reklama

Tvrdý trest! Powell dostal za doping 18 měsíců

Asafa Powell Asafa Powell autor: Reuters
Bývalý světový rekordman v běhu na 100 metrů Asafa Powell z Jamajky dostal za doping distanc na 18 měsíců.

Kingston - Bývalý světový rekordman v běhu na 100 metrů Asafa Powell z Jamajky dostal za doping distanc na 18 měsíců.

Suspendace jednatřicetiletému atletovi vyprší letos 20. prosince, neboť byl potrestán zpětně od 21. června minulého roku, kdy na domácím šampionátu odevzdal vzorek obsahující nedovolený stimulant oxilofrin.

Powell vynesení verdiktu přítomen nebyl. Jeho právní zástupce Kwame Gordon oznámil, že je z délky trestu zklamaný, a uvedl, že se jeho klient odvolá ke sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne.

Bývalý mistr světa a olympijský vítěz ze štafet Powell se hájil stejně jako jeho reprezentační kolegyně a tréninková partnerka Sherone Simpsonová tím, že zakázanou látku obsahoval výživový doplněk Epiphany D1, který jim poskytl kanadský masér a kondiční poradce Christopher Xuereb. Olympijská šampionka Simpsonová dostala stejný osmnáctiměsíční distanc v úterý.

Powellovi právníci předložili výsledky tří různých laboratorních testů, z nichž vyplývá, že Epiphany D1 skutečně obsahoval oxilofrin. Slavný atlet během lednového projednávání svého případu vypověděl, že neoznámil užívání několika výživových doplňků, neboť si nepamatoval jejich názvy.

Powell má ve sbírce pět medailí z velkých akcí, z individuálních běhů na 100 m má dva bronzy z MS. Světový rekord na nejkratším sprintu vylepšil v roce 2007 až na 9,74, poté už historické tabulky přepisoval pouze jiný Jamajčan Usain Bolt. Se svým pozdějším osobním rekordem 9,72 je Powell po krajanech Boltovi, Yohanu Blakeovi a Američanovi Tysonu Gayovi čtvrtým nejrychlejším mužem všech dob.

Kromě Powella a Simpsonové byla tento týden potrestána také diskařka Allison Randallová, jamajská rekordmanka s osobním maximem 61,21 metru. Ta dostala dvouletý distanc za diuretikum hydrochlorothiazid.

reklama