reklama

Ježek má plíce jako letitý kuřák. Ale závodit chce dál

Jiří Ježek s manželkou Soňou po tiskové konferenci ochotně pózovali fotografům. Jiří Ježek s manželkou Soňou po tiskové konferenci ochotně pózovali fotografům. autor: CPA Eduard Erben
Šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa Jiří Ježek se zotavuje po vážném zranění z MS cyklistů v USA.

Praha - Šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa Jiří Ježek se zotavuje po vážném zranění ze silničního cyklistického závodu letošního světového šampionátu v USA.

„Jsem velice spokojen, každý den cítím zlepšení,“ prozradil v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Co říkají vašemu současnému zdravotnímu stavu lékaři?

Včera jsem byl u profesora Pafky na kontrole, který je s progresivním postupem mého léčení velice spokojen. Po zranění hrudníku mám prý celý dýchací systém v podobném stavu, jako dlouholetý kuřák. Tréninkem by se však můj stav měl stále zlepšovat, zatímco kuřák už tuto naději nemá.

Prozradil vám, v čem je základ tohoto nečekaně rychlého zlepšení?

Zřejmě to je kombinace různých pozitivních vlivů. Především tělo je vnitřně fyzicky silné, takže prý se nemusím bát ani loučení se závodní cyklistikou. Chce to jen nemalou dávku trpělivosti a dávat tělu to, co potřebuje.

Jak se cítíte vy?

Vzhledem k závažnosti zranění a několika operací se cítím přímo skvěle. Každý den pozoruji zlepšení, cítím velkou podporu od známých lidí, ale i od těch, které jsem nikdy neviděl. To je pro mě obrovská psychická pomoc.

Nestýská se vám po kole?

Tělo potřebuje pohyb, na který bylo zvyklé, a proto jsem doma začal využívat trenažér. Zatím jde pouze o minimální zátěž, zhruba jednu hodinu, ale v dohledné době chci začít běhat ve Stromovce.

Když se vrátíme do osudného pádu, proč k němu došlo a kdo ho zavinil?

Do jednoho z Rakušanů, který jezdí s protézou paže a nemá tudíž příliš velkou stabilitu, ve spurtu někdo narazil, při pádu najel do mého předního kola a já narazil hrudníkem na hranu ochranného plůtku v padesátikilometrové rychlosti.

Lékařská pomoc byla na potřebné úrovni?

To si nemohu stěžovat. Následoval rychlý převoz do nemocnice a po něm špičková lékařská péče. Při operaci, která trvala šest hodin, čekali na její výsledek dva známí závodníci a manželka. Po probuzení z narkózy jsem nemohl mluvit, ani se pořádně nadechnout. V dalších dnech chodili za mnou různí závodníci a cítil jsem všestrannou podporu. Všechno nakonec dopadlo dobře, ale nerad na to vzpomínám. Rád bych za celou událostí udělal tlustou čáru.

Už tedy začínáte myslet na návrat do cyklistického světa?

Mám výhodu, že tělo rychle regeneruje, nicméně půlroční léčení je nutností. Zpočátku k jednoduchému tréninku se však vrátím dřív a k plnému někdy kolem Vánoc.

Už jste se několikrát zmínil o tom, že plůtky kolem silnice měly k bezpečnosti jezdců dost daleko. Měla by to řešit světová cyklistická organizace UCI?

Měla, protože jde o zajištění bezpečnosti trati, což se na šampionátu nepovedlo. Podobné plůtky se v Evropě už nepoužívají. Po nikom nechci žádné odškodné, nebo někoho vinit. Šlo o nešťastnou náhodu. Velice rád však příslušné komisi poskytnu potřebné informace, protože jde o ochranu cyklistů v dalších závodech, o kterou by se UCI měla starat určitě víc, než dosud.

A máte už výhled do příštího roku?

V polovině roku chci absolvovat první závod a pak se co nejlépe připravit na paralympiádu v Riu. Při všestranné podpoře, kterou mám ze všech stran, to snad není nereálná představa.

reklama