reklama

Jsou tu legendární Běchovice se staříky na startu

Běchovice jsou pověstné věrností veteránů. Někteří nevynechali jediný ročník třeba 40 let. Běchovice jsou pověstné věrností veteránů. Někteří nevynechali jediný ročník třeba 40 let. autor: Josef Čech, www.atletika.cz
V neděli se koná již 111. ročník běhu Běchovice-Praha

Praha - V neděli 30. září se poběží již 111. ročník legendárního závodu pojmenovaného stručně podle místa startu - "Běchovice". Koná se jako otevřené mistrovství České republiky v silničním běhu.

Poprvé se z běchovického nádraží na žižkovskou Ohradu běželo již v roce 1897. "Silniční závod o mistrovství Čech na 10 km" vyhrál Jakub Wolf z AC Sparta v čase 39:03.

Na desetikilometrovém úseku dnešní Českobrodské, dříve Říšské silnici, se nepřestalo závodit ani během obou světových válek. To se nikde jinde v Evropě nepodařilo, Běchovice se proto mohou honosit přízviskem "nejstarší silniční závod v Evropě", patří i k nejstarším na světě. 

Tradice nade vše

Běchovice prý přežily hlavně díky svému lpění na tradici.

"Trať zůstává stále stejná, účastníci tak mají možnost celoživotního porovnání své výkonnosti," vysvětluje statistik závodu Miloš Bednář, jinak učitel filozofie a etiky na FTVS.

Vymezuje Běchovice proti Pražskému mezinárodnímu maratónu. "Ty jsou možná jedničkou na běžeckém trhu, ale tradice jim nic neříká, trať se každý rok mění podle marketingových strategií."

Běchovicím dlouho náležel v běžeckém kalendáři květen. V roce 1945 se měl závod konat 6. května. Při Pražském povstání však nebylo na měření sil v běhu času ani chuti, startovalo se proto až 28. září. Tento termín ke konci běžecké sezony vydržel podniku až dodnes.

BĚCHOVICE V 80? PROČ NE

10 nejlepších časů kategorie 80-89 let

Čas
Jméno
 
Rok
Věk
50:11
František Patrák
 
1992
82
53:31
Jindřich Resl
 
2002
82
53:50
František Patrák
 
1994
84
54:11
Přemysl Dolenský
 
2001
81
54:33
František Patrák
 
1991
81
54:39
František Patrák
 
1990
80
55:16
Přemysl Dolenský
 
2000
80
56:16
Jindřich Resl
 
2001
81
57:21
Jindřich Resl
 
2003
83
57:31
Jindřich Resl
 
2005
85

Zdroj: Miloš Bednář, www.bechovice-praha.cz

Na závodníky čeká na nohy náročná trať po asfaltu i dlažbě, s několika nepříjemnými stoupáními.

Kromě náročnosti charakterizuje klání i nesmírná věrnost závodníků. Někteří běžci zasvětili Běchovicím svůj život a vracejí se na start i ve velmi pokročilém věku, v němž většina populace nejen nesportuje, ale často ani nežije.

50 Běchovic v řadě

Tzv. "věrnostní tabulce" Běchovic vévodí Jaroslav Kočí. Závodu se účastnil 55x, naposledy v roce 1994 v 87 letech, 5 let před smrtí. Následuje ho s 50 starty Jiří Třešňák, jenž stál na startu pravidelně od roku 1956, naposledy pak před dvěma lety. Se svými 50 účastmi v řadě rovněž patří k rekordmanům.

Věrnostní a výkonnostní tabulky jsou možná neúmyslně velmi účinným marketingovým nástrojem: "Když jsem toto pořadí zhotovil, přitáhl jsem navěky k závodu i outsidery.  Stále se vracejí, bojují o každou čárku za účast, o každou vteřinu ukrojenou ze svého času," líčí Bednář.

Šanci překonat legendárního Kočího má třeba Vladimír Kříž z Baníku Příbram. Letos poběží své 45. Běchovice, je mu přitom "teprve" 64 let.

Posunout rekordní hranici by mohl i Luboš Otčenášek z místního Sokolu Běchovice se 49 účastmi. Letos se postaví na svůj jubilejní 50. běchovický start. Rekord by překonal ve svých 78 letech.

Běh Běchovice - Praha Ženy byly přizvány na start až v roce 1972, tedy 75 let po založení závodu. Foto: Josef Čech, www.atletika.cz

K Otčenáškovi se váže velmi kuriózní historka. Starý běžec si chtěl na přelomu tisíciletí užít a za uspořené peníze si zaplatil zájezd na veteránský závod na Borneu. Jenže se nenadále přesunul termín Běchovic tak, že se s jeho akcí na druhé polokouli kryl.

Velký pech vzhledem k tomu, že Otčenášek od roku 1958 ani jednou nechyběl.

"Sehnal si proto rozhodčí a zaběhl si Běchovice po svém návratu sám. Další závodníci pak jeho účast zpochybňovali a bouřili se, že je to podfuk," vypráví s úsměvem Miloš Bednář.

Nejvěrnějším závodnicím vévodí členka AC Kovošrot Věnceslava Pokorná s 27 starty. Ženy však v Běchovicích startují až od roku 1972.

10 km v 85 letech za necelou hodinu

Historie pamatuje hned 16 běžců "osmdesátníků", kteří zvládli 10 km dlouhou trať pod 75 minut, a 27 běžců "sedmdesátníku", kteří na Žižkov dorazili v čase pod 49 minut.

Pozoruhodné jsou výkony Jindřicha Resla. Když mu bylo 84 let, zaběhl desetikilometrovou trať za 59:54 minut. O rok později se zlepšil  o více jak dvě minuty na 57:31. Loni běžel v 86 letech naposledy. Trvalo mu to 65 minut a 17 vteřin. Jen pro srovnání: kráčí-li normální člověk svižným tempem ujde za hodinu 6 km...

"Velkou roli tu hraje i fenomén kamarádství. Ty lidi chodí každý rok znovu, aby se viděli s kamarády, se kterými desítky let běhají. Běhali, běhají a budou běhat, dokud nepadnou," říká Bednář.

Štefko už je také mezi legendami

Nejúspěšnějším závodníkem novodobé historie je zkušený profesionální běžec Róbert Štefko. V letech 1991-2006 nasbíral šest vítězství a dvě stříbra, pětkrát běžel pod  půl hodiny. Jeho čas 29:21 je devátým nejrychlejším v historii.

Jeho krajance z Banské Bystrice Ludmile Melicherové patří druhé místo historických tabulek za čas 33:48. O pouhé tři sekundy rychlejší byla v roce 1996 Keňanka Leah Malotová.

Rok 1996 byl výjimečný. Běžel se tehdy jubilejní 100. ročník a jeden z organizátorů sehnal na start dva kvalitní keňské běžce, Malotovou a Chegeho.

Padl tak i rekord v mužské elitní kategorii. Keňan Laban Chege překonal 31 let starý zápis Vlastimila Zwiefelhofera o pouhé dvě vteřiny. Dodnes drží rekord časem 28:33.

Běh Běchovice - Praha Knejúspěšnějším závodníkům patří v posledních letech Róbert Štefko. Foto: Josef Čech, www.atletika.cz

"Ukázalo se ale, že keňský import také není tou pravou cestou. Ti závodníci Čechům nepomůžou, hned jim utečou a ostatní jsou akorát otrávení," glosuje tyto snahy Miloš Bednář.

Běchovice hledají mladé

Asi největším problémem Běchovic je jejich málo pružný marketing a neschopnost přilákat dostatek mladých běžců.

Organizátoři se snaží nalákat mladé a méně zdatné jedince různými variacemi závodu. V sobotu 22. září se konal 42. ročník Mladé Běchovice, 15. ročník Běchovické míle, 7. ročník Běchovické stovky.

V den tradičních Běchovic se v Dolních Počernicích napojí na klasickou trať junioři a absolvují 6 km do žižkovského cíle a z Běchovic do Kyjí pojedou závodníci bez rozdílu věku 5 km na bruslích v rámci 5. ročníku In-line Běchovice.

Statistik závodu a pedagog na FTVS doktor Miloš Bednář má k pořadatelství Běchovic, které náleží klubu Olymp Praha, své výhrady. "Chtělo by to rozhýbat, nalákat mladé na zajímavé ceny pro vítěze. Měl bych svou představu, jak by to šlo dělat," uzavírá mnohoslibně rozhovor.

reklama