Jansta: Pelta hledá klub pro Strahov. Ale Spartu nevlastní

Luděk Mádl Luděk Mádl, Luboš Kreč
3. 2. 2014 9:00
Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, nejásá nad Olympijským parkem na Letné, zato bojuje za miliardovou investici na Strahově
Tři miliardy budou na Strahov stačit, pane prezidente... A ty letenky do Soči si vyzvedněte u Kejvala,
Tři miliardy budou na Strahov stačit, pane prezidente... A ty letenky do Soči si vyzvedněte u Kejvala, | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Národní stadion na Strahově? Miroslav Jansta, předseda České unie sportu (ex-ČSTV), mu říká Národní olympijské centrum. A navzdory pochybám veřejnosti je přesvědčen, že by se tenhle projekt českému sportu vyplatil.

V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz hovoří také o kontroverzním projektu Olympijského parku na Letné. A o tom, proč na olympiádu do Soči pozval Jana Fischera.

Jakási zmenšenina her v Soči se v podobě Olympijského parku chystá na pražské Letné. A to za 80 milionů korun, částečně plynoucích ze státní kasy. Vše zaštiťuje Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. Není to marnotratnost?

"Zprvu jsem přemýšlel podobně. Nechci komentovat tu částku, na kterou byla rozpočtovaná, nicméně ta akce sama o sobě je správná. Využívá se velké mezinárodní události k medializaci sportu a propagaci olympismu mezi dětmi, představí jim sporty, které si budou moci i samy vyzkoušet. Lidé si myslí, že těch 80 milionů se sebralo sportovcům, že by mohly jít třeba na mládež. Ale není to tak. Olympijský výbor ty peníze získal účelově na Letnou, a ne k volnému použití. Jinak by ty peníze šly kamkoliv jinam mimo sport."

Na mnohé působí jak červený hadr na býka informace, že případné zasněžování Olympijského parku zajišťuje Kateřina Neumannová. S ní si veřejnost spojuje lyžařské MS 2009 v Liberci, kde se podařilo utopit 2 miliardy z veřejných rozpočtů a ještě zbyly dluhy. Nyní je Neumannová opět na scéně, jde o šťastné spojení?

"Jako sportovkyně si Kateřiny velmi vážím, mrzí mě, že se tehdy do toho Liberce nechala vmanipulovat. Liberec je tu jako memento nejdražšího MS, stejně jako vysočanská aréna mementem nejdražší haly. Ale v Olympijském parku nebude mít Kateřina Neumannová na starosti ekonomiku, nýbrž sportovní stránku věci. Přestože je kvůli Liberci haněná, tak sportu rozumí a má v něm dobré mezinárodní jméno."

Češi už velké sportovní projekty vnímají na základě zkušeností s tím, jak se vypařovaly miliardy v souvislosti s výstavbou vysočanské haly, pak na libereckém šampionátu... Jak je chcete přesvědčit, že nové projekty, třeba stavba nového stadionu na Strahově, budou košer?

"Začal bych v těch Vysočanech. Já bych neřekl, že se tam miliony rozkradly, ale byly neefektivně využity pro výstavbu a proefektivně pak pro ty, co se na tom na neskutečných maržích přiživili."

A Liberec proběhl na podobném principu, ne?

"Rozhodně se tam nešetřilo, ale rozmařile hýřilo, to jednoznačně. Nicméně kvůli té mediální bublině, co se kolem toho vytvořila, už je to vnímané až přefouknutě. Investice, které šly do Liberce, mířily především do vybudování areálu, tam ta miliarda a něco leží. Vlastní provoz tam, myslím, přišel na 600 milionů."

Nebudu tam chodit v helmě jako Hušák

Za události kolem vysočanské arény spíláte Aleši Hušákovi, někdejšímu generálnímu řediteli Sazky, a podáváte na něj jedno trestní oznámení za druhým. V Liberci má sice kvůli MS oplétačky se zákonem několik místních politiků, ale hlavním strůjcům oněch rozmařilostí se nic nestalo. Je to fér?

"Mě mrzí, že v tom v očích veřejnosti zůstala jen ta Kateřina Neumannová, a ne ti lidé, co stáli za ní."

Myslíte jejího tehdejšího životního partnera Josefa Jindru?

"Tam jich bylo víc..."

Myslíte tedy i tehdejšího premiéra Mirka Topolánka?

"Tak ten nese politickou odpovědnost, to jistě. Každý by si za své kroky měl nést odpovědnost. Ale třeba u olympijské Letné říkám: s hodnocením počkejme. Vždyť jako národ umíme spoustu věcí udělat skvěle, nesypejme si pořád jen popel na hlavu. Já osobně bych tu Letnou třeba nedělal, ale jen proto, že bych na takový podnik neměl fantazii."

Ale na Národní stadion na Strahově máte fantazie dost, ne?

"Hlavně je potřeba říct, že by to měl být univerzální stadion, Národní olympijské centrum, sloužící fotbalu, atletice, ale i jako nové sídlo ČOV, ČUS a sportovních svazů. Strahov vždy sloužil sportu, teď spíš vypadá jako skanzen."

Takže se to bude stavět kvůli novým kancelářím?

"To jistě není ta nejpodstatnější část projektu, ale přijďte se někdy podívat, jak vypadají současné kanceláře ČUS, které jsme po ČSTV zdědili. Tam prostě nemůžete zahraniční návštěvu pozvat, je to naprosto nedůstojné. Původní vize, ještě za Hušáka, byla taková, že svazy budou mít sídlo ve vysočanské aréně."

O tom jste donedávna jednali i s jejími novými vlastníky, ne?

