Ježek má z MS bronz, Hilgertová pátá

ČTK
6. 8. 2006 14:23
Praha - Kanoista Stanislav Ježek získal na mistrovství světa ve vodním slalomu v Praze bronzovou medaili. Bez medaile naopak zůstala kajakářka Štěpánka Hilgertová.
Vítězka na trati.
Vítězka na trati. | Foto: Ludvík Hradilek jr.

2006: MS, Praha C1 - 3. místo
Ostatní: Divoké vodě se věnuje od deseti let, medaile z velkých soutěží doposud sbíral pouze ze závodů hlídek. Vystudoval systémovou analýzu na vysoké škole a zabývá se informačními technologiemi. Na pražském mistrovství světa byl ve dvojí roli - kromě závodění se na šampionátu podílel i jako jeden z pořadatelů.

Stanislava Ježka posunula k medaili životní jízda ve finále ze šestého místa.

Zvítězil dvojnásobný olympijský vítěz Tony Estanguet z Francie, který vybojoval titul světového šampiona poprvé v kariéře. Druhý skončil Slovák Michal Martikán, trojnásobný mistr světa.

Devětadvacetiletý Ježek si dojel pro první individuální medaili na velké soutěži, v Troji se podílel už v sobotu na druhém místě českého týmu v závodě hlídek. Mezi jednotlivci prošel jako jediný z českého tria do finále, i když se v semifinálové jízdě nevyvaroval chyby a připsal si dvousekundovou penalizaci za dotyk branky.

Finále však zajel čistě a nestačil jen na dva hlavní favority. Za Estanguetem zaostal o 3,32 sekundy, na Martikána ztratil 2,01 sekundy, takže i bez "šťouchu" v semifinále by v konečném pořadí zůstal těsně třetí.

"V Troji se mi nikdy nedařilo, i když jsem tu doma a jezdím tu dvacet let. Jsem rád, že se to zlomilo. S takovým úspěchem jsem vůbec nepočítal," řekl novinářům Ježek, který se velkou měrou podílel i na organizaci šampionátu. "Jsem rád, že to takhle dopadlo a nebude se mluvit o tom, že jsem to tu hlavně pořádal," uvedl s úsměvem.

O 23 setin sekundy uniklo finále Janu Maškovi, který skončil jedenáctý. Tomáš Indruch obsadil 34. místo.

Hilgertová zůstala bez medaile

Dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová zůstala na mistrovství světa ve vodním slalomu v individuální soutěži bez medaile. Zkušená česká kajakářka obsadila dnes v Praze-Troji při triumfu Slovenky Jany Dukátové páté místo.

Suverénní vítězku doprovodily na stupně Britka Fiona Pennieová a Jennifer Bongardtová z Německa.

Hilgertová útočila v rozbouřeném kanálu na cenný kov ze čtvrtého místa, když po semifinále ztrácela na vedoucí Dukátovou přes tři sekundy. Ve finálové jízdě se však dopustila dvou chyb a čtyři trestné vteřiny ji odsunuly na pátou pozici. Nicméně i kdyby zajela druhé kolo čistě, její čas by na medaili nestačil. Na loňském MS v Austrálii byla Hilgertová čtvrtá.

Druhá česká kajakářka v desetičlenném finále Marie Řihošková si nakonec polepšila na osmou pozici. Irena Pavelková zůstala těsně před branami druhého kola.

Třiadvacetiletá Dukátová dosáhla v deštivé Praze největšího úspěchu kariéry a definitivně vystoupila ze stínu krajanky Eleny Kaliské. Nové mistryni světa patřily v Troji všechny jízdy, vyhrála už kvalifikaci a nejrychlejší byla i v prvním kole.

Na cestě za titulem Dukátovou nezastavila ani dvousekundová penalizace za dotyk branky ve finále. Vyhrála s velkým náskokem 3,32 sekundy před Pennieovou, jež si udržela druhou příčku z prvního kola.

Na bronzový stupínek se vyšvihla Bongardtová z pátého místa; o 39 setin předstihla úřadující světovou šampionku a olympijskou vítězku Kaliskou, jež po zklamání ze závodu hlídek obsadila nepopulární čtvrtou pozici i v individuálním závodu.

Čeští reprezentanti získali na domácím MS díky triumfu deblklanoe Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek a bronzu kanoisty Stanislava Ježka dvě medaile v olympijských soutěžích, navíc přidali zlato a dvě stříbra ze závodů hlídek.

Výsledky - finále muži:
 C1:
1. Estanguet (Fr.) 207,69 (0 trestných sekund), 2. Martikán (SR) 209,00 (2), 3. Ježek (ČR) 211,01 (2), 4. Pfannmöller (Něm.) 212,06 (4), 5. Labarelle (Fr.) 212,34 (2), 6. Bell (Austr.) 214,03 (0), ...11. Mašek 108,97 (2), 34. Indruch (oba ČR) 124,19 (4).
Ženy:
K1:
1. Dukátová (SR) 224,09 (2 tr. sekundy), 2. Pennieová (Brit.) 227,41 (0), 3. Bongardtová (Něm.) 229,29 (0), 4. Kaliská (SR) 229,68 (0), 5. Hilgertová (ČR) 233,74 (4), 6. Picheryová (Fr.) 234,02 (0), ...8. Řihošková 235,42 (4), 11. Pavelková (obě ČR) 118,80 (0).