Johaugová ovládla klasickou třicítku a upevnila si vedení ve Světovém poháru

7. 2. 2016 14:06
Therese Johaugová suverénně opanovala závod na 30 kilometrů klasicky v Oslu, čímž si upevnila vedení ve Světovém poháru.
Therese Johaugová (uprostřed) si upevnila vedení ve Světovém poháru
Therese Johaugová (uprostřed) si upevnila vedení ve Světovém poháru | Foto: Reuters

Oslo - Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová suverénně vyhrála závod na 30 kilometrů klasicky v Oslu a upevnila si vedení v pořadí Světového poháru. Druhou krajanku Ingvild Flugstad Östbergovou porazila téměř o čtyři minuty, bronz brala Finka Anne Kyllönenová.

Johaugová je letos suverénní

Pro sedmadvacetiletou Johaugovou to bylo již 37. vítězství ve Světovém poháru v kariéře, z toho dvanácté v této sezoně, ale teprve druhé v kariéře na klasické třicítce v rámci Světového poháru. Předtím se jí to povedlo před třemi roky rovněž na Holmenkollenu. V předchozích dvou letech zde byla druhá. Je však úřadující mistryní světa na třicítce z Falunu.

Dnes potvrdila velmi dobrou formu a od začátku neměla konkurenci. Ihned po startu nastoupila a už na sedmém kilometru měla minutový náskok, který nadále navyšovala. Její největší konkurentky sice mohly ve skupince spolupracovat, přesto její náskok nedokázaly stahovat. Závod tak byl od poloviny už jen soubojem o druhé místo.

"Dnešek byl jeden z cílů mé sezony a dobře jsem se připravila. Bylo to o dobré přípravě lyží a soustředění se na techniku. Všechno mi sedlo a cítila jsem se na trati velmi dobře. Vlastně ani nejsem unavená," prohlásila v cíli rozesmátá Johaugová, které osobně gratuloval i norský král Harald V.

Stříbro nakonec vybojovala druhá žena pořadí Světového poháru Östbergová, která zaútočila pět kilometrů před cílem, roztrhla balík a nakonec si před konkurentkami vyjela půlminutový náskok v cíli.

Závod SP v běhu na lyžích v Oslu:

Ženy - 30 km klasicky:

1. Johaugová 1:24:55,0, 2. Östbergová (obě Nor.) -3:46,5, 3. Kyllönenová (Fin.) -4:16,0, 4. Wengová (Nor.) -4:41,1, 5. Mononenová (Fin.) -4:43,9, 6. Kallaová (Švéd.) -4:45,9, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -4:51,8, 8. Hagaová (Nor.) -4:54,6, 9. Išidaová (Jap.) -4:55,2, 10. Kowalczyková (Pol.) -5:06,9.

Průběžné pořadí SP (po 22 z 36 závodů): 1. Johaugová 1644, 2. Östbergová 1472, 3. Wengová 1221, 4. Kallaová 894, 5. Pärmäkoskiová 744, 6. Niskanenová (Fin.) 741, ...31. Nováková 151, 78. Grohová (obě ČR) 10.