"Jednou z variant byla dostavba malé arény. Ale já vždycky preferoval variantu Strahov. Už jsme o tom jednali s primátorem, chceme to probrat s novou vládou. Ale ne tak, že chceme miliardu, dvě, tři, ale že chceme mít pod kontrolou dlouhodobý plán financování. Všechno musí být vysoutěžené, musíme tomu dát důvěryhodnost."

Ale s takovými projekty jsou tu prostě špatné zkušenosti...

"Když budeme uvažovat takhle, tak se neudělá nikdy nic."

To říkal Aleš Hušák taky, že tu po něm máme pěknou halu.

"Ale já na rozdíl od Hušáka nechci Strahov stavět sám. Já to chci nechat odborníkům, aby to postavil někdo fundovaný. Já nebudu běhat s helmou po stavbě a tvářit se, že tomu rozumím. Když tomu nerozumím. Je to jediná cesta, jak zachránit areál Strahova, který vždy sloužil a má dál sloužit sportu. Nyní je naprosto zchátralý a k nepotřebě.“

Kolik by to celé mělo stát a kdo by to měl platit?

"Zpracovává se studie. Spolupodílet by se měla Fotbalová asociace ČR, drobným dílem ČUS, ČOV... Nejdůležitější roli by ovšem hrály stát a hlavní město Praha. Musíme dát tomu projektu náplň, něco, z čeho se bude platit provoz. Počítáme s komerční zónou, projekt lze propojit s vysokoškolskými kolejemi a ubytovávat studenty, fotbal by tam měl absolvovat mezistátní utkání, pan Pelta už jedná s některými kluby, zda by tam nehrály zápasy se zahraničními soupeři, případně tam přenesly svoje sídlo. Pracuje se s variantou atletiky, s pořádáním velkých koncertů..."

A kolik by to mělo stát?

"Až zpracují studii, budeme s tím seznámeni... Počítám v řádu miliard, tak tři až čtyři."

Fischer si výlet do Soči zaslouží

Máte pocit, že v Praze není kde pořádat koncerty?

"To není to hlavní, podstatný je ten sport."

Tak fajn... Vezměte si Eden. Odhlédněme teď od toho, za co byl postaven, a podívejme se na jeho provoz. Pokud lze Václavu Slavíčkovi, který tvrdí, že mu stadion patří, věřit alespoň údaje o hospodaření, pak Eden poslední dobou prodělával 50 milionů ročně. A to ho najdete ve Vršovicích, v místě se skvělou dopravní obslužností. Nějak si nedokážu představit, že se davy lidí řinou do komerčních zón na odříznutém Strahově...

"Ale my tam nechceme mít nákupní střediska, ale kanceláře."

A koho tam chcete přestěhovat? Spartu?

"Já ji vlastním?"

Říkal jste, že pan Pelta tam stěhuje nějaký klub.

"Pan Pelta ji vlastní? Já nevím, třeba tam přestěhuje Jablonec (smích)."

Ohledně strahovského projektu se mává praporem, na němž je napsáno kandidatura na Euro 2020.

"Ano, na tom se pracuje."

Ale do 25. dubna by musela podrobná kandidatura s informacemi o projektu a garancemi financování stadionu ležet na UEFA.

"Na tom se taky pracuje."

Je podle vás možné, aby se věc tak rychle projednala na vládní úrovni? Ministr školství Marcel Chládek už hovořil o tom, že se to stihnout nedá.

"Ale to ještě nebyl konkrétně seznámen s věcmi, na kterých již více než rok pracujeme a jež v květnu chceme představit široké sportovní veřejnosti."

A projekt Nymburk, na který chce sport pro rok 2014 celkem 266 milionů korun, ten už jste mu detailně představoval?

"Ne, ještě ne, protože mě teď zajímá fungování nového systému financování sportu jako celku."

No však se také kolem obsazení pozice nového sportovního náměstka na ministerstvu školství strhla skoro třetí světová válka... To razítko nakonec získal Petr Hulinský. Vy byste ale raději Antonína Lébla, ne?

"Já jako člen ČSSD říkám, že bude dobře, když tam bude sociální demokrat. Ale musí dělat sportovní politiku tak, aby se zásadně změnila. Aby skončilo neprůhledné rozdělování především investičních peněz, do kterého svazy nemají co mluvit a nikdo ho nezná. Právě ohledně investic by měl vzniknout nový orgán, ve kterém by vedle státních úředníků zasedali i zástupci sportovních svazů."

V rozpočtu na rok 2014 dostává sport 2,9 miliardy korun. To je hodně, nebo málo?

"Náš návrh byl na 3,5 miliardy, ale hlavně se díváme do budoucnosti, kde v souvislosti s novým zdaněním kurzových sázek, včetně těch, které teď v Česku probíhají nelegálně, u společností bez licence, vidíme možnost výtěžku až tří miliard ročně. A o tyhle peníze by se měl sport samozřejmě také ucházet."

Jedete na olympiádu do Soči?

"Jedu, byť za Hušáka jsem to dvakrát odmítl, nechtěl jsem být jedním z těch bafuňářů, co se tam jezdí předvádět s pupkama. Hušákovy delegace bývaly tenkrát pomalu větší než ty sportovní."

Ale vždyť vy také zvete třeba ex-ministra financí Jana Fischera.

"Ano, ale to je člověk, který významně pomohl sportu. Díky němu jde teď od státu do sportu historicky nejvíc peněz. Když jsme ho s Jirkou Kejvalem pozvali, byla to od nás nabídka za to, co pro nás udělal, i když nemusel. A rozhodně to nedělal proto, aby za to pak dostal letenku do Soči."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy