reklama

Krpálek prohrál ve finále s Grolem a veze z Baku stříbro

Lukáš Krpálek. Lukáš Krpálek. autor: CPA Erben
Výsledky Evropských her v Baku.

Baku - Ani judista Lukáš Krpálek nevybojoval na Evropských hrách v Baku pro českou výpravu první zlatou medaili. Ve finále kategorie do 100 kilogramů prohrál se zkušeným Nizozemcem Henkem Grolem na juko, a neobhájil tak titul mistra Evropy. Díky stříbrné medaili si však upevní místo světové jedničky.

Turnaj v Baku je pro judisty zároveň mistrovstvím Evropy a čtyřiadvacetiletý Krpálek na něm útočil na třetí zlato za sebou. "Motivace vyhrát byla obrovská. Když vynechám Rinera, tak se ještě nikomu nepovedlo třikrát za sebou vyhrát mistra Evropy," řekl Krpálek po postupu do finále.

Legendární francouzský judista Teddy Riner vyhrál sedmkrát za sebou mistrovství světa, na kontinentálním šampionátu zvítězil čtyřikrát, při všech svých startech. Dvakrát triumfoval i na olympijských hrách a pět let neprohrál.

Vyřadil i Mammadova

Krpálek za úspěchem v Baku vykročil výhrou nad mistrem světa z roku 2013 a domácím favoritem Elchanem Mammadovem, kterého porazil na ipon. "Měl jsem z toho trošku obavy, ale byl jsem hodně nahecovaný. Chtěl jsem ho v domácím prostředí porazit a dokázat, že dobré judo je i v jiných zemích než Ázerbájdžánu a Gruzii. Vyhrál jsem a docela jsem ho i přejel," uvedl Krpálek, jenž ale zároveň přiznal, že nečekal, že mu duel vyjde až tak dobře.

Ve čtvrtfinále s Tomou Nikiforovem musel vydržet na tatami celých pět minut. Jeho neoblíbený soupeř totiž odrážel všechny pokusy o chvaty a držení, nakonec tak rozhodl jediný trest, který Belgičan dostal za pasivní obranu. "Loni jsem s ním jednou prohrál. Je to šikovný judista, který má velkou naději být hodně dobrý," ocenil Nikiforova. "Nebylo to jednoduché. Dělal útoky, které nemám úplně rád. Byl to taktický boj a nakonec jsem vyhrál," oddechl si Krpálek.

V boji o finále narazil český reprezentant na Francouze Cyrille Mareta, kterého loni v semifinále ME rovněž porazil, předchozí dva vzájemné zápasy ale prohrál. I tentokrát byl duel vyrovnaný, půl minuty před koncem však Maret dostal trest a musel začít riskovat. Toho Krpálek v závěru využil, přešel do úspěšného držení a vyhrál na ipon.

Forma je zpátky

Ve finále Krpálek nastoupil proti Grolovi, s kterým má nejhorší bilanci ze všech konkurentů, a prohrál popáté z šesti vzájemných duelů. Po dvou minutách získal soupeř juko, a i když pak měl Krpálek velký tlak a Nizozemec nasbíral tři tresty, nepovedlo se už českému reprezentantovi porážku odvrátit.

"Jsem rád, že jsem se vrátil do závodní formy, a doufám, že vydrží až do olympiády a tam přijde velká medaile," řekl Krpálek, jenž vynechal podstatnou část minulé sezony kvůli operaci kolena. Jeho stříbro je na Evropských hrách šestou českou medailí (0-2-4).

Dalším třem českým judistům, kteří dnes v Baku nastoupili, se nedařilo. V kategorii do 90 kg prohrál Alexandr Jurečka s Ukrajincem Quedjauem Nhabalim a David Klammert s Dmitrijem Gerasimenkem ze Srbska. Michal Horák nestačil v prvním kole váhy nad 100 kg na Izraelce Ora Sassona.

Plavec Marek Osina byl ve finále polohového závodu na 400 metrů osmý.

reklama