi lidech dodávkou.

"Ubytování jsme si zamluvili prostřednictvím oficiálních stránek šampionátu. Je tam spoustu nabídek, a jak to sleduju, pořád tam přibývají. Už jsme i zaplatili, ale zatím nám nedorazilo potvrzení a pořadatelé nám neodpovídají na maily. Doufám, že to nebude nějaká komplikace," řekl serveru Aktuálně.cz jeden z fanoušků Jan Lukeš.

Doprava do Kontiolahti vyjde partu sedmi lidí zhruba na 30 tisíc korun. "Pojedeme přes Polsko a pobaltské republiky. V Tallinu nasedneme na trajekt do Helsinek a z nich pojedeme do města Joensuu. Ubytování máme ve srubu asi 50 kilometrů od Kontiolahti, každý den budeme dojíždět," vysvětlil Lukeš, s nímž na biatlonové tripy pravidelně vyráží i otec Veroniky Vítkové.

Ve Finsku budou čeští fanoušci od 11. do 15. března a ubytování je bude stát zhruba 650 euro za všechny čtyři noci. "Celkem počítám s náklady na jednotlivce kolem 12 tisíc korun," dodal příznivec české reprezentace.

Český svaz biatlonu žádné zájezdy na světový šampionát nepořádá. "Nic takového nezajišťujeme, nemáme na to kapacity. Fanoušci se musí obrátit přímo na organizátory světového šampionátu," informovala Eva Skalníková, která je generálním sekretářem svazu.

Zpáteční letenka za tři tisíce korun

Nejjednodušším způsobem dopravy je let. Než se ale pustíme do zkoumání cen letenek, řekněme si, kde se vlastně tohle biatlonové středisko nachází.

Kontiolahti je malá obec ve finské provincii Severní Karélie. Leží na břehu jezera Höytiäinen přibližně dvacet kilometrů severně od většího města Joensuu. Kontiolahti se rozkládá na celkové ploše 1029,82 km², přibližně 230 km² zaujímají vodní plochy. V roce 2013 zde žilo přes 14 tisíc obyvatel.

Jak je z tohoto popisu zřejmé, do Kontiolahti se rozhodně nedostanete přímým leteckým spojem. Z Prahy se letí do Helsinek a odtud nejlépe vlakem do již zmíněného města Joensuu. Z něj už budou pořadateli MS vypravovány autobusy, které fanoušky dopraví přímo ke stadionu.

Ale pojďme k letenkám. Jedny z nejvýhodnějších cen se dají najít u společnosti Norwegian. Do Helsinek a zpět se dá letět dohromady za 105 euro, tedy za téměř 3 tisíce korun. Levnější letenky společnost nabízí při odletu 4. března, tedy den před zahájením šampionátu, o něco dražší jsou při odletu kolem 9. března.

Čtyřhodinová cesta vlakem z Helsinek

Z helsinského letiště se po příletu musíte dostat do centra finského hlavního města. Využít lze linku 615 Airport Bus, v nočních hodinách jde o linku číslo 620. Ta vás během půl hodiny dopraví na autobusové stanoviště přímo sousedící s vlakovým nádražím, a to za 5,60 euro. Z Helsinek je pak třeba nasednout na již zmíněný vlak do Joensuu.

Vlak jede z Helsinek do města vzdáleného 15 kilometrů od Kontiolahti něco přes čtyři hodiny, za zpáteční jízdenku zaplatíte 1400 až 1800 korun. Jakmile se ale dostanete do Joensuu, máte vyhráno.

Najít ubytování v tomto hlavním městě provincie Severní Karélie, v němž žije zhruba 75 tisíc obyvatel, není žádný problém. K dispozici jsou hotely, hostely, apartmány i chatky. Nocleh pro jednoho se dá sehnat třeba už za 50 euro za noc, v případě delšího pobytu lze očekávat příjemné slevy.

Na vstupenky je nutná registrace

Ještě než fanoušci vyrazí na biatlonový trip, měli by si samozřejmě zajistit vstupenky na světový šampionát. Ty se dají sehnat na tomto portálu, přičemž nutná je registrace. Lístky na biatlon se pak dají jednoduše vytisknout a použít.

Co se týče ceny vstupenek, liší se podle sektorů. Lístek na celý šampionát se dá pořídit za 175 euro, tedy nějakých 4900 korun. Na první či druhou polovinu mistrovství pak cca za 2300 korun.

Náklady na výlet do Kontiolahti (pro jednotlivce na polovinu MS):

Náklady Cena Poznámka
Zpáteční letenka 3000 Praha - Helsinki
Vlak, zpáteční 1600 Helsinki - Joensuu
Ubytování 5400 pokoj pro jednoho na 4 noci, při více osobách sleva
Vstupenky 2300 na polovinu šampionátu
Celkem 12 300 Přibližná cena

Více informací o všem, co se týká světového šampionátu v Kontiolahti, lze nalézt na oficiálních stránkách MS www.kontiolahtibiathlon.com. Pro představu ještě přikládáme kompletní sportovní program biatlonového svátku.

Program MS v biatlonu v Kontiolahti (všechny časy jsou místní, ve Finsku je oproti našemu času o hodinu víc):

5. března
18:15 Smíšená štafeta
7. března
14:00 Sprint mužů na 10 km
17:30 Sprint žen na 7,5 km
8. března
14:15 Stíhací závod mužů na 12,5 km
17:00 Stíhací závod žen na 10 km
11. března
18:15 Vytrvalostní závod žen na 15 km
12. března
18:15 Vytrvalostní závod žen na 20 km
13. března
18:15 Ženská štafeta na 4×6 km
14. března
17:30 Mužská štafeta na 4×7,5 km
15. března
14:30 Závod žen s hromadným startem na 12,5 km
17:15 Závod mužů s hromadným startem na 15 km

reklama