reklama

Jako Kličkové? Wilder a Scott 'bratra' sestřelit chtějí

Deontay Wilder (vlevo) a Malik Scott na vážení bavili sebe i fanoušky. Deontay Wilder (vlevo) a Malik Scott na vážení bavili sebe i fanoušky. autor: Showtime Boxing/Tom Casino
Preview na souboje těžkých vah, které netrpělivě očekávají fanoušci, experti, ale také další boxeři. A možná i sám Vladimir Kličko.

BajamonTěžkou váhu čeká po delší odmlce další hodně zajímavý víkend, který ji může notně rozhýbat. Fanoušci se mohou těšit na dva souboje, ve kterých se krátce po sobě v noci na neděli střetnou dva muži s těmi nejvyššími ambicemi – Tomasz Adamek a Deontay Wilder.

Prvně jmenovaný už tentokrát nedostal „rýmičku“ a „kašílek“ tři dny před zápasem a napodruhé se již proti Ukrajinci Vlačeslavu Glazkovovi do ringu v americkém městě se symbolickým názvem „Betlém“ postaví. Proč symbolickým?

Adamek touží po druhém z bratří Kličků

Sedmatřicetiletý ex-mistr světa dvou váhových divizí totiž stále sní svůj sen o tom, že by se po Chrisi Byrdovi, Rossu Purittym, Samu Peterovi a Coriem Sandersovi stal teprve pátým bijcem historie, který se utká s oběma sourozenci Kličkovými.

„Měl jsem skvělý tréninkový kemp, cítím se dobře, jsem zdravý a věřím, že s Glazkovem předvede fanouškům pěkný duel. Můj sen zůstává pořád stejný – být mistrem světa,“ řekl v tomto týdnu americkým novinářům muž, který je již nyní v Polsku boxerskou legendou. Co na tom, že poslední léta už trvale žije v New Jersey.

Co ke svému snu musí tenhle skvěle technicky a takticky vybavený bijec ještě dokázat. Předně porazit v noci na neděli devětadvacetiletého Glazkova. Vicemistr světa z amatérského ringu, který je zároveň jeho stájovým kolegou, by dle odborníků i fanoušků neměl být těžkým soustem.

Glazkov by neměl dělat polské legendě problémy

Kdysi byl sice Glazkov brán za velký talent, jeho poslední výkony ale měly sestupnou tendenci a Adamek by měl díky své chytrosti v souboji o Severoamerického šampióna IBF jasně dominovat.

Další krok už ale tak snadno nevypadá. Pokud zvítězí, budou na něj čekat dvě výzvy – buďto neporažený Bulhar Kubrat Pulev, který kvůli čekání na výsledek z Betléma odkládá termín aukce na souboj s mistrem Evropy Dereckem Chisorou, nebo vítěz americké války Amir Mansour – Steve Cunningham, kde je výrazně favorizován prvně jmenovaný.

Pokud by toto vše zvládl, do konce roku by mohl být právě Adamek dalším soupeřem hvězdného Ukrajince Vladimira Klička. A ač je polský „Horal“ v boxerském světě velmi oblíbený, málokdo tomuto scénáři věří...

Wilder se postaví první velké výzvě. Svému příteli

Daleko větší šance na souboj dávají za velkou louží obrovitému Deontayi Wilderovi. Tenhle knockoutér, který všech svých 30 duelů dosud vyhrál před limitem má před sebou dle mnohých první velkou překážku kariéry – na supertíhu skvěle rychlostně a technicky vybaveného krajana Malika Scotta.

Bohužel, i zde je ve vzduchu jeden velký otazník. Wilder se Scottem jsou velcí kamarádi, několikrát spolu v posledních letech trénovali, sami sebe navzájem se nazývají „bratrem“. Skeptici proto na tento duel pohlížejí tak, že Scott se „obětuje“ pro další kariéru svého kamaráda, tak jak to zažil box například před více jak dvaašedesáti lety v duelu Rockyho Marciana a Joea Louise.

V něm druhý jmenovaný – končící to legenda tohoto sportu – de facto předala své panovnické žezlo právě Marcianovi, který později zakončil kariéru jako jediný neporažený mistr světa těžké váhy historie. O jejich utajené schůzce před zápasem se již dnes vypráví nejedna historka.

Oba slibují, že půjde v ringu přátelství stranou

„Navzájem se milujeme a je jasné, že jeden tomu druhému nyní zastaví šanci na titul mistra světa, ale já jsem ušel hodně dlouhou cestu až sem a chci ji využít, chci prodat všechno, co jsme se naučil, dát do toho vše, co jsem obětoval,“ odráží podobné názory třiatřicetiletý Scott, který loni v létě prohrál sporně v Anglii s Dereckem Chisorou.

„ Deontay je velký kluk, ale má nějaké slabiny a těch hodláme využít v můj prospěch. Mám plán, jak na něj,“ dodal bijec, který na předzápasové vážení s papírovým svačinovým sáčkem na hlavě, kde byl nápis zvoucí na velkou šou. A o pět let mladší Wilder s ním souhlasil. „ S nikým bych v ringu nestál méně rád, než s Malikem, který je něco jako můj bratr,“ pronesl nejprve umírněný „Bronzový Bombarďák“.

A poté dodal: „ Naše přátelství půjde v sobotu ráno stranou. Hodně lidí poukazuje na moje slabiny a já myslím, že Malik je přesně ten typ boxera, který je může prověřit. Fanoušci se mohou těšit na parádní show, po které ale bude poražený vítěze nadále podporovat. Nevadí mi bojovat mimo státy, chci cestovat po celém světě, stejně jako to dělali Ali a další velikáni, moc se na zápas tady těším!“

Vítěz sobotní noci by se mohl dočkat souboje o titul

Tak, či onak, je jasné, že i kdyby se duel v portorickém Bajamonu změnil ve frašku, skutečně velké výzvě se případně Wilder prostě jednou nevyhne. Jak manažer Golden Boy Promotions, kam bronzový medailista z olympiády v Pekingu patří, Richard Schäfer prohlásil, vítěz tohoto zápasu bude dalším vyzývatelem nového mistra světa těžké váhy prestižní organizace WBC.

O titul uvolněný Vitalijem Kličkem si to totiž 10. května rozdají rváči Bermane Stiverne a Chris Arreola a je jisté, že ti by nějakým přehnaným sentimentem vůči Wilderovi rozhodně neoplývali.

reklama