reklama

Jedineční: umlčí mexická „Skořice“ amerického náfuku?

FOTO Nejdražší box v historii? Ve vzduchu jsou miliardy! Podívejte se na galerii složenou z nejdražších boxerských zápasů historie. Foto: facebook Showtime Boxing
Ve státech je vše připraveno na boxerskou show století.

Las Vegas – Tenhle boxerský zápas láme veškeré finanční rekordy a to ještě proti sobě Američan Floyd Mayweather jr. a Mexičan Saul Alvarez nestanuli v ringu. K tomu dojde až v noci na neděli na jedné z nejslavnějších adres světa – ve velkém sále MGM Grand v Las Vegas.

Do něj se vmáčkne necelých 19 tisíc diváků, už na pátečním vážení ale v něm bylo rušno. Přes 12 tisíc fanoušků boxu (více se jich do sálu nevešlo) si nechtělo nechat ujít možnost vidět na pár minut své hrdiny jak přijdou na pódium, stoupnou na váhou, stanou proti sobě, zamávají a opět odejdou.

O zápas dvou es je obrovský zájem

Jenže souboj dvou aktuálně nejlepších bijců světa napříč sedmnácti váhovými divizemi prostě není jen tak tuctový. To potvrdily už ceny vstupenek, kdy nejlevnější stály 1700 dolarů (34 tisíc korun) a ty nejdražší k ringu pak neskutečných 35 tisíc dolarů (700 tisíc korun). Přesto mohli organizátoři po třech hodinách prodeje oznámit: VYPRODÁNO! A poté dodat: vybrali jsme 20 milionů dolarů.

„Dostal jsem neskutečné množství žádostí o vstupenky z řad politiků, herců, zpěváků z celého světa. Uspokojit všechny? Nemožné,“ pronesl před pár týdny Richard Schäffer, ředitel pořádající agentury Golden Boy Promotions. „Nelze se ale divit, je to asi nejlépe obsazený boxerský galavečer všech dob,“ nezapomněl se ještě pochválit.

Nutno objektivně dodat, že oprávněně. Kromě hlavního taháku večera se totiž v televizním placeném přenosu, který vyjde zájemce na 65 až 75 dolarů, představí další šestice špičkových boxerů, kteří bývají obyčejně hlavními tvářemi podobných monstrózních boxerských show. Tentokrát jsou ale až ti druzí.

Špičkovou show slibují i předzápasy

O titul mistra světa IBF v lehké střední váze si to rozdají dva tvrďáci s parádními kontra-údery Ishe Smith a Carlos Molina. Oba sice již posbírali několik porážek, vždy ale těsně a vždy na body. Jejich souboj, toť záruka toho, že se odboxuje všech dvanáct vypsaných kol. O dalších dvou duelech už se to ale říct nedá.

„Střelec“ a knockoutér Pablo Cesar Cano, který v posledních dvou zápasech cítil pachuť sporných proher s legendami Shanem Mosleym a Pauliem Malignaggim, se v netitulovém duelu ve velterové divizi střetne s Ashleym Theophanem. Ten sice nemá knockoutovou bilanci tak výraznou, v posledních duelech se ale slušně rozjel a ze čtyř výher dosáhl na tři před limitem.

A bitva o pozici jedničky lehkého velteru mezi neporaženým americkým talentem Dannym Garcíou a argentinskou „Mlátičkou“ Lucasem Martinem Matthyssem. Souboj, který atraktivitou klidně může šlágr Mayweather-Alvarez zastínit. Oba rychlí, výbušní, tvrdí, ve svých hácích mají doslova dynamit. A ačkoliv do ringu přinese dva tituly mistra světa García, a ačkoliv je on tím neporaženým z této dvojice, papírovým favoritem je třicetiletý Argentinec.

Kdo je favoritem - Mayweather nebo Alvarez?

Podobně těžko se hledá favorit právě již tolikrát omílaného souboje století. Šestatřicetiletý Mayweather je sice neporaženou megahvězdou nejen boxu, který má za tento zápas garantováno 42 milionů dolarů (840 milionů korun) a reálně si může vydělat až 70 milionů (1,4 miliardy), ovšem v osobě teprve třiadvacetiletého Alvareze má momentálně nejtěžšího možného protivníka.

Tenhle rodák z Tlajomulco de Zúñig s přezdívkou „Canelo“ (Skořice, kvůli rudým vlasům, tak netradičním pro Mexičany) se pohybuje v profesionálním boxu od patnácti let a fanoušky a především odborníky udivuje na svůj věk až neuvěřitelnou taktickou vyzrálostí a hlavně přizpůsobivostí soupeřům, což dokázal ve svých dvou posledních duelech.

Přesto odborníci přece je mírně favorizují Mayweathera. „Bude to pro něj hodně těžké a srdce mi říká, že by bylo fajn, aby konečně ten nafoukaný Mayweather prohrál, rozum ale tvrdí, že opět vyhraje,“ řekl Aktuálně.cz za většinu příznivců boxu nejlepší český profesionální bijec Lukáš Konečný. Jeho slova potvrdil Mayweather a jeho otec Floyd sr., taktéž bývalý boxer, i na vážení.

Mayweather si neodpustil provokace ani na vážení

Boxer s přezdívkou „Pretty Boy“ či „Money“ provokativně s posměšným výrazem nabízel svému soupeři před pohledem z očí do očí svůj titul, který si s sebou přinese do ringu. Ani ten ale nebude obyčejný, federace WBC nechala pro tuto příležitost vyrobit speciální pás posázený diamanty se zlatým lemováním.

A jak se projevil Mayweather senior? Ten posléze sebevědomě (pokud to asi tak syn má) pronesl: „Floyd je rychlejší, chytřejší a ve skvělé kondici. Canelo pro něj bude jen trochu těžší sparing.“ Pravdou je, že tyto faktory nebudou hrát možná takovou roli, jako váha jednotlivých bijců. Alvarez totiž musel výrazně shazovat (osm až deset kilo), zatímco Mayweather si mohl dovolit luxus a být hluboko pod váhovým limitem.

„Chtěli po mě, abych šel na velterovou váhu 147 liber, pak 150, 151, no nakonec jsme se domluvili na 152 a už jsem jim řekl, že se o tom nechci více bavit,“ řekl v průběhu týdne poněkud rozmrzele mladý Mexičan, který během sedmi dnů musel shodit ještě zhruba 2,5 kila.

Svět duel uvidí, Česko ovšem nikoliv

„Byli to jeho manažeři, který chtěli tuto váhu. Pokud mu nesedí, oni to chtěli a dali nám tak do rukou tuto výhodu, pak jsou to idioti,“ pokrčil manažer americké hvězdy Leonard Ellerbe rameny nad zmínkou o tom, že jeho hvězdný svěřenec využívá všech možností, jak získat na soupeři výhodu. „Já to neřeším, je tisíc způsobů, jak jej mohu porazit,“ dodal suše sám Mayweather.

Potvrdí se jeho slova? To uvidí fanoušci boxu již v noci na neděli, bohužel ačkoliv se duel vysílá do více jako 100 zemí světa, v Česku jej lze sledovat jen pomocí internetových streamů. Žádná z tuzemských televizí práva na boxerský svátek století nezakoupila.

reklama