reklama

Janda chce u skoků zůstat tak dlouho, dokud ho někdo nezastřelí

Jakub Janda Jakub Janda autor: Reuters
Sedmatřicetiletý skokan na lyžích Jakub Janda má za sebou nejhorší sezonu kariéry, nicméně podobně jako Japonec Noriaki Kasai se ještě nechystá odejít do sportovního důchodu. "U skoků zůstanu tak dlouho, dokud mě někdo nezastřelí," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Praha - Skokan na lyžích Jakub Janda před dvěma lety uvažoval o ukončení své sportovní kariéry a loňskou sezonu považuje za jednu z nejhorších v celém svém životě. Přesto po letošní letní přípravě je zase plný chuti dokázat, že ani ve svých 37 letech do "starého železa“ ještě nepatří.

"Do nové sezony vstupuji s dobrým pocitem, ale teprve první závody Světového poháru mně prozradí, do které desítky startujících patřím,“ usmíval se v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Jaké bylo vaše léto v porovnání s předchozími roky?

Velice náročné, často toho bylo na mě dost. S přibývajícím věkem se totiž hůře regeneruje, jsem víc unavený, občas leccos bolí, ale pořád mně to baví. A zřejmě je hodně důležité, že se cítím na osmnáct.

Kdo vám nejvíc pomáhá?

Celý tým lidí, kteří mě udržují v dobrém zdravotním stavu, tedy hlavně lékař a fyzioterapeut. Ekonomicky pak Dukla, bez které bych už dávno neskákal. Mám také několik osobních sponzorů. A svým způsobem psychicky mě inspiruje skutečnost, že Japonec Kasai je i ve 43 letech ve výborné kondici a skvělé formě. Prý chce skákat do padesáti, což já asi nedokážu, ale nikdy se nemá říkat nikdy.

Na původní myšlenku o ukončení sportovní kariéry jste tedy už zapomněl?

Lze to tak říci. Nejprve jsem chtěl víc času věnovat rodině, ale pak v mém životě nastaly změny a teď pro změnu říkám, že u skoků zůstanu tak dlouho, dokud mě někdo nezastřelí.

Reprezentační tým má od léta dvě skupiny. Do které patříte a jak vám tato změna vyhovuje?

V první skupině je Koudelka a několik mladíků. Já patřím například s Maturou a Hlavou mezi „stařešiny.“ Toto rozdělení považuji za dobrý nápad, máme k sobě v mnoha směrech přece jen trochu blíž.

Jaká byla náplň vaší letní přípravy?

Především každá skupina trénovala odděleně. V naší partě jsme se zaměřili především na zlepšení techniky skoků. Já se vrátil k té někdejší, která mně plně vyhovovala. Používal jsem i kratší lyže a změnil se střih kombinéz, což mně také pomohlo. Jsem tedy v pohodě a před startem nové sezony netajím dobrý pocit. Teprve zima však ukáže, že jsem se v létě vydal správnou cestou.

Kde všude jste trénovali?

V Liberci a ve Frenštátě, ale také v Německu, Rakousku a Polsku. Máme za sebou i několik závodů v letní Grand Prix a v Kontinentálním poháru. Něco mě napověděly, což mě posiluje.

Kdy vás čekají první závody?

Mistrovství světa je v letošní sezoně pouze v letech, takže největší pozornost bude soustředěna na tradiční Turné čtyř můstků a na závody Světového poháru. Ten první je na programu ve dnech 20. - 22. listopadu a pak jich bude ještě kolen pětadvaceti, což znamená, že na můstcích budeme každý týden.

A pokud jde o vás, tak s jakými představami?

S těmi nejvyššími. Potěší mě vyrovnané a kvalitní skoky na celkově vysoké úrovni. A ještě jednou se musím vrátit ke Kasaiovi. Když ho vidím, tak si říkám, že není nic nemožného.

reklama