Slalomáři mají před olympiádou formu, ale v Tokiu je čeká zkouška psychické odolnosti

Jiří Prskavec, vítěz Světového poháru v Troji 2021. Jiří Prskavec, vítěz Světového poháru v Troji 2021. autor: Jan Homolka/kanoe.cz
Světový pohár ve vodním slalomu v pražské Troji byl o víkendu generálkou před olympijskými hrami. A české kvarteto ji zvládlo velice dobře. Zlaté jízdy kajakáře Jiřího Prskavce a kanoisty Lukáše Rohana i bronz „singlířky“ Terezy Fišerové v silné světové konkurenci jsou nemalým příslibem i pro Tokio.

"Všichni potvrdili, že na olympiádě mají reálné šance na přední umístění," říká šéftrenér Jiří Pultera v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Lze říci, že Prskavec má na to, aby si po bronzu z Ria v roce 2016 opět odvezl některý z cenných kovů?

Určitě! Na letošním mistrovství Evropy v Itálii byl po jedné malé chybě až sedmý, ale teď v Troji v souboji s nejlepšími světovými kajakáři svým výborným výkonem potvrdil, že patří mezi absolutní elitu. Protože pražská trať je hodně podobná té, která bude v Tokiu, tak by si pro některou z medailí měl dojet i tam. Už osm let se v převážné většině velkých mezinárodních soutěží pohybuje mezi třemi nejlepšími, má bohaté zkušenosti, stabilní špičkovou formu a je v pohodě. Podařilo se mu skloubit rodinný život se dvěma dětmi se sportovním, těší ho skvělé zázemí.

Lepší výsledky z letošního mistrovství Evropy i teď v Troji se asi naopak čekaly od kajakářky Minařík Kudějové. Co byste řekl na její adresu?

V italské Ivrei je přírodní voda, která je pro nás už trochu cizí, jsme zvyklí na závody v kanálech, takže její vyřazení v semifinále za velké zklamání nepovažuji. Teď v Troji sice zase nenašla cestu mezi nejlepší desítku, ale její jízda byla až do 18. branky výborná. V nominačních závodech se představila jako jasná česká jednička a věřím, že naváže na loňský titul mistryně Evropy. Ve vodním slalomu hraje dost často nemalou roli i náhoda, a proto závodníci musí být dobře psychicky připraveni, aby případné plně nevydařené jízdy nakonec zvládli. A Kateřina patří k těm, kteří to dokážou, a proto by její vystoupení v Tokiu mělo být úspěšné.

Lukáš Rohan na sebe upozornil dost nečekaným vítězstvím. Čekal jste tento úspěch?

Olympiáda bude po 17 letech bez Synka. Do Tokia ho nepustí zdraví Olympiáda bude po 17 letech bez Synka. Do Tokia ho nepustí zdraví Čtěte zde

V našem týmu patří k mladším kanoistům a stále se zlepšuje. V Troji jel báječně a bez šancí nebude ani na své první olympiádě. Na loňském mistrovství Evropy získal stříbrnou medaili a letos na šampionátu v Itálii skončil jen těsně za finálovou desítkou. Jeho včerejší vítězství bude pro něj určitě velkou povzbuzující injekcí.

Kanoistka Tereza Fišerová si v roli úřadující vicemistryně Evropy zase dojela pro medaili. Prozrazuje to její výbornou formu?

Především chci prozradit, že jsem ji neviděl jet průměrně. Buď se jí vůbec nedařilo, anebo byla skvělá. V poslední době však už jen září. V Itálii jako jediná česká reprezentantka vybojovala medaili a obhájila tak titul vicemistryně starého kontinentu. Třetím místem v Troji pak dokázala, že i na své první olympiádě v Tokiu může mít medailové ambice. Jinak mě těší, že Světový pohár se v Praze mohl uspořádat. Horší už byla některá tzv. bezpečnostní nařízení, která v některých případech byla nesmyslná, ale zřejmě nás čekají i v Tokiu.

Jak bude vypadat závěrečná příprava čtyř olympioniků?

Koncem tohoto týdne je ještě na programu Světový pohár v Německu, kterého se však z našeho kvarteta zúčastní jen Fišerová. A potom už 5. července se celá naše výprava vydá na přípravný kemp do Tokia. Závodníci chtěli této možnosti využít hlavně z důvodů aklimatizace a poznání všech podmínek, za jakých budou bojovat o medaile. Velkou roli však ve významných závodech má psychika, a proto mám obavu, aby v očekávané "tokijské bublině" nebyla narušena. Tento způsob závěrečné přípravy za výrazně omezené činnosti nemáme vyzkoušený a určitě bude vyžadovat velkou odolnost. Přesto plně spokojen budu jen se ziskem některé z medailí.

Jiří Prskavec, vítěz SP v Troji 2021 Jiří Prskavec, vítěz Světového poháru v Troji 2021. | Foto: Jan Homolka/kanoe.cz