Jakš byl na závěr sezony osmnáctý ve volné padesátce v Oslu

14. 3. 2015 16:58
Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil v závěrečném podniku sezony Světového poháru na 50 km volně 18. místo.
Martin Jakš.

Oslo - Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil v závěrečném podniku sezony Světového poháru na 50 km volně 18. místo. Pro první vítězství v individuálním závodě v kariéře si v Oslu dojel Nor Sjur Röthe, který ve fotofiniši porazil Daria Colognu ze Švýcarska.

Jakš se sice v úvodu závodu držel v popředí, po první výměně lyží se však pořadím propadl a nakonec do cíle dorazil s dvouminutovou ztrátou na Rötheho. Druhý český reprezentant na startu a stříbrný medailista z klasické padesátky na letošním mistrovství světa Lukáš Bauer skončil s devítiminutovým mankem na 45. příčce.

Röthe se na závěr sezony dočkal největšího úspěchu v kariéře. Jeho dosavadním maximem v seriálu bylo dva roky staré druhé místo z klasické patnáctky v Canmore. Na kontě má šestadvacetiletý Nor také tři vítězství ve štafetě.

Za Röthem a Colognou doběhl na třetí pozici domácí Martin Johnsrud Sundby, který zaostal o pouhé čtyři desetiny. Minimální ztrátu sedmi desetin měl také čtvrtý Sergej Dolidovič z Běloruska.

SP v běhu na lyžích v Oslu:

Muži - 50 km volně:

1. Röthe (Nor.) 1:54:44,9, 2. Cologna (Švýc.) stejný čas, 3. Sundby (Nor.) -0,5, 4. Dolidovič (Běl.) -0,8, 5. Hellner (Švéd.) -1,2, 6. Holund (Nor.) -2,6, 7. Glavackich -9,5, 8. Larkov (oba Rus.) -16,1, 9. Dyrhaug (Nor.) -23,1, 10. Duvillard (Fr.) -25,4, ...18. Jakš -2:02,8, 45. Bauer (oba ČR) -9:01,3.

Konečné pořadí SP distančních závodů (po 16 závodech): 1. Cologna 797 b., 2. Sundby 696, 3. Bělov (Rus.) 447, ...34. Jakš 127, 42. Bauer 78.

Konečné pořadí SP (po 28 závodech): 1. Sundby 1364, 2. Cologna 1059, 3. Northug 961, 4. Krogh (oba Nor.) 870, 5. Halfvarsson (Švéd.) 842, 6. Bělov 779, ...50. Jakš 128, 71. Bauer 78, 83. Kožíšek (ČR) 55.