reklama

Jsme hustý, co? Kajakáři si podmanili Troju, bude chtít ještě někdo přijet? ptal se Přindiš

Vít Přindiš dojel v disciplíně K1 čtvrtý, na své kolegy na stupních vítězů se tak jen díval. Vít Přindiš dojel v disciplíně K1 čtvrtý, na své kolegy na stupních vítězů se tak jen díval. autor: Jan Luxík, kanoe.cz
Čeští vodní slalomáři opanovali domácí závod Světového poháru, přestože se tréninku příliš nevěnovali.

Praha - V pražské Troji se dnes psala historie českého vodního slalomu. Domácí kajakáři si absolutně podmanili závod Světového poháru a obsadili první čtyři místa, což nemá obdoby, a navíc se všichni vešli do rozmezí 69 setin sekundy.

"Jsme hustý, co?" komentoval nevídaný triumf českých vodáků věčně se usmívající vítěz Jiří Prskavec. Závod vyhrál o setinu před Ondřejem Tunkou a o 17 setin před Vavřincem Hradilkem. Čtvrtý byl Vít Přindiš.

Čeští kajakáři ukořistili na pražském SP všechny medaile, zlato má Prskavec Čeští kajakáři ukořistili na pražském SP všechny medaile, zlato má Prskavec Čtěte zde

Prskavec byl v letošní sezoně dítětem štěstěny. Rozdílem jediné setiny se v květnu v Liptovském Mikuláši stal mistrem Evropy před Hradilkem. A na olympijských hrách v Riu de Janeiro vybojoval bronzovou medaili s nicotným náskokem tří setin na čtvrté místo.

"Letos jsem si to štěstí vybral, jako to jen šlo," uznal Prskavec. "Ale vždycky si říkám, že když to dám i s tím šťouchem, tak si to o tu setinu zasloužím," poukázal na skutečnost, že jeden dotek znamenající dvousekundovou penalizaci měl při každém ze tří klíčových závodů sezony.

Jednou jedinkrát v historii se stalo něco podobného jako v Troji. Na mistrovství světa v roce 2014 měli všechny medaile kajakáři z Francie. "To je ceněné ještě výš," řekl Hradilek. "Ale myslím, že je to neskutečná vizitka našeho sportu," radoval se i za ostatní stříbrný olympijský medailista z Londýna. "Teď budou všichni naštvaní a nebudou sem chtít jezdit," podotkl nejsmutnější muž z české čtveřice Přindiš.

Hradilek "trénoval" ve studiu, Přindiš se věnoval parku na Lipně

Prskavec, Hradilek i Přindiš přitom na pražský závod příliš netrénovali. Bronzový olympijský medailista měl po Riu řadu povinností, Hradilek byl v Riu jako televizní komentátor a Přindiš byl u organizace olympijského parku na Lipně. "Od mistrovství Evropy jsem pořádně netrénoval, jedu ze setrvačnosti. Jsem unavený, takže jsem strašně rád, že jsem třetí," uvedl Hradilek. "Je mi líto Vítka (Přindiše), protože jel výborně a je z toho brambora. Je to důkaz, že kdybychom byli v Brazílii všichni čtyři, tak to tam dopadlo úplně stejně," řekl s úsměvem.

Vodní slalom je olympijská jistota. K Hilgertové či Pollertovi se přidal Prskavec. A co Kudějová? Vodní slalom je olympijská jistota. K Hilgertové či Pollertovi se přidal Prskavec. A co Kudějová? Prohlédněte zde

To Tunka se v letošní sezoně vůbec nedostal do reprezentačního týmu, proto své síly upnul k pražskému závodu. "Je to skvělý, hrozně si to užívám, poprvé v této sezoně se mi povedla finálová jízda, takže jsem za to strašně rád," radoval se. "Poslední dva měsíce jsem směřoval tuhle přípravu k Troji. Ale Jířovi to holt budu muset vrátit asi jen v hospodě," poznamenal s úsměvem na adresu tréninkového parťáka Prskavce.

Trojský kanál dnes navštívilo na čtyři tisíce diváků, což zdejší závod Světového poháru nepamatuje. "Po Londýnu to bylo podobné," připomněl Hradilek období po jeho úspěchu na hrách v roce 2012. "Ale je vidět, že lidé to cítí, že je to krásný sport a jsme v tom dobří. Jsem strašně spokojenej, když sem přijdou, vyšlo i počasí," konstatoval Hradilek.

Tragédie v Riu. Trenér německých vodáků po nehodě zemřel Tragédie v Riu. Trenér německých vodáků po nehodě zemřel Čtěte zde

Přindiš vyhrál semifinále a jezdil výborně, přesto byl na čtvrté místě jako nejhorší Čech. "To zní hrozně, co?" řekl s úsměvem. "Ale musím být spokojený, předvedl jsem hodně dobré jízdy na to, jak mám natrénováno," poukázal na výpadek kvůli práci na Lipně. "Ale nechal jsem se vybláznit davem, byl to skvělý zážitek," pochvaloval si Přindiš rovněž diváckou kulisu.

Do finále Světového poháru za týden v Tacenu bude vstupovat jako lídr průběžného pořadí před Tunkou. "To ale nic neznamená, protože poslední závod je dvojnásob bodovaný. Ale je to docela příjemný pocit," uvedl Přindiš. Za vítězství v Tacenu bude 120 bodů, nyní jich Přindiš má 163 a Tunka 153. Na celkové vítězství může pomýšlet ještě třicítka kajakářů.

"Po mistrovství Evropy jsem si řekl, že bych chtěl udělat dobrý výsledek ve Světovém poháru. A vzhledem k tomu, že to nikdo z českých kajakářů ještě nevyhrál, tak je to pro mě motivace. Když si v Tacenu vyjedu finále, mohlo by to vyjít," řekl Přindiš.

reklama